P. 1
Budowa rębaka

Budowa rębaka

|Views: 8,846|Likes:
Wydawca: andrew8f

More info:

Published by: andrew8f on Sep 17, 2011
Prawo autorskie:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

02/28/2013

pdf

text

original

Budowa rębaka

Opis budowy rębaka (rębarki) do gałęzi. W tym dziale przedstawiona została dokumentacja techniczna rębaka do gałęzi lub podobnych materiałów (szczapy, różne inne odpady). W dzisiejszych czasach ceny opału są na tyle wysokie, że warto wykorzystywać gałęzie pozostałe po ścince drzew jako paliwo. Oczywiście te grubsze wykorzystywaliśmy zawsze ale co z tymi cienkimi? Aby umożliwić ich przeróbkę potrzebujemy rębaka. Jest to urządzenie, które potnie nam gałęzie (zarówno te grubsze jak i drobne) na drobne kawałki. Czyli uzyskamy tzw. zrębke. A taką zrębką to już bez problemu możemy palić w piecach centralnego ogrzewania lub w zwykłych piecykach. W okresie zimowym najlepiej mieszać ją z węglem. Urządzenie jest bardzo przydatne w gospodarstwie domowym, tanie w eksploatacji i praktycznie bezawaryjne. Czasem trzeba tylko naostrzyć noże. Jaki koszt wykonania? Czy rębak zrobimy za mniej jak 1000zł? Czy to możliwe?. Po przeczytaniu zawartych tutaj materiałów będziecie mogli sami sobie na to pytanie odpowiedzieć. Dużo zależy od tego gdzie bedziemy kupować elementy i ile zapłacimy za obróbkę. Ze skonstruowaniem samemu rębaka do gałęzi według przedstawionego tutaj opisu powinien każdy sobie poradzić, nawet mniej doświadczony majsterkowicz. Kilka elementów musi dorobić nam tokarz wdług rysunków. Najlepiej najpierw zgromadzić wszystkie potrzebne materiały i wtedy montować. Wszystkie elementy są wyszczególnione w tabeli. Są tam tez wymiary. A dodatkowo na zamieszczonych rysunkach technicznych możemy te wymiary skontrolować. Poniżej rębak w wersji do ciągnika rolniczego.

między ścianami bocznymi. przy zachowaniu stałej. Szczelina powinna wynosić 0. Napęd wałka podającego jest odprowadzany od wału głównego parą zębatek (35 i 38) połączonych łańcuchem (41). Rama nośna jest zespawana z kątowników 50x50mm.a całą przekładnię łańcuchowa osłania osłona (46). Silnik napędza bęben rębarki trzema paskami klinowymi. Koła jezdne umieszczone są na osi przytwierdzonej do ramy. traktora). W spodniej części skrzyni.Zasada działania i opis elementów rębaka. ażeby było możliwe zabezpieczenie potrzebnej szczeliny między tymi nożami a nożem stałym. do których mocowane są dwa noże (8) w taki sposób. Silnik elektryczny (68) jest umocowany do ramy na wahliwym wsporniku (63). Wałek podający dociska własną masą przesuwany materiał. Rębarka składa się z dwóch głównych części: z obudowy w formie skrzyni. Skrzynia zamknięta jest pokrywami (24 i 25).2 do 0. do której spada rąbany materiał ze spodniej. Wzajemny stosunek wielkości kół tej przekładni decyduje o wielkości ciętych kawałków. osiowej odległości napędu. Osłona (52) zakrywa obydwa koła pasowe. Bęben tnący stanowi wał (5) z dwoma przyspawanymi ramionami (4). Do korpusów łożyskowych przyłączone są i zabezpieczone nakrętkami (15) dwa ramiona (11) łączące bęben tnący z wałkiem podającym (9). a jego maksymalne podniesienie ograniczone jest zderzakiem (32). Bęben obraca się w łożyskach (39). Koła jezdne ułatwiają transport i przemieszczanie urządzenia. . Do ramy rębarki jest zamocowana rynna (51). Rąbany materiał podaje się pod wałek podający poprzez stożkową gardziel (26). które wraz z pierścieniami uszczelniającymi (18) ułożone są w korpusach łożyskowych (10) przymocowanych do ścian bocznych. otwartej części skrzyni. Takie rozwiązanie umożliwia samoczynne ustawianie się wałka podającego wg grubości rąbanego drewna.5 mm i trzeba ją nastawiać po każdym ostrzeniu noży. przyspawany jest dźwigar (21). do którego umocowany jest uchwyt noża (19) z nożem stałym. W przypadku stosowania napędu z wałka traktora pomijamy silnik elektryczny natomiast koła pasowe powinny być. w której znajduje się bęben tnący i wałek podający oraz z ramy nośnej z silnikiem elektrycznym. Zamiast silnika można stosować napęd z wałka zdawczego (np. Podstawą obudowy/skrzyni jest prawa i lewa ścianka boczna (1) z wycięciami na umieszczenie bębna tnącego (4.5) i wałka podającego (9).

.

Będą to śruby. L. głównie na tokarce. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 Nazwa części Bocznica Kołnierz Usztywnienie Ramię bębna Wał bębna Śruba śruba Nóż Wałek podający Korpus łożyska Ramię wahacza Ucho Piasta Tuleja Nakrętka Śruba Podkładka Pierścień uszczelniający Uchwyt noża Nóż stały Dźwigar Śruba Podkładka Pokrywa skrzyni Osłona dolna Gardziel Śruba Nakrętka Podkładka Śruba Podkładka Zderzak wałka Śruba Podkładka Koło łańcuchowe Śruba Klin Koło łańcuchowe Łożysko Szt. 8x500x400 Stal pł. 3x210 Stal bl. 3x266x835 Stal bl. 2 2 2 2 2 4 8 2 1 2 2 2 2 2 2 8 8 2 1 1 1 2 2 1 1 1 3 3 3 4 4 2 4 4 1 2 2 1 2 Materiał i wymiary Stal bl. "Tanie kupowanie".3 Stal pł. 2x250x1000 Stal M10x60 Stal M10 fi10.5 Stal fi170x32 Stal M6x20 Stal 8x7x20 Stal fi90x32 6208 (40x80x18) . 60x10x170 Stal fi110x12 Stal fi60x32 Brąz/mosiądz fi45x32 Stal fi110x12 Stal M10x25 fi10. Gdzie kupować żeby było tanio? Na ten temat jest artykuł na stronie głównej pt. Przed rozpoczęciem prac musimy się zaopatrzyć w wymienione tutaj elementy.5 Stal M6x15 fi6.5 Stal bl.5 fi40x62x8 Stal 60x60x200 Stal 60x15x205 Stal L50x50x5x210 Stal M12x25 fi12.p. 40x10x280 Pł. Niektóre z nich trzeba będzie poddać obróbce. wałki itp. blachy. 40x10x80 Stal 100x20x300 Stal fi60x407 Stal M10x35 Stal M12x40 Stal 120x15x205 Stal fi05x342 Stal fi25x43 Stal pł. Obrabiamy zgodnie z rysunkami technicznymi.Spis elementów. 20x5x100 Stal M8x15 fi8.

Potem przyspawamy do nich kołnierze (2) i usztywnienie (3) w taki sposób. Wykonanie i montaż elementów rębaka Obydwa boki (1). a do niego nóż stały (20). Do wału bębna (5) przyspawamy obydwa ramiona (4) z zachowaniem równoległości.5 Stal M8x20 Stal bl. 6x180x255 Stal fi22x180 Stal fi14x247 fi14. Przed przyspawaniem kątownika. aby powstał lewy i prawy bok (odbicie lustrzane).5 fi160 Stal bl. 2x410x600 Stal bl.5 fi3x30 4kW-1500obr/min 13x1700 Stal M10x60 Stal M10 fi10. Do ramion bębna wstawimy noże (8) ustawiając je na najmniejszą możliwą średnicę. które wykonamy według rysunku.5 Zębatki (koła łańcuchowe)ze względu na duży koszt wykonania nie dorabiamy lecz dopasowujemy od motocykla lub innego urządzenia.40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 Koło pasowe Łańcuch 1/2cala Śruba Nakrętka Podkładka Śruba Pokrywa Uchwyt Koło pasowe Pierścień osadczy Klin Rynna Pokrywa Uchwyt Śruba Nakrętka Półka stojaka Noga Noga Wspornik Oś Podkładka Koło jezdne Wspornik silnika Rurka Pręt Podkładka Zawleczka Silnik Pasek klinowy Śruba Nakrętka Podkładka 1 1 4 4 4 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2 4 2 2 2 1 2 4 2 1 1 1 2 2 1 3 4 4 4 Stal fi150x62 Stal M10x40 Stal M10 fi10. 1.5x380x1050 Stal pł.5x300x620 Stal pł 40x5x135 Stal fi210x61 fi35 Stal 10x8x40 Stal bl. ich obrys zewnętrzny i otwory wykonamy wspólnie. Kompletny bęben wsuniemy do rowków (wycięć) w ściankach bocznych i zamocujemy śrubami (16). między . 40x5x160 Stal M10x40 Stal M10 Stal L50x50x5x280 Stal L50x50x5x690 Stal L50x50x5x780 Stal L50x50x5x210 Stal fi14x432 fi14. Do kątownika (21) przymocowany jest uchwyt (19). 1. Następnie na wale osadzimy łożyska (39) i pierścienie uszczelniające (18) w korpusach łożysk (10). Do mocowania i regulowania noży w bębnie służą śruby (6 i 7).

Z drugiej strony przyspawany jest kątownik (59). Oczywiście dzieciom pod żadnym pozorem nie wolno nawet dotykać rębaka! Uwagi końcowe Odpowiem na kilka najczęściej zadawanych pytań: 1. Na wałku podającym (9) muszą być wykonane pierścieniowe i podłużne nacięcia. aby nikt nie przebywał w okolicy rynny. Ramę połączymy ze skrzynią. 53). a także do dolnej osłony (25). zatem wygodniejsze jest adoptowanie podobnych kół zębatych np. Instalacja musi być wykonana bardzo dokładnie z zachowaniem wszelkim wymogów bezpieczeństwa. a w tym przypadku to łożyska toczne nawet lepiej się nadają. Według tych kół musimy zatem przygotować końce wału (5) i wału (9). Bardzo dobry materiał na noże to blacha Hardox. Wałek pociągowy można obsadzić w łożyskach tocznych. Koła łańcuchowe (35 i 38) wykonuje się według rysunku. Wtedy rębak bardziej miażdży i wychodzą ładne drzazgi. ale ponieważ ich wykonanie jest drogie i pracochłonne. średnice kół musimy dobrać tak. Ramę nośną wykonać trzeba z kątowników o przekroju 50x50mm. Do piasty (13) wciśnięta jest tuleja z brązu (14) z kanałem smarowym. jego długość można ustalić później w zależności od średnicy koła (62). Stożkową gardziel (26) mocuje się do ściany bocznej (1). której średnica zależna jest od otworów w kołach jezdnych. Do wahliwego ramienia (11) są przyspawane: ucho (12) i piasta (13).2 do 0. a wymieniać będziemy raz na rok. Przy spawaniu lepiej zostawić kątownik (58) nieco dłuższy. a pod skrzynią do ramy przymocujemy rynnę (51). Całe urządzenie musimy pomalować farbą ochronną i wykonać instalację elektryczną. Po tych czynnościach skrzynia jest już gotowa. co ułatwi ich wzajemną wymianę. a drugi koniec na korpusy łożysk (10). Ale zwykła stalowa blacha tez będzie. Koła łańcuchowe przekładni osadzone na wałach zabezpieczone są śrubami (36). A na bocznicy wykonamy mocowanie pokrywy (46 i 47) przekładni łańcuchowej. Jeśli mamy zamiar zrębke brykietować to należy noże na wale zakładać odwrotnie. Do ramy przyspawamy śruby (54) do przymocowania pokrywy kół pasowych (52.ściankami bocznymi. Na koniec robimy dokładny przegląd czy wszystko jest podokręcane i zabezpieczone. Wspornik silnika stanowi płyta (63). 2. Zmniejszy to koszt wykonania maszyny (nie trzeba dorabiać tulejek z mosiądzu). a druga prawa. a nożami bębna powinna wynosić 0. do której przyspawana jest rurka (64). Ograniczniki ruchome (32) są przykręcone do osłony skrzyni (24). miał. I oczywiście koszt wymiany niewielki. że zaistnieją! . Silnik przymocowujemy do płyty wspornika tak. Przez wymianę kół łańcuchowych możemy uzyskiwać różną długość ciętego drewna ale wtedy trzeba średnice piast tych kół wykonać jednakowo. Podczas pracy maszyny musimy uważać. Ewentualnie częściej ją będziemy ostrzyć. Obydwie bocznice połączymy przyspawaną osią (60). ponieważ szybko wypadające porąbane kawałki drewna mogłyby spowodować zranienie. Inne uwagi i spostrzeżenia będą systematycznie dodawane pod warunkiem . Na wałek nasuwa się wahliwe ramiona(. troty a nawet pył. Rysunki techniczne z wymiarami do pobrania w dziale "Pobierz dokumentacje". Najmniejsza szczelina między nożem stałym. od motocykla. Noże trzeba czasem ostrzyć. na których ramiona zabezpieczone są nakrętkami (15). Dopiero wtedy możemy uruchomić rębarke. aby rowki obu kół pasowych (40 i 48) były dokładnie w jednej linii. 3. w zależności od czasu eksploatacji maszyny! 3. Przez wywiercone otwory w ramie i rurkę wspornika przesuwamy bolec (65) i zabezpieczamy podkładkami (66) oraz zawleczkami (67). Z dwóch nóg (57 i 58) oraz łącznika (56) pospawamy boczne ramy. Przy spawaniu musimy pamiętać o tym. dwa.5mm. Jeżeli do budowy rębarki zostanie użyty silnik o innej prędkości obrotowej. Bardzo dobrze się brykietuje. że jedna bocznica jest lewa. aby bęben tnący nie obracał się szybciej jak 1000 obr/min. bardzo dokładnie ustawiamy jego położenie i nachylenie.

You're Reading a Free Preview

Pobierz
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->