You are on page 1of 6

Scenariusz lekcji jzyka polskiego dla klasy trzeciej gimnazjum

Temat : Szczcie zaprogramowane Czy rzeczywicie ,,nowy


wspaniay wiat?
Temat przeznaczony jest na jedn godzin lekcyjn.
Tekst literacki : Aldous Huxley ,,Nowy wspaniay wiat (fragmenty).
Podrcznik: Witold Bobiski ,,wiat w sowach i obrazach- podrcznik
dla klasy trzeciej gimnazjum.

Opracowa: Artur Pietrzak

Cele lekcji
- doskonalenie umiejtnoci analizy i
interpretacji tekstu literackiego,
wyszukiwania w tekcie potrzebnych
informacji, analizowania elementw
wiata przedstawionego;

Zapis w podstawie programowej


1) odbiera komunikaty pisane, mwione, w tym
nadawane za pomoc rodkw audiowizualnych
rozrnia informacje przekazane werbalnie oraz zawarte
w dwiku i obrazie;
2) wyszukuje w wypowiedzi potrzebne informacje oraz
cytuje odpowiednie fragmenty tekstu;
3) porzdkuje informacje w zalenoci od ich funkcji w
przekazie;
4) odrnia informacje o faktach od opinii;
5) rozpoznaje rnice midzy kcj a kamstwem;
6) rozpoznaje wypowiedzi o charakterze emocjonalnym i
perswazyjnym;
7) rozpoznaje intencje wypowiedzi (aprobat,
dezaprobat, negacj, prowokacj);
8) samodzielnie dociera do informacji w ksikach,
prasie, mediach elektronicznych oraz w wypowiedziach
ustnych;
9) opisuje odczucia, ktre budzi w nim dzieo;
10) rozpoznaje problematyk utworu.
11) przedstawia najistotniejsze treci wypowiedzi w
takim porzdku, w jakim wystpuj one w tekcie;
12) przedstawia propozycj odczytania konkretnego
tekstu kultury i uzasadnia j;
13) uwzgldnia w interpretacji potrzebne konteksty, np.
biograczny, historyczny;

- poszerzenie sownictwa z zakresu


charakteryzowania postaw;

14) korzysta ze sownika: jzyka polskiego, poprawnej


polszczyzny, frazeologicznego, wyrazw obcych,
synonimw i antonimw oraz szkolnego sownika
terminw literackich w formie ksikowej i
elektronicznej;
15) rozpoznaje wyrazy wieloznaczne i rozumie ich
znaczenia w tekcie;
16) ze zrozumieniem posuguje si pojciami
dotyczcymi wartoci pozytywnych i ich przeciwiestw
oraz okrela postawy z nimi zwizane, np. patriotyzm
nacjonalizm, tolerancjanietolerancja, piknobrzydota,
a take rozpoznaje ich obecno w yciu oraz w
literaturze i innych sztukach;

- doskonalenie umiejtnoci
wycigania wnioskw i uoglniania,

17) przypisuje czytany utwr do waciwego rodzaju


literackiego (epika, liryka, dramat);
18) rozpoznaje odmiany gatunkowe literatury
popularnej: powie lub opowiadanie obyczajowe,
przygodowe, detektywistyczne, fantastycznonaukowe,
fantasy;
19) znajduje w tekstach wspczesnej kultury popularnej
(np. w lmach, komiksach, piosenkach) nawizania do
tradycyjnych wtkw literackich i kulturowych; wskazuje
przykady mieszania gatunkw;

- wiczenie sprawnoci tworzenia


spjnych wypowiedzi ustnych i
pisemnych,

21 ) tworzy spjne wypowiedzi ustne (monologowe i


dialogowe) oraz pisemne ;
22) uczestniczy w dyskusji, uzasadnia wasne zdanie,
przyjmuje pogldy innych lub polemizuje z nimi;

Cele operacyjne:
- ucze potrafi wskaza w tekcie literackim elementy wiata przedstawionego,
nazywa je,
- wymienia cechy wiata przedstawionego (laboratorium), nazywa uczucia i emocje ,
ktre opis wywouje,
- wskazuje na zasady rzdzce Nowym wspaniaym wiatem, dostrzega ich
totalitarny charakter,
- dostrzega rnice pomidzy zasadami demokratycznymi a totalitarnymi,
- potrafi odczyta ironi jako kategori estetyczn,
- rozumie pojcie ,,utopii i ,,antyutopii,
- potrafi sporzdzi syntetyczn notatk (karta pracy).
Metody:
- praca z tekstem, burza mzgw, heureza, elementy dyskusji
Pomoce dydaktyczne:
-podrcznik, karty pracy, prezentacja

Przebieg lekcji:
A) Faza przygotowawcza : przypomnienie wiadomoci z poprzedniej lekcji,
streszczenie fragmentu powieci, informacje oglne na temat ksiki ,,Nowy
wspaniay wiat (w formie krtkiej prezentacji)
B) Faza realizacyjna:
- nauczyciel przedstawia cele lekcji
- nauczyciel pyta uczniw, z jakimi wartociami kojarzy im si tytu ksiki.
Uczniowie prbuj opisa wiat, ktry mona byoby okreli jako ,, nowy
i ,,wspaniay (wiczenie nr 1 na karcie pracy). Najwaniejsze stwierdzenia
zostaj zapisane na tablicy,
- nauczyciel pyta o czas , miejsce akcji utworu. Na karcie pracy uczniowie
zapisuj cytaty opisujce wntrze ,,Orodka Rozrodu i Warunkowania
i nazywaj panujc tam atmosfer (zimna, surowa, przeraajca,
niepokojca, kolor biay, mocne wiato- lodowate, upiorne, martwe; ludzie
ubrani w kombinezony, gumowe rkawice itp.)- wiczenie 2 na karcie pracy,

- wedug jakich zasad zorganizowany jest wiat przedstawiony w powieci?


Uczniowie wyszukuj we fragmencie zamieszczonym w podrczniku ww.
zasad i zapisuj je na karcie pracy wiczenie nr 3 (,,im nisza kasta-tym niej
tlenu-definicja ,, kasty ze sownika;,, lubi to, co si musi robi, ,,wszelkie
warunkowanie zmierza do jednej rzeczy: do sprawienia, by ludzie polubili swe
nieuniknione przeznaczenie spoeczne-definicja sownikowa
,,warunkowania, czym jest warunkowanie w powieci- to ksztatowanie
czowieka)- podsumowanie w formie slajdu, na ktrym znajduj si
najwaniejsze zasady funkcjonowania wiata przedstawionego utworu,
- uczniowie konfrontuj powysze zasady, elementy wiata przedstawionego
w utworze z fragmentami Powszechnej Deklaracji Praw Czowieka,
Konstytucj RP (gone odczytanie przez uczniw wybranych fragmentwkolejne slajdy prezentacji) i dochodz do wniosku, e rzeczywisto ,,Nowego
wspaniaego wiata to wiat niedemokratyczny, totalitarny, wrogi czowiekowi.
Jednostka jest w nim odgrnie predystynowana do okrelonych czynnoci, nie
ma wyboru i moliwoci ksztatowania wasnego losu. Nauczyciel ewentualnie
rozszerza ten element lekcji o kontekst historyczny, bd robi to sami
uczniowie,
- czy tytu powieci ma sens dosowny? Jak naley go traktowa? Uczniowie
stwierdzaj ,e autor posuy si ironi (definicja sownikowa ironii). Jaki by
cel tego zabiegu- ostrzeenie przed wiatem totalitarnym,
- nauczyciel zadaje uczniom pytanie o konwencj omawianych fragmentw
powieci (czy to science fiction?); nauczyciel wprowadza terminy ,,utopia i
,,antyutopia. Wyjania pojcia.

C) Faza podsumowujca:
- runda ewaluacyjna (czego dowiedziaa si na dzisiejszej lekcji?)
:
- zadanie domowe: ,,W imieniu jednego ze studentw zwiedzajcych
laboratorium Rozrodu i Warunkowania napisz sprawozdanie z wizyty w tej
placwce naukowej.

Zacznik nr 1
1.Napisz z czym kojarzy Ci si tytu ,,Nowy wspaniay wiat? Jak mgby taki wiat
wyglda?

2. Na podstawie fragmentw powieci opisz wntrze laboratorium. Jaka panuje w nim


atmosfera, jakie wzbudza emocje?

3. Na podstawie fragmentw przedstaw zasady, wedug ktrych dziaa orodek. Jakimi


zasadami si kieruje? (moesz cytowa)

You might also like