Professional Documents
Culture Documents
100
4
20
12
4
8
RECTANGLE A
RECTANGLE B
Centroid Deck 3
12
RECTANGLE C
12
RECTANGLE D
y i /m
x i /mm
Sign
Shape
Rectangle
A
100
=50
2
Rectangle
B
( 22 3 / 2) + 8 =
( 22 3 / 2) + 8 +
22
8+
22
2
3
A i . x i 59200
=
=50 .0 mm
Ai
1184
y =
Ai . y i 11840
=
=10 .0 mm
Ai
1184
/mm
100 x 20 =
2000
22
2
3
x 12
2
3
20
=10
2
22
2
3
x 12
A i . x i /mm
22
+8
2
3
20
=10
2
22
2
3
x 12
= 272
1184
A i . y i
/mm
2000 x 50 = 100000
2000 x 10 =
20000
272 x 19.33333333 =
5258.666667
272 x 10 =
2720
272 x 50 = 13600
272 x 10 =
2720
272 x 80.66666667 =
21941.33333
272 x 10 =
2720
59200
11840
= 272
= 80.66666667
x =
Ai
= 272
8
= 50
20
=10
2
19.33333333
( 22 3 / 2) + 8 +
Rectangle
D
20
=10
2
Rectangle
C
Area,
I y, i
( 100 )( 20 )3
12
( 20 )( 100 )3
12
Shape
Rectangle
A
66666.66667
Rectangle
B
2
( 12 )3
3
12
( )
22
3264
2
( 12 )3
3
12
( )
22
Rectangle
C
3264
-
Rectangle
D
x } rsub {i}
I x ,i
2
( 12 )3
3
12
( )
22
50 50 = 0
1666666.667
( 12 ) 22 2
3
12
( 12 ) 22 2
3
12
( )
19.33333333
50
=
-30.66666667
11645.62963
( )
50 50 = 0
y } rsub {i}
I x ,i
+(
( )
80.66666667
50
=
30.66666667
+(
y } rsub {i}
)A
x } rsub {i}
)A
10 -10 =
0
66666.66667 +
(0)(2000) =
66666.66667
1666666.667 +
(0)(2000)
= 1666666.667
10 -10 =
0
3264 + (0)(272) =
3264
11645.62963 +
(-30.66666667)(272)
= 267446.5185
10 -10 =
0
3264 + (0)(272) =
3264
11645.62963 +
(0)(272)
= 11645.62963
10 -10
=0
3264 + (0)(272) =
3264
11645.62963
( 12 ) 22 2
3
12
I y, i
11645.62963 +
(-30.66666667)(272)
= 267446.5185
3264
11645.62963
56874.66667
I x =66666.66667326432643264=5.69 x 10 mm4
I y =1666666.667267446.518511645.62963267446.5185=1 .12 x 10 mm
Deck 6
1120128
10
0
5
6.
5
2
5
6.
5
36
32
32
RECTANGLE A
100
36
Rectangle
B
25
23
20
RECTANGLE C
6.5k 12
(C)
TRIANGLE B
TRIANGLE A
20
C and D
(D)
20
Triangle
32
3220
6.5
Centroid Deck 6
Sig
n
Shape
x i
y i
Rectangle
A
100
=50
2
25
=12.5
2
Triangle A
32
=10.6667
3
Triangle B
100-10.67=89.333
32+6.5
-
Triangle C
6.5
3
36.33
-
Triangle D
10032
2(6.5)
3
A i . x i
A i . y i
100 x 25 = 2500
2500 x 50 = 125000
20
=6.666666667
3
(32)(20)
=320
2
320 x 10.666667
= 3414.4
320 x 6.666666667
= 2134.4
20
=6.666666667
3
(32)(20)
=320
2
320 x 89.3333
= 28585.6
320 x 6.666666667
= 2134.4
(6.5)(6.5)
=21.13
2
21.13x 36.33
= 767.6529
21.13 x 15.66667
= 331.1071
(6.5)(6.5)
=21.13
2
21.13 x 36.33
= 1390.9879
21.13 x 15.66667
= 331.1071
206.5+
Area,
6.5
3
15.666667
206.5+
6.5
3
Ai
63.6667
15.66667
206.5+
Rectangle
C
50
Rectangle
B
50
6.5
2
23 x 6.5=149.5
149.5 x 50 = 7475
149.5 x 16.75 =
2504.125
36 x 25=486
486 x 50 = 24300
1182.24
59066.3592
20534.3608
16.75
206.5
=6.75
2
x =
A i . x i 59066.3592
=
=50 .0 mm
Ai
1182.24
y =
Ai . y i 20534.3608
=
=17. 4 mm
Ai
1182.24
+
-
Shape
Rectangle
A
Triangle A
I x ,i
I y, i
( 100 )( 25 )3
12
( 25 )( 100 )3
12
130208.3333
( 32 ) ( 20 )3
36
x } rsub {i}
y } rsub {i}
+(
I y, i
+(
y } rsub {i}
)A
x } rsub {i}
)A
50 - 50 =0
12.5 17.3690
= 4.87
130208.3333 +
(-4.87)(2500)
= 189500.833
2083333.333 +
(0)(2500)
= 2083333.333
10.6666666750
= -39.33
6.666666667
17.3690=
-10.703
7111.111 +
(-10.703)(320)
= 43768.45688
18204.44+ (39.33)(320)
= 513279.156
2083333.333
( 20 )( 32 )3
36
I x ,i
7111.11111
Triangle B
( 32 ) ( 20 )3
36
7111.11111
Triangle C
( 6.5 )( 6.5 )3
36
49.585
Triangle D
Rectangle
C
Rectangle
B
( 6.5 )( 6.5 )3
36
18204.44
( 20 )( 32 )3
36
18204.44
( 6.25 )( 6.5 )3
36
49.585
( 6.25 )( 6.5 )3
36
49.585
49.585
( 23 )( 6.5 )3
12
( 6.5 )( 23 )3
12
526.36
6590.48523
( 36 )( 206.5 )3
12
7381.125
( 206.5 ) ( 36 )3
12
52488
89.33333333
-50
= 39.33
6.666666667
17.3690=
-10.703
7111.111 +
(-10.703)(320)
= 43768.54688
18204.44+
(39.33)(320)
= 513279.156
36.33 - 50
= -13.67
15.66667
17.3690
= 1.703
49.585 +
(1.703)(21.13)
= 110.8664162
49.585+ (13.67)(21.13)
= 3996.2187
63.6667 - 50
= 13.6667
15.66667
17.3690
= 1.703
49.585+
(1.703)(21.13)
= 110.8664162
49.585 +
(13.67)(21.13)
= 3996.2187
16.75
17.3690
= -0.703
526.36 +
(-0.703
3)(149.5)
= 600.2442455
6590.4852 +
(0)(149.5)
= 6590.4583
6.75-17.3690=
-10.62
7381.125+
(-10.62)(486)
= 62194.3434
52488 +
(0)(486)
= 52488
38947.3891
989704.124
I x =189500.83343768.4568843768.54622110.8864162110.866412600.244245562194.3434=3.89 x 10 mm 4
I y =2083333.333513279.156513279.1563996.21873996.21876590.458352488=9.90 x 105 mm4
12.5
12.5
Deck 10
Quadrant D
100
2
5
1
4
6
0
RECTANGLE A
25
12.5
60
12.5
12.5
14
Quadrant B
Centroid Deck 10
RECTANGLE B
12.5
Quadrant C
Sig
n
Shape
x i
y i
Rectangle
A
100
=50
2
25
=12.5
2
Quadrant
A
Quadrant
B
Quadrant
C
Quadrant
D
Rectangle
B
4 ( 12.5 )
3
5.302
4 ( 12.5 )
3
5.302
100
4 ( 12.5 )
3
94.6948
92+
4 (7 )
3
4 ( 12.5 )
3
17.8052
12.5
4 (12.5 )
3
7.1948
12.5+
4 ( 12.5 )
3
17.8052
12.5
4 (12.5 )
3
Ai
100 x 25 =
2500
( 12.5 )2
4
122.7185
( 12.5 )2
4
122.7185
( 12.5 )
4
A i . y i
2500 x 50 = 125000
122.7185 x 5.302
= 651.0461
122.7185 x 17.8052
= 2185.0274
122.7185 x 5.302
= 651.0461
122.7185 x 7.1948
= 882.9351
122.7185 x 94.6948
= 11620.8038
122.7185 x 17.8052
= 2185.0274
122.7185 x 94.6948
= 11620.8038
122.7185 x 7.1948
= 882.951
122.7185
( 12.5 )
4
A i . x i
94.6948
7.1948
122.7185
50
25
=12.5
2
60 x 14 = 840
840 x 50 = 42000
1169.126
58456.3
14614.075
x =
12.5+
Area,
A i . x i 58456.3
=
=50 .0 mm
Ai
1169.126
y =
Ai . y i 14614.075
=
=12.5 mm
Ai
1169.126
I x ,i
Sig
n
Shape
I x ,i
x } rsub {i}
I y, i
y } rsub {i}
+(
y } rsub {i}
)
Rectangle
A
( 100 )( 25 )3
12
( 25 )( 100 )3
12
130208.3333
50 50 = 0
12.5 12.5 = 0
2083333.333
Quadrant
A
5.029107729
0.0549(12.5)4 =1340.332
0.0549(12.5)4 =1340.332
- 50 =
-44.97089227
17.8052 12.5
Quadrant
B
5.029107729
0.0549(12.5) =1340.332
0.0549(12.5) =1340.332
- 50 =
-44.97089227
7.1948 12.5
Quadrant
C
94.97089227
- 50
0.0549(12.5) =1340.332
0.0549(12.5) =1340.332
=
44.97089227
= 5.3052
= -5.3052
17.8052 12.5
= 5.3052
130208.3333
+ (0)(2500)
=
130208.3333
1340.332+
(5.3052)
(122.7185)
=
4794.262227
1340.332+
(-5.3052)
(122.7185)
=
4794.262227
1340.332 +
(5.3052)
(122.7185)
=
4794.262227
I y, i
+(
x } rsub {i}
)A
2083333.333 +
(0)(2500)
= 2083333.333
1340.332+
(44.97089227)(38.4845
1001)
= 246485.894
1340.332 + (44.97089227)(38.4845
1001)
= 246485.894
1340.332 +
(44.97089227)(38.4845
1001)
= 246485.894
Quadrant
D
Rectangle
B
94.97089227
4
4
- 50
0.0549(12.5) =1340.332
0.0549(12.5) =1340.332
=
44.97089227
( 60 )( 14 )3
12
( 14 ) ( 60 )3
12
13720
25200
12.5 12.5 =
0
7.1948 12.5
= -5.3052
1340.332 +
(-5.3052)
(122.7185)
=
4794.262227
1340.332 +
(44.97089227)(38.4845
1001)
= 246485.894
12.5 12.5 = 0
13720 +
(0)(840)
= 13720
252000+ (0)(840)
= 252000
97311.28439
845389.759
I x =130208.33334794.2622274794.2622274794.2622274794.26222713720=9.73 x 10 4 mm4
I y =2083333.333246485.894246485.894246485.894246485.894252000=8 . 45 x 10 mm4
Samples of patented scooter deck
12.5
Quadrant A
Source :
http://www.google.com/patents/US8777239
Source :
http://www.faqs.org/patents/imgfull/20120061932_03
Source:
patentimages.storage.googleapis.com/pdfs/USD45
100
25
Y
100-2X
100
2
5
Rectangle 1
100
2x
Rectangle 2
The shape of the deck and it's component are assumed to be what is shown on the previous page. The dimension of the
hollow rectangle is represented by 100-2x and Y for its length and breadth respectively. Since the final deck has an area of
1170, the area of the hollow rectangle can be calculated by subtracting the area of the larger rectangle with the area of the
hollow rectangle.
Area of rectangle 1 - Area of rectangle 2 = Final area
2500mm - Area of rectangle 2 = 1170mm
Area of Rectangle 2 = 1330mm
Sig
n
Shape
x i
y i
Rectangle
1
100
=50
2
25
=12.5
2
Rectangle
2
50
Y
2
x =
A i . x i 58500
=
=50 mm
Ai
3830
y =
Ai . y i 31250665 Y
=
mm
Ai
1170
y } rsub {i}
= I x ,i + (
)A
A i . x i
A i . y i
100 x 25 = 2500
2500 x 50 = 125000
1330
1330 x 50 = 66500
Y
1330( 2 ) = 665Y
1170
58500
31250 -665Y
Area,
Ai
31250665 Y
12.5) (2500)
+ (
1170
(100)25
12
1562500
+(14.209 22 (14.209 )( 0.568 Y )2)(2500)
12
I x (rectangle 2)
X =50
665
Y ( sub into the below equation to remove variable x)
y } rsub {i}
= I x ,i + (
)A
( 1002 x ) ( Y 3 ) 31250665 Y Y
+
( 1330 )
12
1170
2
1002 50
12
665
(Y 3 )
Y
))
1330 Y
+948811.3675899.509 Y +1517.796Y
12
I x ( Overall shape ) =
Ix
(rectangle 1) -
Ix
(rectangle 2)
At a maximum point,
dI
=0
dy
Ix
: since
d I
dy
Ix
1170mm.
Y =21.62 into X=50
665
Y
665
X = 50 21.62 =19.24 mm 19.2 mm
Centroid of the final shape
x =
A i . x i 58500
=
=50 mm
Ai
3830
y =
Ai . y i 31250665 (21.62)
=
14.4 mm
Ai
1170
= 2083333.333 -
= 2083333.33 -
100(2 X 19.245)
21.62 X
21.62 X 61.51
12
100
25
21.6
19.2
19.2