Professional Documents
Culture Documents
1. Symbolika.......................................................................................................3
2. Wstęp do projektu...........................................................................................4
3. Założenia projektowe......................................................................................4
4. Teoretyczna grubość blachy na część zasadniczą zbiornika...........................5
5. Dobór dennicy.................................................................................................5
6. Całkowita wysokości zbiornika......................................................................5
7. Wysokość części walcowej zbiornika.............................................................5
8. Objętość części walcowej zbiornika...............................................................6
9. Całkowita objętość zbiornika..........................................................................6
10. Średnica króćca wlotowo – wylotowego......................................................6
11. Średnica włazu..............................................................................................6
12. Ciśnienie obliczeniowe.................................................................................6
13. Obliczeniowa grubość ścianki płaszcza........................................................6
14. Naddatki........................................................................................................7
15. Najmniejsza wymagana grubość ścianki płaszcza........................................7
16. Grubość nominalna wyrobu hutniczego ......................................................7
17. Rzeczywista najmniejsza grubość ścianki płaszcza......................................8
18. Obliczeniowa grubość ścianki części wypukłej dna i pokrywy....................8
19. Grubość nominalna części wypukłej dna i pokrywy....................................8
20. Rzeczywista najmniejsza grubość ścianki dna i pokrywy............................8
21. Orientacyjna masa dna i pokrywy.................................................................8
22. Sprawdzenie wymiaru profilu dna i pokrywy...............................................9
23. Szerokość arkusza blachy dla walczaka........................................................9
24. Długość arkusza blachy dla walczaka...........................................................9
25. Dobór arkusza blachy dla walczaka..............................................................9
26. Półfabrykaty na część walcową zbiornika....................................................9
27. Sposób połączenia półfabrykatów oraz dennicy i pokrywy z płaszczem.. .10
28. Maksymalna średnica otworu w części walcowej zbiornika......................10
29. Dobór włazu................................................................................................10
30. Średnica otworu w płaszczu nie wymagająca wzmocnienia.......................11
31. Wzmocnienie ścianki otworem włazowym................................................11
32. Dobór parametrów króćca...........................................................................11
33. Dobór kołnierza...........................................................................................12
34. Dobór uszczelki...........................................................................................12
35. Wartość siły ruchowego naciągu śrub........................................................12
36. Wartość siły montażowego naciągu śrub....................................................13
37. Najmniejsza możliwa średnica rdzenia śruby.............................................13
38. Masa napełnionego zbiornika.....................................................................14
39. Łapy wspornikowe zbiornika......................................................................14
40. Dobór uchwytu............................................................................................14
41. Osprzęt zbiornika........................................................................................15
42. Naprężenia..................................................................................................15
45. Bibliografia.................................................................................................17
2
1. Symbolika
c – naddatek całkowity;
c1 – technologiczny naddatek grubości ścianki;
c2 – eksploatacyjny naddatek grubości ścianki;
c3 – naddatek grubości ścianki ze względu na występowanie dodatkowych naprężeń;
d – największa średnica otworu nie wymagająca wzmocnienia;
dotw.max – max. średnica otworu w części walcowej zbiornika;
dw – średnica króćca wlotowo - wylotowego;
DN – średnica wew. króćca włazu;
D1 – średnica wzmocnienia;
D2 – średnica zew. wzmocnienia;
Dw – średnica wewnętrzna walcowej części zbiornika;
Dwd – średnica wewnętrzna dennicy;
Dz – średnica zewnętrzna zbiornika;
Dwł – największa możliwa średnica włazu;
Fstrat – pole powierzchni straconej;
Fwzmoc – pole powierzchni wzmocnionej;
gkr – grubość ścianki rury króćca;
gwzm –grubość blachy wzmocnienia;
g0 – obliczeniowa grubość ścianki zbiornika;
g – najmniejsza wymagana grubość ścianki zbiornika;
gn – grubość nominalna wyrobu hutniczego;
grz – rzeczywista grubość ścianki elementu;
gt – teoretyczna grubość blachy;
gow- obliczeniowa grubość ścianki części wypukłej dna i pokrywy;
gnw- grubość nominalna części wypukłej dna i pokrywy;
G – masa zbiornika z gazem;
Gdn – masa dennicy;
Gpłaszcza – ciężar płaszcz;
Gczynnika – masa gazu;
Go – masa zbiornika bez gazu;
Hc – wysokość walcowej części dennicy;
Hw – wysokość elipsoidalnej części dennicy;
kr – dopuszczalne naprężenie;
lkr – długość króćca
p0 – ciśnienie obliczeniowe;
pd –ciśnienie działające na zbiornik podczas pracy;
Ppp – pole powierzchni półfabrykatów;
ppr – ciśnienie próbne;
Re – granica plastyczności;
Rst – stała gazowa;
t0 – temperatura obliczeniowa;
Vdn – objętość elipsoidalnej części dennicy;
Vc - całkowita objętość zbiornika;
Vw – objętość walcowej części zbiornika;
x – współczynnik bezpieczeństwa;
zrz – rzeczywisty współczynnik wytrzymałościowy elementu osłabionego otworem;
α – bezwymiarowy współczynnik korygujący do obliczania grubości ścianki zbiornika;
β – stosunek średnicy zewnętrznej do wewnętrznej – Dz\Dw;
3
2. Wstęp do projektu
Projektujemy zbiornik ciśnieniowy na ciśnienie znamionowe 0,5 MPa. Zbiornik musi spełniać
określone założenia technologiczne. Zbiornik będzie wykorzystywany do magazynowania
CO2. W projekcie są obliczenia niezbędne do prawidłowego wykonania zbiornika z
technologicznego punktu widzenia. Podane są również dane techniczne użytych elementów
gotowych i znormalizowanych.
Teoretyczny okres eksploatacji wynosi 15 lat. Zbiornik projektowany jest w
przeważającej części na podstawie książki L. Kurmaz „Podstawy konstrukcji maszyn.
Projektowanie”. Dla temperatur obliczeniowych nie przekraczających 50°C własności
wytrzymałościowe materiałów można przyjmować jak dla temperatury 20°C. Jeżeli dla
ciśnienia obliczeniowego wynika z tablicy inna klasa niż dla temperatury obliczeniowej.
3. Założenia projektowe
4
DANE OBLICZENIA WYNIKI
1 2 3
pd = 0,5MPa 4. Teoretyczna grubość blachy na część kr = 130,55MPa
zasadniczą zbiornika gt = 3mm
Dw = 1500 mm
p d × Dw
R e = 235 MPa
gt ≥ [3]
2 ×kr
[1] gdzie :
Re
x =1,8[1] kr = [1]
x
k r = 130 ,55 MPa
0,5 ×1500
gt ≥
2 ×130 ,55
g t ≥ 2,9mm
5. Dobór dennicy
Dwd = 1600mm
Hw = 400mm
Hc = 40mm
Vdn = 0,54m3
Hw = 400mm h = H − 2H w
h = 3200 − 2 × 400
h = 2400 mm
5
h = 2,4m 8. Objętość części walcowej zbiornika Vw = 4,82304 m 3
υ ≅10 m / s[1] 4V
dw = × 103 [1]
π × υ × 60 × t
t ≅15 min .
4 ×5,90304
dw ≅ ×10 3
3,14 ×10 ×60 ×15
d w = 28 ,9mm
p 0 = p d + 0,1MPa [ 2]
p 0 = 0,5 + 0,1
p 0 = 0,6 MPa
gt = 3mm
p 0 = 0,6 MPa
6
D z = D w + 2 × g t = 1600 + 2 × 3 = 1606 mm
z1 = 0,8 [1] α = f (β) ⇒
α = 1 dla β ≤1,4 [1]
z1 = z 2 Dz
β= [1]
Dw
z dop = 0,8 [1] 1606
β= = 1,004 ⇒α = 1
1600
z = z1 × z dop [2]
z = 0,8 × 0,8 = 0,64
0,6 ×1600
go = = 5mm
2,3
×130 ,55 × 0,64 − 0,6
1
c2 = S × T c3 = 0mm
S = 0,02 ÷ 0,1mm/rok [1]
S = 0,1 c = 2mm
T = 15 lat
c2 = 0,1 × 15 = 1,5mm
c = c1 +c2 + c3 [2]
c =0,5 + 1,5 = 2mm
c1 = 0,5mm g n ≥ g + c1 [1]
g n ≥ 6,5 + 0,5
g n ≥ 7 mm
7
g n = 5mm 17. Rzeczywista najmniejsza grubość ścianki grz = 6,5mm
płaszcza.
c1 = 0,5mm
g rz = g n − c1 [1]
g rz = 7 − 0,5 = 6,5mm
8
Dz = 1610mm 22. Sprawdzenie wymiaru profilu dna i Hz - spełnio.
pokrywy.
grz = 6,5mm Rw – spełnio.
Muszą być spełnione następujące warunki:
Hz = H w rw – spełnio.
1. Hz ≥ 0,18Dz 2. Rw ≤ Dz 3. rw ≥ 0,1Dz [1]
Hw = 400mm
D z − 2 g rz
2 D − 2g 2 D − 2 g rz
+ ( H z − g rz ) × z + ( H z − g rz ) − z + ( H z − g rz
2 2
rz
2 2 2
2. rw =
D z − 2 g rz
270,4 ≥ 161 → spenione
2
D z − 2 g rz D − g rz
+ ( H z − g rz ) − z
2
× rw
2 2
3. R w = = 1070 ,4
H z − g rz
1070,4 ≤ 16100 → spenione
9
Ppp = B × L = 2,32 × 5,038 = 9,5584m2
Mblachy = 54,9kg/m2 [1]
Gpłaszcza = 54,9 ×11,685 = 641,5kg
L0 ≥ 200mm [1]
Przyjmuje L0 = 220mm
10
Dw = 1600mm 30. Średnica otworu w płaszczu nie
wymagająca wzmocnienia.
grz = 6,5mm
Przyjmujemy najmniejszą z tych trzech wartości:
c2 = 1,5mm
d = 8,13 Dw ( g rz − C2 )(1 − Z rz ) d = 0,35 Dz d = 200 mm [1]
gdzie :
po ( Dw + g rz − C2 )
Z rz = [1]
2,3
× k r ( g rz − C2 )
α
0,6(1600 + 6,5 −1,5)
Z rz = = 0,80
2,3
×130 ,55 (6,5 −1,5)
1
d = 8,13 1600 (6,5 −1,5)(1 − 0,8) = 87 ,9mm
Komentarz: jedynie otwór pod właz musi być
wzmocniony.
L = [(DN + 2C2)g]/2gwzm =
[(492 + 2 × 1,5)6,5]/2 × 6,5= 248mm
Fwzm = 248 × 2 × 6,5= 3224mm2
D1 = DN + 2s = 492 + 2 × 8 = 508mm
D2 =D1 +2L = 508 + 2 × 248 = 1004mm
11
p o × Dw
g kr = [1]
2,3
× k r × Z − po
1
gdzie :
Re
kr = [1]
x
Re = 295 [1]
x =1,8
295
kr = =163 ,8
1,8
0,6 × 28 ,9
g kr =
2,3
×163 ,8 ×1 − 0,6
1
g kr = 0,6mm
D = 64mm Fr = P + b × F, N [1]
gdzie:
d = 34mm P = π × Du2 × po / 4 [1]
Du = 0,5 (D + d) [1]
Du = 0,5 (64 +34) = 49mm
F = π × Du × Ucz × σ r, N [1]
gdzie:
12
Ucz = 3,47 u [1]
u = 0,5 (D – d) [1]
u = 0,5 (64 – 34) = 15mm
Ucz = 3,47 15 = 13,4 mm
σ r = 5 × po [1]
σ r = 5 × 0,6 = 3MPa
F = 3,14 × 49 × 13,4 × 3 = 6185,2N
Fm2 = C × Fr [1]
C = 1,2 [2]
Fm2 = 1,2 × 7934,6 = 9521,5N
Fm = 43296,2N
gdzie:
ψ = 0,75 - przyjmuje średnio dokładne wykonanie śrub i
nakrętek [1]
n=4
k1 = Re / X1
Re = 275 [1]
X1 = 1,1 [1]
k1 = 275 / 1,1 = 250MPa
dśm = 1,13 43296 ,2 /( 0,75 ×4 ×250 ) = 8,6mm
13
k2 = Re / X2 [1]
X2 = 1,65 [1]
k2 = 275 / 1,65 = 166,7
dśr = 1,13 7934 ,6 /( 0,75 ×4 ×166 ,7) = 4mm
14
41. Osprzęt zbiornika.
g = 6,5mm P
σr = ≤ kr
F
P = p d Dz l
F = 2 gl
pd Dz
⇒σ r =
2g
0,5 ×1610
σr = 61,9 MPa
2 × 6,5
σ r = 61,9MPa ≤ 130 ,552 MPa ⇒ σ r ≤ k r
P
σl = ≤ kr
F
15
ΠD z2
P = pd
4
F = ΠD z g
pd Dz
⇒σ l =
4g
0,5 × 1610
σl = = 30 ,96 MPa
4 × 6,5
σ l = 37 ,47 MPa ≤ 130 ,55 MPa ⇒ σ l ≤ k r
16
45. Bibliografia
17