You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Anne Hendriks Mentor S.


Klas PEH16VA Datum 16-03-2017
Stageschool Groep 7
Plaats Maarheeze Aantal lln 29

Vak- vormingsgebied: Levensbeschouwing


Speelwerkthema / onderwerp: Vieren

Kerndoel 38
De leerlingen leren hoofdzaken en over geestelijke stromingen die in de Nederlandse multiculturele samenleving een belangrijke rol spelen
- islam
- hindoesme
- humanisme
- vrijheid van geloof

Kerndoel 37
De leerlingen leren zich te gedragen vanuit respect voor algemeen aanvaarde waarden en normen.
- etnische groepen in de samenleving
- integratie en behoud van identiteit
- vooroordelen, stereotypen en tolerantie
- emancipatie
- vrijheid van meningsuiting

Persoonlijk leerdoel: Ik wil groepjes zelfstandig aan het werk zetten. Ze werken samen aan een opdracht en hierbij houd ik het overzicht. Ik wil groepjes aansturen
door ze te helpen en ik spreek ze aan op hun houding en ik complimenteer de leerlingen.
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
Aan het einde van de les kunnen kinderen alles vertellen over hun Aan het einde van de les presenteren drie groepjes hun eindproduct. Zo laten ze hun
opdracht. Die opdracht gaat over feesten. Ze hebben zich daar dan in kennis over het onderwerp zien en spreken ze het uit.
verdiept.
De kinderen zijn in staat om een poster/uitnodiging/folder/PowerPoint te De kinderen geven feedback op de presenterende groepjes. Wat ging goed in hun
maken en deze te presenteren. presentatie en wat kan beter. De kinderen steken daarbij vingers op.

De kinderen zijn bovendien in staat om elkaar feedback te geven.

Beginsituatie:
De klas bevat 29 kinderen, waarvan 16 meisjes en 13 jongens. Het is een relatief rustige klas, waarbij de kinderen goed kunnen samenwerken en makkelijk zelf aan
het werk kunnen. Er zijn een aantal kinderen met dyslexie en er zijn twee kinderen een klas blijven zitten en n kind heeft een klas overgeslagen. Hier moet ik tijdens
mijn les rekening mee houden. Bijvoorbeeld door te differentiren.

De leerlingen krijgen niet specifiek les in levensbeschouwing, maar hier wordt wel aandacht aan besteed bij projecten en workshops. De kinderen weten al het een en
ander over feesten. Daarom is er wel een bepaalde voorkennis.
Er is tijdens deze les ruimte voor samenwerkend leren, omdat de kinderen in groepjes van vier leerlingen aan de slag gaan om tot een uiteindelijk eindproduct te
komen. De kinderen kunnen in principe zelfstandig in de groepjes met hun opdracht aan de slag. Ze kunnen gebruikmaken van boeken om dingen op te zoeken en van
het internet. Daarbij moeten ze wel letten op de betrouwbaarheid van een site. De kinderen kunnen gebruikmaken van de computers en van de laptops die op school
aanwezig zijn.
De kinderen hebben in de voorgaande jaren ook al geleerd over vieren dus het onderwerp is niet geheel nieuw voor ze.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
+/- 10 min. Inleiding Ik wacht tot iedereen rustig zit. Dan begin ik te De kinderen luisteren rustig naar de uitleg. De kinderen Opdrachtkaarten
vertellen wat we gaan doen. Ik vertel het doel wachten tot ze gekozen worden en gaan vervolgens met Laptops, computers
van de les en wat we gaan doen om de les te hun groepje bij elkaar zitten om aan de opdracht te werken. Tekenmateriaal
evalueren (presenteren).
Ik laat de kinderen zelf groepjes van vier
samenstellen. Ik noem een kind en diegene
mag dan drie leerlingen kiezen bij wie ze in het
groepje wil. Wel wil ik groepjes van 2 jongens
en 2 meisjes.
+/- 30 min. Kern De kinderen gaan snel aan de slag met hun De kinderen zijn onderling bezig met hun opdracht. Ze Opdrachtkaarten
opdracht. Ze maken een taakverdeling. werken de opdracht zo goed mogelijk uit en bespreken Laptops, computers
Iedereen moet iets doen. Ze gaan aan de slag samen hoe ze het tot uiting willen brengen. Wanneer er Tekenmateriaal
met hun eindproduct en de kennis opzoeken die vragen zijn stellen de kinderen die aan mij.
daarvoor nodig is. Ik loop ondertussen rond en
vraag aan de groepjes hoe het gaat en ik
spreek kinderen aan om mee te werken. Door
samen te werken komen ze sneller tot een
goede oplossing en is het eindproduct ook
beter.

+/- 15 min. Afsluiting Ik kies drie groepjes die gaan presenteren. De gekozen groepjes presenteren hun uitwerking. Opdrachtkaarten
Natuurlijk kies ik ervoor om drie groepjes te Vervolgens geeft de klas feedback op deze groepjes. Laptops, computers
kiezen met alle drie een andere opdracht. Zo Tekenmateriaal
leren de kinderen in de klas meer en krijgen ze
een bredere kennis over het onderwerp. Ik zal
ook reageren waar nodig.

Persoonlijke reflectie

Ik wilde deze les de kinderen zelfstandig aan het werk zetten in groepjes. Dit is gelukt. Ik heb de kinderen zelf de groepjes laten kiezen,
maar ik heb ze daarbij wel laten nadenken. Ik liet ze denken over met wie ze goed kunnen samenwerken. Ik stelde groepjes van twee
samen tot groepjes van vier en ik gaf ieder groepje een opdracht. Ik hield de tijd goed in de gaten, want ik wilde nog een paar groepjes
laten presenteren aan het einde van de les. Dit is goed gegaan en de afsluiting ging goed. Ik stelde de kinderen inhoudelijke vragen en zo
controleerde ik wat ze wisten.
Wat de volgende keer beter kan is de inleiding. Ik had wat dieper in kunnen gaan op het onderwerp aan het begin van de les. Zo leren de
kinderen kennis maken met het onderwerp en hebben ze al ideen. Ik had wat dingen op het bord kunnen schrijven en kunnen vragen naar
de kennis van de kinderen. verder was het een prima les!
Feedback mentor (inclusief handtekening)
Datum: 16-03-2017

Organisatorisch:

Voorbereiding is prima! Alles lag al klaar en uitlegkaarten zagen er keurig uit.

Pedagogisch:

Je bent duidelijk naar de groep en staat zelfverzekerd voor de klas. De kinderen voelen dit en geven jou hierdoor ook rust terug.

Didactisch:

Het is van belang dat je het doel benoemt naar kinderen. Dit maakt het makkelijker in de terugkoppeling naar de groep.
Leuk onderwerp! En heel goed dat je de koppeling maakt met de vorige les die je gegeven hebt (multiculturele samenleving). Je spreekt
duidelijk uit naar de kinderen wat je van ze verwacht en hoelang zij de tijd hebben. Kijk wel of het je lukt om de volgende keer dieper in te
gaan op de feesten. Er waren nog heel veel feesten niet genoemd en veel kinderen wilde graag nog iets vertellen.
Je vertelt aan de kinderen dat ze aan een opdracht gaan werken en dat ze deze moeten presenteren. Kijk of het je lukt om de kinderen
concreet uit te leggen wat de opdracht is.
Krachtig dat op het moment dat een kind geen keuze kan maken om iemand te kiezen, dat jij deze sturing geeft en deze zelf indeelt.
Leuke afsluiting. Tijdens de presentatie stel jij goede vragen en kijk je naar alle aspecten. Heel goed.

Stof tot nadenken:

Is het wenselijk om allereerst iets uit te leggen over de verschillende geloven?

You might also like