Professional Documents
Culture Documents
=
=
=
=
=
=
=
=
=
Shape of unit
Length/ Breadth of Tube Settler provided
=
=
100
5
100+5
105
4
105/4
26.250
26250.000
1093.750
Square
11.40
=
=
=
=
=
=
=
Hexagonal - Chevron
120 x 44
mm x mm
0.015
m
11
m/m
13
m/m
0.044
m
55
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
1.00
m/m/h
0.70
1* 0.7
0.70
m/m/h
0.00000080
m/s
20.00
C
0.000001003
m/s
0.0000008/0.000001003
0.798
0.7*0.798
0.558
m/m/h
0.700
m/m/h
1.000
11.4*11.4
129.960
m
129.96*1
129.960
m
11.4*1 *(1/TAN55)
7.982
m
129.96-7.982
121.978
m
121.978*13
1585.709
m
1093.75 / 1585.709
0.690
m/m/h
0.70
m/m/h
Hence O.K.
<
Mld
Mld
Mld
nos.
Mld
m/d
m/h
m
Vs
= V. k / { [sin + (Ls/d)cos ] }
Where,
Vs = Settling velocity, m/m/h
Lt = 0.0288 NR .D
Where,
Lt = Transition length
V = Average velocity of flow in the Tubes, m/h.m
= U / sin
U = Average upward velocity, m/h.m
= Surface loading rate of the Settling Tank
= Rate of flow / Tube entrance area
= Kinematic viscosity of water, m/s
NR = Reynolds Number
0.00000086
m/s
Ls = L - Lt
Where,
L = Length of Tube
Ls = Settling length of Tube
Plan area of the Tube Settler
=
11.4*11.4
=
129.96
m
The tube entrance area is reduced due to the thickness of the tube pack and also due to the supporting
structure provided.
The support width of minimum 60 mm is recommended at a centre-to-centre distance of 1000 mm, in a
square grid.
No. of supporting angles, lengthwise @ 1m c-c spacing
=
(11.4/1)+1
=
12.40
nos.
Say
=
13.00
nos.
No. of supporting angles, breadthwise @ 1m c-c spacing
=
(11.4/1)+1
=
12.40
nos.
Say
=
13.00
nos.
=
65.000
mm
Width of supporting angle of standard size, provided
=
0.065
m
Plan area lost by the supporting angles of width 65 mm
=
(11.4*13*0.065)+(11.4*13*0.065
-(13*13*0.065*0.065)
=
0.768
m
=
3.00
% of plan area
Plan area lost by the thickness of the Tube Pack
=
3%*129.96
=
3.899
m
Total area of obstruction for flow through Tube Pack
=
0.768+3.899
=
4.667
m
Tube entrance area
=
129.96-4.667
=
125.293
m
Average upward velocity, U
=
1093.75/125.293
=
8.730
m/h
Average velocity of flow in the Tubes, V
=
U / sin
=
8.73 / sin 55
=
10.657
m/h
=
0.003
m/s
Hydraulic radius, R ( = CSA / Wetted perimeter)
Equivalent diameter, D ( = 4 R)
=
=
=
0.01500
4*0.015
0.060
Reynolds Number, NR
VR
m
m
=
=
0.003*0.015/0.00000086
51.632
=
=
=
=
=
=
=
=
=
0.0288*NR*D
0.0288*51.632*0.06
0.089
m
L - Lt
1-0.089
0.911
0.911/0.044
20.700
1.33
V. k / { [sin + (Ls/d)cos ] }
=
=
>
10.657*1.33/((sin55+20.7*cos55))
1.117
m/m/h
0.690
Hence O.K.
=
=
=
=
=
11.40
1093.75
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
0.025
m/s
1093.75 / 3600 / 0.025
12.15
m
12.15 / 11.4
1.066
m
1.00
m
0.30
m
0.65 + 1 + 1.066 + 1 + 0.3
4.016
m
4.05
m
Hence O.K.
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
<
250
m/m/d
26250/250
105.000
m
105/(2*(11.4-(1/TAN 55)
4.907
6.000
nos.
6*2*((11.4)-(1/TAN55))
128.398 m
1093.75 / 128.398
8.52
m/m/h
204.44
m/m/d
250.00
m/m/d
Hence O.K.
30.000
Mld
30000.000
m/d
30000 / 128.398
233.65
m/m/d
Unit Size
Length / Breadth of Tube Settler provided
Flow per Tube Settler
Approx.liquid height above the top of the tube pack
Vertical Height of Plates
Horizontal velocity in the clarification shall be 0.02 to 0.03 m/s.
Horizontal Velocity in the clarification zone selected
C/S area of clarification zone required below Tube Pack
Height of the Clarification zone required
Depth of the sludge compression zone provided
Space provided for sludge scrapper
Side water depth of unit required
SWD provided
=
=
=
=
0.65
1.00
m
m/h
0.3038 m/s
m
m