Professional Documents
Culture Documents
ASSUMPTIONS
(a) Total height of ceiling from floor = 4 mts
(b) Height of horizontal run from floor = 2.5 mts
(c) Height of SBs and MB from floor = 1.5 mts
(d) Height of bed side switch board from floor=1.5mt.
(e) Bakelite switch and main board are to be used.
SYMBOL USED:
Socket Outlet 15 ampere
1.
3. Exhaust Fan
4.
Fluorescent Lamp
LOAD CALCULATION:
1. LH-1, LH-2, LIBRARY and COMP. LAB controls from control room.
Total load of these rooms are as follows:
Sr.
Name of appliance
Numbers
no.
1
Tube lights
29
2
Ceiling fans
22
4
Exhaust
2
5
5-amp socket
5
TOTAL LOAD= 1160+1320+200+500=3180 WATTS
Load (watts)
29*40=1160
22*60=1320
2*100=200
5*100=500
Numbers
Load (watts)
12
9
5
12*40=480
9*60=540
5*100=500
Name of appliance
Numbers
Load (watts)
no.
1
Tube lights
2
Ceiling fans
5
5-amp socket
TOTAL LOAD= 640+600+500=1740 W
16
10
5
16*40=640
10*60=600
5*100=500
NO OF SUB-CKTS=1740/800=3
HENCE NO. OF MCB OF RATING 6 AMP= 3+3=6
PER PHASE CURRENT=1740/3/230/0.8=3.15 AMP.
So 4 sq.mm 1 /2.24 mm dia Al, single core, pvc insulated cable will be used
5.) LOAD ON MSB-4
Sr.
Name of appliance
no.
1
Tube lights
2
Ceiling fans
3
5-amp socket
4
15-amp socket
TOTAL LOAD= 640+720+500+1000=2860 W
Numbers
Load (watts)
16
12
5
1
16*40=640
12*60=720
5*100=500
1000
Numbers
Load (watts)
6
4
2
3
6*40=240
4*60=240
2*100=200
3000
CONDUIT CALCULATION:
LH1
SB1 to Ceiling fan = 2.5m
Ceiling to L1 =1m
L1 to L5 =4.5m
F3 to F4 =2m
SB1 to HR =2m
L2 to L6 =4.5m
TOTAL = 17m
LH2
Installation plane is same for lh1 &lh2 so conduit is same i.e 17m
LIBARARY
SB to HR =1.0m
HR to L1 =2m+1m =3m
L1 to L4 =12m
For Bracket
SB2 to HR =1m
HR to L7 =1+2=3m
L7 to L5 = 8m
For bracket fan(HR) =8m
Total =54m
FOR COMPUTER LAB
SB to L10 =1m+2m =3m
L10 t0 L9 = 5m
L5 t0 L8 = 7.5m
F1 to F2 = 4m
HR for bracket/an = 2.5m+6m=8-5m
Total = 3.5
LAB 6
SB1 to F4 =2.5m+1m=3.5m
F4 to F6 = 6m
L1 to L3 =9m
F1 to F3 = 6m
F4 to F1 = 4m
STORE:ST-1
SB1 to L1 = 0.5m+1m=1.5m
L1 to L2 = 2.m
ST-2
SB1 to F1 = 2m+1.5m = 3.5m
L3 to L4 = 2m
ST-3
SB1 to F3 = 3.5m
L5 to L6 =2m
Total =43.5m
Installation table is same for LAB 6,so conduit used in LAB6 = 44m
LAB-3
SB1 to Ceiling fan = 2m+0.5m=2.5m
Ceiling to F1 = 3m
F1 to F3 = 6m
L1 to L2 = 9m
F4 to F6 = 6m
F2 to F5 = 4m
TOTAL =2.5+3+6+9+6+4=30.5m
LAB-4
The installation plane is same for LAB-4 is same as that for LAB-3,so conduit is same
Total conduit = 30.5m
FACULTY ROOM
F-1
SB1 to HR = 2m
HR1 to L2=1.5m
L2 to L1 =1.5m
Total = 5m
All the faculty rooms have same installation plane,so the conduit used in F-1,F-2,F-3 &F-4 is
same
Total conduit =5*4 = 20m
LAB-2
SB1 to HR =2m
HR to ceiling = 0.5m
Ceiling to L7 = 6m
L2 to F6 =7m
L1 to L5 = 7m
L7 to F3 = 6m
Total = 28.5m
LAB-1
Installation is same for LAB-2 & LAB-1,so conduit used is also same
Total =28.5m
LAB-7(Pathology Lab)
SB 1 to HR = 2m
HR to ceiling =0.5m
Ceiling to L1 =2m
L1 to L3 = 5m
L4 to L6 =5m
L1 to L4 = 2m
F2 to F4 = 2m
Total = 18.5m
TOTAL CONDUIT OF PHARMACY BLOCK(1ST FLOOR) :17+!7+54+35+44+44+30.5+30.5+20+28.5+28.5+18.5 =367.5m
10% wastage of 367.5 = 36.7
=405m
Total conduit = 13+30+20 =63m
405+63+6.3 = 474.3m
=1.5m+0.5m+3m
=5m
SB1 to L5
=1.5m+0.5m+3m+2m
=7m
SB1 to F1 & F2
=1.5m+0.5m+4m
=6m
SB1 to L3
=1.5m+2m+0.5m+2m
=6m
SB1 to F2 & F4
=1.5m+2m+0.5m+5m
=9m
SB1 to L4 & L6
=1.5m+2m+0.5m+6m
=10m
Total
=82.5m
LH-2
From control room to SB1 = 4m+3m+2m=11m
Total
=54m
LIB-1
From Control Room to SB2=4m+3m+5m+18m+1.5m =31.5m
SB2 to SB1
=9
SB2 to B(F5)
=1.5m +1m
=2.5
SB1 to L7
=1.5m+0.5m+1m
=3+2=5
SB1 to L6 & L5
=5m+8m
=13
SB1 to B(F4)
=1.5m+10m
=11.5
SB2 to L1 & L3
=1.5m+3m
=4.5+1=5.5m
SB2 to L3 & L4
=1.5m+3m+1m+8m
=13.5
=1.5m+2m+13m
=16.5
Total
= 108m
COMPUTER LAB
From Control Room To SB1=4m+3m+5m+4m+10m=26m
SB1 to L10 &L9
=1.5m+0.5m+2m+6m =10m
SB1 to L3
=1.5m+0.5m+4m
SB1 to L5&L6&L7&L8
=1.5m+0.5m+6m+4m =12m
SB1 to F1 & L2
=1.5m+0.5m+6m+4m =12m
SB1 to L1 & L4
=1.5m+0.5m+7m+8m =17m
=6m
Total
=85m
LAB-5
MSB2 to SB1
= 5m+2.5m+1.5 m
=9m
SB1 to F4
=1.5m+0.5m+2m+1m
=5m
SB1 to F5 & F6
=1.5m+0.5m+2m+6m
=10m
SB1 To L1 & L2
=1.5m+0.5m+2m+6m
=10m
SB1 to L3
=1.5m+0.5m+4m+9m
=15m
SB1 to F1
=1.5m+0.5m+6m+1m
=9m
SB1 to F2 & F3
=1.5m+0.5m+6m+6m
=14m
MSB to ST1
=9m
=1.5m+1.5m+1m+1m =5m
MSB2 to ST2
=9m+6m+2m
=17m
SB1(ST1) to L3 & L4
=6m
SB1(ST1) to F2
=5m
=21m
SB1 to F3
=1.5m+0.5m+2m
=4m
SB1 to L5 & L6
=1.5m+0.5m+2m+2m
=6m
Total
=149m
LAB-6
Same Installation Plan, so phase wire is also same =149m
LAB-3
MSB1 to SB1
= 3m+2m+1.5m
SB1 to F1
=1.5m+0.5m+2m+1.5m =5.5m
SB1 to F2 & F3
=5.5m+6m
=11.5m
SB1 to L1
=1.5m+0.5m+4m+1m
=7m
SB1 to L2 & L3
=7+9
=16m
SB1 to F4
=7m+2m
=9m
SB1 to F5 to F6
=9m+6m
=15m
Total
= 6.5m
=70.5m
LAB-4
Same installation plane, So phase wire is also same in LAB-3=70.5m
LAB-2
MSB1 to SB1
=11m+1m+1.5m
=13.5m
SB1 to L7
=1.5m+0.5m+7m
=9m
SB1 to F2 & F4
=1.5m+0.5m+4m
=6m
SB1 to L2 & L4
=1.5m+0.5m+2m+4m
=8m
SB1 to L6
= 0.5m+1.5m+2m+1m+8m=13m
=14m
SB1 to F1 & F2
=12m
Total
=2m+4m+6m
=75.5m
LAB-1
Same installation plane, so phase wire is same as LAB-2 = 75.5m
FACULTY ROOM
MSB1 to SB1
=8+1
=9
SB1 to F1
=1.5+0.5+1+1 =4
=72
=72
PATHOLOGY LAB:
MSB1 to SB2 =13m+13m+1.5m=26m+1.5m=27.5m
SB1 to SB2
=2m+1.5m
SB1 to SB3
SB1 to L1
=3.5m
=3.5m
= 1.5m+0.5m+2m
=4m
=7.5m
=1.5m+0.5m+4m+2m+1m
=9m
SB1 to L4
=1.5m+2m+2m
=5.5m
SB1 to F3
=1.5m+2m+3m
=6.5m
TOTAL =86m
NEUTRAL CALCULATION
LH-1
SB1 to L1 = 2.5m+1=3.5m
L1 to L5 =4.5m
F3 to F4 =2m
F4 to L6 =1m
F4 to L6 =1m
From lib = 6m 20m
LH-2
14m+6m = 20m
LIB-1
SB to LH2 = 16m
SB to L1 =1+2 =3m
L1 to L4 =12m
SB2 to L7 = 3m
L7 to L5 = 8m
SB to BF1 = 1+1=2m
B(F1) to B(F3) =8m=52m
COMPUTER LAB:SB(lib) to B(F7) =2m
B(F7) to L4 =2m
L4 to L1 = 7m
F1 to F2 = 4m
L5 to L8 = 7.5m
L10 to L9 = 5m
L10 to SB1 =3m
Total =37.5m
LAB-6
MSB2 to F1 =2+2-5=4.5m
F1 to F3 = 6m
L1 to L3 =9m
F4 to F6 = 6m
F4 to SB1 =1m+2m+2.5m
TOTAL =31m
ST-1
From SB1 to SB2(ST1) = 0.5m
SB1 to L2 =3m+2.5+5=6m
6*3 =18m
31+18=50m
LAB-5
N.W=50m
LAB-3
MSB2 to F1 =2.0m+2m =4m
F1 to F3 = 6m
F1 to SB1 = 2m+2.5m+1m=5.5m
L1 to L3 = 8m
F1 to F6 =6m
F1 to L1 =2m
L1 to L4 =2m
TOTAL =33.5m
LAB-4
Installation is same as LAB 4 33.5m
FACULTY ROOM(F1)
NW From SB1 to F1 =8m
SB1 to L2 =1.5+1+0.5m+2m =5m
F2
5m
F3
5m
F4
5m
TOTAL FACULTY ROOM=20m
LAB-2
L2(Faculty room f1) to L2(LAB-2) =3m
L2 to L1 =2m
L1 to L5 =7m
L2 to F6 =7m
L4 to L7 =1m
L7 to SB1=7+2.5=9.5m
TOTAL=29.5m or 30m
LAB-1
Same as LAB 2 TOTAL =30m
LAB-7
From L7 (LAB-2) to SB1 =8m+2.5m=10m
SB1 to L3 =2m+0.5m+7m=9.5m
L4 to L6 = 5m
L1 to L6=5m
L1 to L4 =2m
Total=27m
CORRIDOR
Conrol room+L3 =10m+3m=13m
L3 to L5 =8 m
L3 to L7 = 14m
MSB1 to L10 = 18m+1m=19m
L10 to L11 =4.5m
TOTAL(NW)=20m+20+52m+37.5m+31+50+50+33.5+28+30+30+27+58.5 =467.5m
10% waste =467.5/10 =46.7
HENCE TOTAL NEUTRAL WIRE REQD. =467.5+46.7 =514m
MATERIAL TABLE
Sr.
No.
Specification
1.
Quantity
36
Rate
Amount
(Rs)
(Rs)
200
35000
90/pc
3240/-
200/pc
1200/-
4.
Conduit
pipe
black 475
enamel and light gauge
(25mm dia)
8/pm
3800/-
5.
375/-
150/-
50
250/-
30
150/-
6/m
10,224/-
1. Coduit socket to
connect
two
pieces of conduit 125
2. Bends
3. Junction box(2
way)
4. Junction box(3
50
way)
6.
50m
5/m
250/-
8.
2/pc
900/-
9.
1.50/pc
97.5/-
10.
2500/set
2500/-
11.
550/set
550/-
12.
Fan
57
1200/-
68,400/-
13.
Exhaust fan
1000
2000/-
14.
Tubelight Set
79
150
11850/-
15.
5 amp Socket
22
15
330/-
16.
15 AMP socket
45
180/-
17.
Flush Switch
180
14
2520/-
18.
10
1350/-
GRAND TOTAL
1,47,316.5/-