You are on page 1of 5

Sylwia Kacejko

Nr albumu 11472
2la02 Studia stacjonarne
Temat 3:
W jednej czwartej klasie w ktrej Pani uczy jest kilkoro dzieci z dysleksj. Prosz przedstawi
scenariusz jednej wybranej lekcji tak, by pokaza jak mona pomc tym uczniom, zwikszy ich
szans na sukces. Do scenariusza prosz doczy opis w jaki sposb te elementy lekcji pomagaj
dzieciom z dysleksj w oparciu o literatur - skd wie Pani, e te elementy mog by pomocne w
przypadku dzieci dyslektycznych, prosz podawa rda.

Dysleksja wedug powszechnie uywanej definicji (klasyfikacja DSM-IV) to zaburzenie manifestujce


si specyficznymi trudnociami w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidowym rozwoju umysowym.
Spowodowane s zaburzeniami niektrych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji,
uwarunkowanymi nieprawidowym funkcjonowaniem ukadu nerwowego. 1 Warto wspomnie, e
obecnie zostaa wydana nowa, pit edycja Podrcznika Diagnostycznego i Statystycznego Zaburze
Psychicznych (nazywana DSM-5), ktra redefiniuje dotychczasowe pojcie dysleksji. Poprzednia
klasyfikacja wyodrbniaa trzy rne rodzaje trudnoci w uczeniu si: w czytaniu, w pisaniu oraz w
matematyce, a obecna definicja czy te trudnoci w jedno zaburzenie, ktre wystpuje w trzech
podtypach. Dodano rwnie stopie nasilenia objaww, dzielcy je na: agodne, umiarkowane,
powane. A istotn rnic jest diagnozowanie dysleksji w zalenoci od poziomu IQ. 2
Praca z dziemi dyslektycznymi jest zadaniem trudnym dla nauczycieli, wanym jest, aby pedagodzy
byli wystarczajco przeszkoleni w tym kierunku, znali odpowiednie metody w pracy z dziemi
dyslektycznymi, a take potrafili organizowa im nauk. Do obowizkw nauczyciela naley ledzenie
oraz zapisywanie postpw czynionych przez uczniw. 3 Wana jest przede wszystkim kreatywno w
prowadzeniu lekcji.
Warto na pocztku roku zachci uczniw do wypenienia Kwestionariusza trudnoci ucznia w nauce
jzykw obcych. Pozwala on zebra nam wiele przydatnych informacji w celu dostosowania
wymaga do nich Wypenienie go nie sprawia uczniom wiele problemu, moe mie on form ustn
lub pisemn.4
Sama nauka na lekcjach jest oczywicie niewystarczajca, uczniowie z dysleksj musz stale pracowa
nad swoim problemem. Wane jest by uczszczali na zajcia terapeutyczne, a rodzice pracowali z
dzieckiem w domu wedug zalece specjalistw. Porwna to mona do sportowcw, ktrzy bez
systematycznej pracy nie mog liczy na postpy.
W poniszym, opracowanym przeze mnie scenariuszu zaj, opisaam techniki pomagajce zwikszy
szanse na zapamitanie swek oraz zrozumienie lekcji dzieciom dyslektycznym.

Scenariusz lekcji jzyka angielskiego, z uwzgldnieniem potrzeb dzieci dyslektycznych:


I. CZAS TRWANIA LEKCJI: 45 minut
II. TEMAT: Family members
III. CELE LEKCJI:
A. Cel gwny:
1) Rozszerzenie sownictwa z zakresu czonkw rodziny i przypomnienie formy
czasownika 'to be'.
B. Cele operacyjne, po lekcji ucze potrafi:
1) Ma opanowane sownictwo z zakresu rodziny: father (dad), mother (mum), parents,
grandmother, grandfather, grandparents, brother, sister, aunt, cousin, uncle, niece,
nephew, son, daughter, wife, husband, child, children, only child, twins.
2) Rozumie ze suchu i potrafi samodzielnie tworzy zdania z uyciem nowo poznanych
sw.
3) Potrafi ze zrozumieniem przeczyta tekst zwizany z tematem lekcji.
4) Potrafi odpowiednio uy czasownika 'to be' w zdaniach, zwizanych z rodzin.
IV. FORMA PRACY: indywidualna, grupowa, zespoowa
V. METODY I TECHNIKI PRACY:
A. Praca w grupie pod kierunkiem nauczyciela:
1) burza mzgw
2) gone powtarzanie usyszanych wyrazw
3) suchanie nagrania oryginalnego
4) gone czytanie
B. Praca samodzielna:
1) ciche czytanie poczone z wykonaniem wicze z podrcznika
2) pisanie prostych zda
3) zapisywanie swek z zeszycie
C. Praca w parach:
1) tworzenie krtkich dialogw w parach
VI. RODKI DYDAKTYCZNE: Podrcznik Today! 2 (Pearson), krzywka, pyta CD, magnetofon,
sownik, grafiki, klocki z literkami.

VII.PRZEBIEG ZAJ:
A. ZAJCIA WSTPNE:
1) Przywitanie,
2) Sprawdzenie obecnoci,
3) Sprawdzenie zadania domowego i szybkie powtrzenie wiadomoci z poprzedniej
lekcji.
// Mona to rwnie zastpi form zabawy, krtkiej bajki czy piosenki bliskiej
tematowi, pozwoli to lepiej utrwali wiedz i jest lepiej przyswajalne przez dzieci,
ktre bd ucieszone i lepiej nastawione do dalszych zaj.
4) Zapisanie tematu lekcji, wprowadzenie do tematu i podanie celw, ktre maj by
zrealizowane.
B. ZAJCIA WACIWE:
1) Nauczyciel pyta uczniw, czy znaj ju jakie nazwy czonkw rodziny w jzyku
angielskim.
2) Wysuchanie nagrania dialogu, dotyczcego tematu czonkw rodziny, nauczyciel
zapisuje na tablicy nowe swka pojawiajce si w nagraniu.
3) Wprowadzenie sownictwa : father (dad), mother (mum), parents, grandmother,
grandfather, grandparents, brother, sister, aunt, cousin, uncle, niece, nephew, son,
daughter, wife, husband, child, children, only child, twins.
4) Uczniowie zapisuj swka, wraz z ich znaczeniem, do zeszytu.
// Bardzo wane jest czste sprawdzanie zeszytw i poprawnego zapisu swek. Dla
dyslektykw sowa s jak przedmioty, nie jak symbole, ciko im pojc sowa, ktrych
nie da si wyobrazi, spowodowane jest to innymi poczeniami w ukadzie
nerwowym.5 Czste jest mylenie liter, goskami podobnymi fonetycznie lub o
podobnym ksztacie, np. Dad zapisane Dab. Staramy si wtedy wytumaczy
rnice, np. wizualnie mona pokaza gest ok, ktry lew rk pokazuj liter b, a
praw d, sprawdzamy czy widzi rnic. Prosimy, by j opisa, wane by dziecko
samo wszystko zrozumiao.6 Istnieje sownik wyrazw, ktrych dyslektyk nie potrafi
sobie wyobrazi, mona takiemu dziecku zada dodatkowe zadanie domowe
polegajce na ulepieniu takiego sowa w plastelinie, np. I am, We are,
przedstawiajce osoby lub grup osb.7
5) Wybrane przez nauczyciela osoby czytaj dialog i wsplnie z nauczycielem staraj si
przetumaczy go.
6) Wykonanie wicze zwizanych z dialogiem.
7) Uczniowie najpierw powtarzaj sowa chralnie, a nastpnie nauczyciel prosi
wybrane osoby o powtrzenie.
8) Powtrzenie formy gramatycznej czasownika 'to be' w celu uycia go do opisania
relacji w rodzinie.
// Dla dzieci z dysleksj bardzo wane jest utrwalanie wiedzy we wszystkich rodzajach
pamici: suchowej, artykulacyjnej, wzrokowej, kinestetycznej i dotykowej. To
najwaniejsza zasada przy wprowadzaniu swek. 8 Metody mnemotechniczne (haki,
pokj rzymski, mapy skojarze, acuszki itp. pomagaj pozna i zapamita
znaczenie obcych sw.9 Natomiast czste powtarzanie i z naciskiem na poprawn
3

wymow, to istotny element potrzebny do ich zapamitania. Nadajemy wyrazom


ksztaty, zestawiamy je z innymi sowami, ktre ju znaj, w zdaniach i w rnym
czasem absurdalnym kontekcie, warto uywaja do tego rwnie obrazkw, gestw,
dwikw.10 Zaleca si by przy wprowadzaniu swek, wystpowaa nastpujca
kolejno, uczniowie powinni je zobaczy, skojarzy ze znanym ju sowem,
powtrzy, wyobrazi je sobie, przeliterowa, napisa, utworzy zdania i zwizki
wyrazowe. Jeeli ucze ma problem z jakim swkiem, staramy si je literowa,
mona do tego uywa rnych kolorowych klockw i pozwalamy uczniowi samemu
ukada sowo.10
9) Wysuchanie nagrania, dotyczcego drzewa genealogicznego rodziny z podrcznika
ze strony 21.
10)Uczniowie pracujc w parach zadaj sobie nawzajem pytania, dotyczce drzewa
genealogicznego tej rodziny, wcielajc si w jednego z jej czonkw.
11)Uczniowie, pracujc samodzielnie, pisz par zda, opisujcych kogo z ich rodziny.
12)Uczniowie wykonuj wiczenia ze strony 22, a nastpnie odczytuj swoje
odpowiedzi, ktre nauczyciel sprawdza.
C. ZAJCIA KOCOWE:
1) Podsumowanie zaj i uporzdkowanie wiedzy ze sownictwa wprowadzonego na
lekcji - uczniowie otrzymuj kserokopi krzywki ze sownictwem, poznanym w
czasie lekcji. Ci uczniowie, ktrzy znaj odpowied zgaszaj si, majc okazj
otrzyma plusy za aktywno.
2) Wstawienie plusw osobom, ktre wykazay si aktywnoci na zajciach.
3) Zadanie pracy domowej - wiczenie utrwalajce nowe sownictwo i struktury
gramatyczne uczniowie maj za zadanie opisa swoj rodzin, z uyciem
sownictwa, wprowadzonego na zajciach oraz z uyciem poznanej wczeniej
odmiany czasownika 'to be' oraz cech wygldu i charakteru.
4) Poegnanie.

Bibliografia:

Today! 2 - Ksika ucznia, Longman - Pearson Education, 2013


Today! 2 - Ksika nauczyciela, Longman - Pearson Education, 2013
http://www.ptd.edu.pl/o_dysleksji/
American Psychiatric Association, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition, 2013
http://akademiaortograffiti.pl/Blogi/Blog-dra-Marcina-Szczerbinskiego/DSM-5-nowa-definicja-specyficznegozaburzenia-w-uczeniu-sie-czesc-1
G. Reid, Dysleksja, Warszawa 2006
Dysleksja w kontekcie nauczania jzykw obcych", red. M. Bogdanowicz i M. Smole, Gdask 2004
Bogdanowicz M., Adryjanek A., Ucze z dysleksj w szkole. Poradnik nie tylko dla polonistw, Gdynia 2005
Ronald D. Davis, Eldon M. Braun, Dar Dysleksji, Pozna 2001
Nauczmy uczniw si uczy - Jak atwiej zapamita nowe swka?, Jzyki Obce w Szkole, 4/2003
ABC dysleksji, Jzyki Obce w Szkole, 5/2004,

Przypisy:
Polskie Towarzystwo Dysleksji - http://www.ptd.edu.pl/o_dysleksji/
American Psychiatric Association, Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition, 2013, s. 66-68
3
G. Reid, Dysleksja, Warszawa 2006, s. 26.
4
Dysleksja w kontekcie nauczania jzykw obcych", red. M. Bogdanowicz i M. Smole, Gdask 2004, s. 117
5
Ronald D. Davis, Eldon M. Braun, Dar Dysleksji, Pozna 2001, s. 105
6
Ronald D. Davis, Eldon M. Braun, Dar Dysleksji, Pozna 2001, s. 224-225
7
Ronald D. Davis, Eldon M. Braun, Dar Dysleksji, Pozna 2001, s. 248-255
8
A. Jurek, ABC dysleksji, art. w: Jzyki Obce w Szkole nr 5/2004, s.32-33
9
I. Bawej, Nauczmy uczniw si uczy - Jak atwiej zapamita nowe swka?, art. w: Jzyki Obce w Szkole, 4/2003
10
Ronald D. Davis, Eldon M. Braun, Dar Dysleksji, Pozna 2001, s. 31
11
A. Jurek, ABC dysleksji, art. w: Jzyki Obce w Szkole, 5/2004, s.32-33
1
2

You might also like