You are on page 1of 35

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Jerzy Jon

Ocenianie ryzyka zawodowego 315[01].Z4.02

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Pastwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


Recenzenci:
mgr in. Kinga Piotrowska
mgr in. Jan Siek

Opracowanie redakcyjne:
mgr in. Jerzy Jon

Konsultacja:
mgr in. Wanda Bukaa

Poradnik stanowi obudow dydaktyczn programu jednostki moduowej 315[01].Z4.02


,,Ocenianie ryzyka zawodowego, zawartego w programie nauczania dla zawodu technik
bezpieczestwa i higieny pracy.





Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Pastwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego
1
SPIS TRECI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstpne 4
3. Cele ksztacenia 5
4. Przykadowe scenariusze zaj 6
5. wiczenia 10
5.1. Podstawowe pojcia dotyczce ryzyka 10
5.1.1 wiczenia 10
5.2. Kryteria i metody oceny ryzyka zawodowego 12
5.2.1 wiczenia 12
5.3. Metody redukcji ryzyka zawodowego 14
5.3.1 wiczenia 14
5.4. Ocena ryzyka zawodowego na podstawie analizy i oceny zagroe 16
5.4.1 wiczenia 16
5.5. Ocena ryzyka zawodowego w okrelonych procesach pracy 18
5.5.1 wiczenia 18
6. Ewaluacja osigni ucznia 20
7. Literatura 34

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Pastwu Poradnik dla nauczyciela, ktry bdzie pomocny w prowadzeniu
zaj dydaktycznych w szkole ksztaccej w zawodzie technik bezpieczestwa i higieny pracy
w zakresie jednostki moduowej dotyczcej oceniania ryzyka zawodowego.
W poradniku zamieszczone s:
wymagania wstpne wykaz umiejtnoci, jakie ucze powinien mie opanowane, aby
bez mg problemw korzysta z poradnika dla ucznia do tej jednostki moduowej,
cele ksztacenia wykaz umiejtnoci, jakie ucze zdobdzie podczas pracy
z poradnikiem,
przykadowe scenariusze zaj,
przykadowe wiczenia ze wskazwkami do ich realizacji, zalecanymi metodami
nauczania oraz propozycj rodkw dydaktycznych umoliwiajcych ich realizacj,
ewaluacja osigni ucznia, przykadowe narzdzia pomiaru dydaktycznego,
literatura.
Wskazane jest, aby zajcia dydaktyczne prowadzone byy rnymi metodami ze
szczeglnym uwzgldnieniem metody wicze i pokazu z wyjanieniem, a wykad powinien
ogranicza si tylko do wyjanienia organizacji, zada i uprawnie suby bezpieczestwa
i higieny pracy.
Formy pracy uczniw powinny by zrnicowane: praca indywidualna oraz zespoowa.
Jednostka moduowa Ocenianie ryzyka zawodowego zawarta jest w module
315[01].Z4 Zarzdzanie systemem bezpieczestwa i higieny pracy i przedstawiona jest na
schemacie.

315[01].Z4
Zarzdzanie systemem bezpieczestwa
i higieny pracy

315[01].Z4.01 315[01].Z4.03
Wykonywanie 315[01].Z4.02 Postpowanie
obowizkw suby Ocenianie ryzyka w sprawach
bezpieczestwa zawodowego wypadkw przy pracy
i higieny pracy i chorb zawodowych

Schemat ukadu jednostek moduowych

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystpujc do realizacji programu jednostki moduowej ucze powinien umie:
stosowa przepisy bhp i ochrony przeciwpoarowej,
formuowa i opracowywa opinie oraz wnioski na podstawie obserwacji i sprawozda
zdarze,
charakteryzowa struktury organizacyjne w zakadzie pracy,
korzysta z rnych rde informacji: dokumentacji technicznej, norm, katalogw
zapisywanych w formie papierowej i elektronicznej,
posugiwa si komputerowym oprogramowaniem biurowym: edytorami tekstu
i arkuszem kalkulacyjnym,
korzysta z zasobw Internetu,
wsppracowa w grupie,
prezentowa efekty swojej pracy.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


4
3. CELE KSZTACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki moduowej ucze powinien umie:
okreli kryteria i metody ryzyka zawodowego z zagroeniami wystpujcymi w procesie
pracy,
rozrni metody redukcji ryzyka zawodowego,
dobra metod szacowania ryzyka zawodowego dla okrelonego stanowiska pracy,
oceni ryzyko zawodowe w zalenoci od rodzajw procesw pracy i zagroe oraz
wskaza metody jego redukcji,
oceni poziom ryzyka zawodowego,
oceni przewidywane skutki okrelonego poziomu ryzyka zawodowego w procesach
pracy,
zastosowa programy komputerowe do oceny zagroe i oceny ryzyka.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


5
4. PRZYKADOWE SCENARIUSZE ZAJ
Scenariusz zaj 1
Osoba prowadzca:...
Moduowy program nauczania: Technik bezpieczestwa i higieny pracy 315{01}
Modu: Zarzdzanie systemem bezpieczestwa i higieny pracy
315[01].Z4
Jednostka moduowa: Ocena ryzyka zawodowego 315[01].Z4.02

Temat: Planowanie redukcji ryzyka zawodowego na okrelonym stanowisku pracy.


Cel oglny: Opanowanie umiejtnoci ustalania metod redukcji ryzyka zawodowego.

Po zakoczeniu zaj edukacyjnych ucze powinien umie:


rozrni metody redukcji ryzyka zawodowego,
okreli czynniki wpywajce na ograniczania ryzyka zawodowego,
okreli osoby odpowiedzialne za redukcj ryzyka zawodowego,
scharakteryzowa zaleno midzy procesem ograniczania ryzyka zawodowego
a odpowiedzialnoci struktur organizacyjnych firmy

Metody nauczaniauczenia si:


wykad,
pokaz,
dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
wiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniw:


indywidualna,
grupowa.

Czas trwania:
2 godz. dydaktyczne.

rodki dydaktyczne:
prezentacja multimedialna,
stanowisko komputerowe z rzutnikiem,
akty prawne: Kodeks pracy, rozporzdzenie Rady Ministrw z 2wrzenia 1997 r.
w sprawie suby bezpieczestwa i higieny pracy (Dz.U. nr109, poz704 ze zm.),
Rozporzdzenie Ministra Pracy i Polityki Spoecznej z 2 marca 2007 r.(Dz.U. z 2007 r. nr
49, poz.330) zmieniajce rozporzdzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 wrzenia
1997 r. w sprawie oglnych przepisw bezpieczestwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr
169, poz. 1650 z pn. zm.).

Przebieg zaj:
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celw zaj.
3. Realizacja tematu:
nauczyciel przedstawia pojcie redukcji ryzyka zawodowego i omawia jego
znaczenie,

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


6
nauczyciel dzieli grup na dwuosobowe zespoy, kady zesp okrela tok
postpowania podczas wykonywania wiczenia,
zespoy wykonuj wiczenie polegajce na zaplanowaniu redukcji ryzyka
zawodowego na okrelonym stanowisku pracy (kady zesp otrzymuje dokumentacj
innego miejsca pracy),
zespoy prezentuj swoje propozycje,
nauczyciel sprawdza poprawno wykonanego zadania, omawia popenione bdy.
4. Po wykonaniu zadania uczniowie porzdkuj swoje stanowiska pracy.
5. Dyskusja na temat wykonanych wicze, trudnoci i ewentualnie popenionych bdw
ewaluacja.
6. Zakoczenie zaj.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


7
Scenariusz zaj 2
Osoba prowadzca:...
Moduowy program nauczania: Technik bezpieczestwa i higieny pracy 315{01}
Modu: Zarzdzanie systemem bezpieczestwa i higieny pracy
315[01].Z4
Jednostka moduowa: Ocena ryzyka zawodowego 315[01].Z4.02

Temat: Ocena ryzyka zawodowego na okrelonym stanowisku pracy metod PHA.


Cel oglny: Opanowanie umiejtnoci oceny ryzyka zawodowego w zalenoci od rodzajw
procesw pracy i zagroe oraz metod jego redukcji.

Po zakoczeniu zaj edukacyjnych ucze powinien umie:


rozrni metody oceny ryzyka zawodowego,
okreli czynniki wpywajce zagroenie,
okreli poziom ryzyka zawodowego,
oceni ryzyko zawodowe metod wstpnej analizy zagroe PHA,
okreli sposoby redukcji ryzyka zawodowego.

Metody nauczaniauczenia si:


wykad,
pokaz,
dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
wiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniw:


indywidualna,
grupowa .

Czas trwania:
2 godz. dydaktyczne.

rodki dydaktyczne:
prezentacja multimedialna,
stanowisko komputerowe z rzutnikiem.

Przebieg zaj:
1. Wprowadzenie.
2. Przedstawienie celw zaj.
3. Realizacja tematu:
nauczyciel przypomina sposb ocenia ryzyka zawodowego metod wstpnej analizy
zagroe PHA wykorzystuje prezentacj multimedialn,
nauczyciel prezentuje kart oceny zagroe i ryzyka zawodowego na stanowisku
pracy konwojenta prezentacja polega: na wywietlaniu slajdw (prezentacji
multimedialnej) z poszczeglnymi etapami przygotowywania oceny ryzyka
zawodowego i wyjanianiu sownym przedstawionych na slajdach informacji,
pierwszy etap slajd z charakterystyk wykonywanych zada przez konwojenta,
slajd z wyposaeniem konwojenta (rodki pracy i odzie ochronna),
etap tworzenia tabeli oceny zagroe i ryzyka zawodowego. Uczniowie widz
plan tabeli 11 kolumn i 7 wierszy z wypenion pierwsz kolumn Lp.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


8
i wypenion drug kolumn zadanie (opisanych zada wykonywanych przez
konwojenta jest sze) i pustymi kolumnami do wypenienia: zagroenie,
S, P, W, redukcja ryzyka, S, P, W, poziom ryzyka,
przed pojawieniem si nastpnego slajdu w ktrym pojawi si nazwy zagroe
mogcych wystpi przy wykonywaniu przez konwojenta pierwszego zadania
nauczyciel prosi uczniw o okrelenie i zapisanie na tablicy ich propozycji
zagroe jakie wska do tego zadania,
uczniowie zapisuj na tablicy swoje propozycje zagroe,
nauczyciel wywietla nastpny slajd pojawiaj si nazwy trzech zagroe
mogcych wystpi przy wykonywaniu przez konwojenta pierwszego zadania,
uczniowie dla kadego zagroenia okrelaj stopie szkd (S),
prawdopodobiestwo szkd zdarzenia (P) i licz wskanik ryzyka (W), oceniaj
poziom ryzyka i proponuj sposb redukcji ryzyka,
nauczyciel wywietla kolejno slajdy z uzupenieniami tabeli z zaproponowan
ocen S, P, W redukcj ryzyka i ponownie oszacowanymi S, P, i obliczonym
W po zastosowaniu redukcji ryzyka, poziomem ryzyka,
uczniowie dyskutuj na temat zaproponowanej przez nauczyciela oceny ryzyka
dla pierwszego zadania, okrelaj przyczyny rnic pomidzy ich propozycjami
ocen ryzyka zawodowego a ocen ryzyka zaproponowana przez nauczyciela,
w taki sam sposb przebiega prezentacja oceny ryzyka zawodowego dla
nastpnych piciu zada wykonywanych przez konwojenta,
koniec pokazu.
4. Po wykonaniu zakoczeniu pokazu uczniowie porzdkuj swoje stanowiska pracy.
5. Dyskusja na temat wykonanych wicze, trudnoci i ewentualnie popenionych bdw
ewaluacja.
6. Zakoczenie zaj.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


9
5. WICZENIA
5.1. Podstawowe pojcia dotyczce ryzyka
5.1.1. wiczenia
wiczenie 1
Sformuuj definicje poj wykorzystywanych przy ocenie ryzyka zawodowego.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien wyjani zasady
wykonania wiczenia. wiczenie powinno by wykonane indywidualnie i w zespoach kilku
osobowych.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) przeanalizowa podstawowe pojcia stosowane przy ocenie ryzyka zawodowego,
2) zorganizowa stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii pracy,
3) przedstawi uoy z puzzli okrelenia poj: ryzyko zawodowe, ryzyko pocztkowe,
ryzyko resztkowe, zagroenie, zagroenie znaczce, stanowisko pracy, rodowisko pracy,
i inne,
4) przeprowadzi w zespole analiz wiczenia,
5) zaprezentowa prac indywidualn i w zespole na forum grupy.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
wiczenia.

rodki dydaktyczne:
puzzle z pojciami 1 egzemplarz dla ucznia, puzzle pocite w okrelony sposb kartki
z zapisanymi na nich okreleniami (okrelenie jednego pojcia moe znajdowa si na
dwu lub wikszej iloci czci puzzli), kartki wszystkich poj powinny by tak samo
pocite aby pasoway do siebie i nie uatwiay swoj form wykonania wiczenia,
przybory do pisania,
foliogramy lub plakaty z zapisanymi pojciami,
rzutnik pisma do foliogramw.

wiczenie 2
Scharakteryzuj rodowisko pracy dowolnego stanowiska pracy.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien wyjani zasady
wykonania wiczenia. wiczenie powinno by wykonane indywidualnie i w zespoach kilku
osobowych.
Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) dokona wyboru stanowiska pracy,

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


10
2) przeprowadzi analiz warunkw rodowiska, okrelajc czynniki fizyczne wystpujce
na stanowisku pracy,
3) przeprowadzi analiz warunkw rodowiska okrelajc czynniki biologiczne
wystpujce na stanowisku pracy,
4) przeprowadzi analiz warunkw rodowiska okrelajc zapylenie powietrza na
stanowisku pracy,
5) przedstawi opis stanowiska pracy okrelajc warunki panujce w pobliu i na
stanowisku pracy w opisie powinny pojawi si okrelenia: poziomu haasu,
temperatury i wilgotnoci powietrza, natenia owietlenia, wielkoci zapylenia
powietrza,
6) przeprowadzi w zespole analiz wiczenia,
7) zaprezentowa prac indywidualn i w zespole na forum grupy,
8) oceni umiejtno charakteryzowania rodowiska pracy.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
wiczenia.

rodki dydaktyczne:
film przedstawiajcy prac na stanowisku pracy (np. fryzjera, kasjerki w supermarkecie,
tokarza na wydziale obrbki skrawaniem, pracownika odlewni, i innych zawodw),
odtwarzacz DVD i telewizor lub stanowisko komputerowe z rzutnikiem multimedialnym,
przybory do pisania.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


11
5.2. Kryteria i metody oceny ryzyka zawodowego
5.2.1. wiczenia
wiczenie 1
Zaproponuj metod do oceny ryzyka zawodowego w okrelonym miejscu pracy.
Przedstaw tok postpowania podczas wykonywania oceny wybran metod.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien wyjani zasady
wykonania wiczenia. wiczenie powinno by wykonane w zespoach kilku osobowych.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) opisa miejsce pracy,
2) sporzdzi list moliwych zagroe,
3) dokona analizy skutkw zagroe,
4) wybra metod oceny ryzyka zawodowego,
5) przedstawi tok postpowania przy ocenianiu ryzyka zawodowego wybrana metod,
6) przeprowadzi w zespole analiz wiczenia,
7) zaprezentowa prac indywidualn i zespou na forum grupy,
8) podsumowa wykonane wiczenie.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia praktyczne,
dyskusja dydaktyczna.

rodki dydaktyczne:
karta z opisem miejsca pracy 1 egzemplarz dla ucznia (lub grupy 23 osobowej),
przybory do pisania.

wiczenie 2
Dokonaj oceny ryzyka zawodowego w okrelonym miejscu pracy szacujc ryzyko
zawodowe wg PN-N-18002.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien wyjani zasady
wykonania wiczenia, wiczenie powinno by wykonane w zespoach kilku osobowych.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) zgromadzi materiay i narzdzia do wykonania wiczenia,
2) dokona analizy warunkw w miejscu pracy,
3) wykona wstpn analiz zagroe,
4) okreli ciko nastpstw i prawdopodobiestwo wystpienia zagroe,
5) oszacowa ryzyko zawodowe,
6) przedstawi tok postpowania przy wykonywaniu oceny zawodowego wg PN-N-18002,
7) przeprowadzi w zespole analiz wiczenia,

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


12
8) zaprezentowa prac zespou na forum grupy,
9) podsumowa wykonane wiczenie.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


praca z materiaami rdowymi,
dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
wiczenia.

rodki dydaktyczne:
karta z opisem miejsca pracy 1 egzemplarz dla ucznia (lub grupy 23 osobowej),
karta oceny ryzyka zawodowego wedug Polskiej Normy PN-N-18002:2000
(1 egzemplarz dla ucznia lub 2-3 osobowej grupy),
przybory do pisania.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


13
5.3. Metody redukcji ryzyka zawodowego
5.3.1. wiczenia
wiczenie 1
Zaproponuj dziaania redukujce ryzyko zawodowe zwizane z wykonywan prac na
okrelonym stanowisku pracy na podstawie analizy karty oceny ryzyka zawodowego,
protokou kontroli kompleksowej stanu bhp w zakadzie, protokow kontroli stanowiska
i innych powierzonych dokumentw charakteryzujcych prac i stanowisko.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien wyjani zasady
wykonania wiczenia. wiczenie powinno by wykonane indywidualnie.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) zgromadzi materiay do narzdzia do wykonania wiczenia,
2) przeanalizowa powierzone dokumenty,
3) zaplanowa tok postpowania,
4) sporzdzi plan dziaa,
5) zaprezentowa plan dziaa,
6) przeprowadzi w zespole analiz wiczenia,
7) podsumowa wykonane wiczenie.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


projektu,
dyskusja dydaktyczna.

rodki dydaktyczne:
dokumenty: karta oceny ryzyka zawodowego, protokoy kontroli kompleksowej stanu bhp
w zakadzie, kontroli stanowiska i inne dokumentw charakteryzujcych prac
i stanowisko,
przybory do pisania.

wiczenie 2
Dokonaj wyboru odziey ochronnej dla pracownika lenego pilarza na okres letni
i zimowy. Uzasadnij swj wybr analizujc ofert sprzeday.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien wyjani zasady
wykonania wiczenia. wiczenie powinno by wykonane indywidualnie.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) zgromadzi materiay i narzdzia do wykonania wiczenia,
2) dokona analizy warunkw pracy w miejscu pracy pilarza pracownika lenego,
3) wykona wstpn analiz ofert sprzeday odziey ochronnej,
4) dokona wyboru odziey ochronnej dla pilarza pracownika lenego,

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


14
5) zaprezentowa swj wybr na forum grupy,
6) podsumowa wykonane wiczenie.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


dyskusja dydaktyczna wielokrotna,
wiczenia.

rodki dydaktyczne:
oferta sprzeday odziey ochronnej.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


15
5.4. Ocena ryzyka zawodowego na podstawie analizy i oceny
zagroe
5.4.1. wiczenia

wiczenie 1
Wykonaj kart oceny ryzyka zawodowego na okrelonym stanowisku pracy posugujc
si dostpnym programem komputerowym.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien wyjani zasady
wykonania wiczenia. wiczenie powinno by wykonane w zespoach 23 osobowych lub
indywidualnie. Nauczyciel w drodze losowania przydziela zespoom lub uczniom
indywidualnie pracujcym stanowiska pracy (wona w szkole, nauczyciel informatyki
pracujcy w pracowni komputerowej, sprzedawca w kiosku z gazetami, sprzedawca w sklepie
obuwniczym, bibliotekarz, pilarz pracownik leny i inne), dla ktrych maj wykona kart
oceny ryzyka.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) zgromadzi materiay i narzdzia do wykonania wiczenia,
2) uruchomi program,
3) wprowadzi do formularzy dane charakteryzujce stanowisko pracy,
4) wprowadzi ewentualne korekty danych,
5) przeanalizowa otrzymane wyniki oceny ryzyka zawodowego,
6) wprowadzi ponownie ewentualne korekty danych,
7) wydrukowa kart oceny ryzyka zawodowego zawierajc odpowiednio zaplanowan
charakterystyk stanowiska pracy, ocen zagroe, ocen ryzyka zawodowego,
8) przeprowadzi analiz wiczenia,
9) wyjani korzyci wynikajce z rzetelnie przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego,
10) zaprezentowa prac indywidualn forum grupy.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


projektw,
dyskusja dydaktyczna.

rodki dydaktyczne:
stanowiska komputerowe ze stosownym oprogramowaniem,
drukarka.

wiczenie 2
Dokonaj oceny ryzyka zawodowego na okrelonym stanowisku pracy posugujc wstpn
analiza zagroe PHA. Zaprojektuj i uzupenij wynikami oceny kart oceny ryzyka
zawodowego.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien wyjani zasady
wykonania wiczenia. wiczenie powinno by wykonane w zespoach 23 osobowych lub

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


16
indywidualnie. Nauczyciel w drodze losowania przydziela zespoom lub uczniom
indywidualnie pracujcym stanowiska pracy (konwojent, pracownik ochrony w super
markecie, murarz, tynkarz, posadzkarz, kierowca autobusu komun akacji miejskiej, kierowca
autobusu komunikacji dalekobienej, operator koparki i inne), dla ktrych maj wykona
kart oceny ryzyka. Prosz zwrci uwag, aby przydzielane uczniom stanowiska pracy przy
wykonywaniu innych wicze z zakresu tej jednostki moduowe nie byy takie same.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) zgromadzi materiay i narzdzia do wykonania wiczenia,
2) zaplanowa tok postpowania,
3) zaprojektowa kart oceny ryzyka zawodowego zawierajc odpowiednio zaplanowan
charakterystyk stanowiska pracy, list zada, zagroe, stopie szkd (S),
prawdopodobiestwo szkd zdarzenia (P), ocen ryzyka zawodowego (W), poziom
ryzyka,
4) dokona oblicze i oceny poziomu ryzyka,
5) wypeni tabel danymi,
6) przeprowadzi analiz wiczenia,
7) wyjani korzyci wynikajce z rzetelnie przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego,
8) zaprezentowa prac indywidualn forum grupy.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


projektw,
dyskusja dydaktyczna.

rodki dydaktyczne:
stanowiska komputerowe ze stosownym oprogramowaniem,
drukarka.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


17
5.5. Ocena ryzyka zawodowego w okrelonych procesach pracy
5.5.1. wiczenia
wiczenie 1
Dokonaj oceny ryzyka zawodowego na okrelonym stanowisku pracy posugujc si
metod Risk score. Zaprojektuj i uzupenij wynikami oceny kart oceny ryzyka zawodowego.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien wyjani zasady
wykonania wiczenia. wiczenie powinno by wykonane w zespoach 23 osobowych lub
indywidualnie. Nauczyciel w drodze losowania przydziela zespoom lub uczniom
indywidualnie pracujcym stanowiska pracy (kierowca cysterny przewocej benzyn Lub
inne substancje niebezpieczne, kierowca samochodw przewocych materiay
niebezpieczne, pracownik stacji benzynowej, i inne stanowiska zwizane z transportem
i dystrybucj substancji niebezpiecznych), dla ktrych maj wykona kart oceny ryzyka.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) zgromadzi materiay i narzdzia do wykonania wiczenia,
2) zaplanowa tok postpowania,
3) zaprojektowa kart oceny ryzyka zawodowego zawierajc odpowiednio zaplanowan
charakterystyk stanowiska pracy, list zada, zagroe, potencjalne skutki zagroenia
(S), potencjalne skutki zagroenia (E), prawdopodobiestwo wystpienia zagroenia (P),
ocen ryzyka zawodowego (R), poziom ryzyka,
4) dokona oblicze i oceny poziomu ryzyka,
5) wypeni tabel danymi,
6) przeprowadzi analiz wiczenia,
7) wyjani korzyci wynikajce z rzetelnie przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


projektw,
dyskusja dydaktyczna wielokrotna.

rodki dydaktyczne:
stanowiska komputerowe ze stosownym oprogramowaniem,
drukarka.

wiczenie 2
Dokonaj oceny ryzyka zawodowego na okrelonym stanowisku pracy posugujc si
metod kalkulatora ryzyka. Zaprojektuj i uzupenij wynikami oceny kart oceny ryzyka
zawodowego.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien wyjani zasady
wykonania wiczenia. wiczenie powinno by wykonane w zespoach 23 osobowych lub
indywidualnie. Nauczyciel w drodze losowania przydziela zespoom lub uczniom
indywidualnie pracujcym stanowiska pracy (magazynier narzdzi skrawajcych
i przyrzdw obrbkowych do obrabiarek skrawajcych, pakowacz/sortowacz klockw

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


18
hamulcowych, pakowacz czekolady, kierowca samochodu wywocego odpady komunalne,
sortowacz odpadw komunalnych w zakadzie utylizacyjnym inne), dla ktrych maj
wykona kart oceny ryzyka

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) zgromadzi materiay i narzdzia do wykonania wiczenia,
2) zaplanowa tok postpowania,
3) zaprojektowa kart oceny ryzyka zawodowego zawierajc odpowiednio zaplanowan
charakterystyk stanowiska pracy, list zada, zagroe, prawdopodobiestwa zdarzenia
(czstotliwoci dostpu do strefy niebezpiecznej), czas przebywania w tej strefie, zaoone
skutkw zdarzenia, poziom ryzyka, ocen ryzyka zawodowego,
4) dokona oceny poziomu ryzyka posugujc si nomogramem kalkulator ryzyka,
5) wypeni tabel danymi,
6) przeprowadzi analiz wiczenia,
7) wyjani korzyci wynikajce z rzetelnie przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


projektw,
dyskusja dydaktyczna.

rodki dydaktyczne:
nomogram kalkulator ryzyka,
przybory do pisania.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


19
6. EWALUACJA OSIGNI UCZNIA
Przykady narzdzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki moduowej Ocenianie ryzyka
zawodowego
Test skada si z 20 zada testowych jednokrotnego wyboru, z ktrych:
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 14, 15, 16, 18, 19, 20 s z poziomu podstawowego,
zadania 10, 12, 13, 17 s z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zada: 0 lub 1 punkt


Za kad prawidow odpowied ucze otrzymuje 1 punkt. Za z odpowied lub jej brak
ucze otrzymuje 0 punktw.

Proponuje si nastpujce normy wymaga ucze otrzyma nastpujce


oceny:
dopuszczajcy za poprawne rozwizanie co najmniej 8 zada z poziomu podstawowego,
dostateczny za poprawne rozwizanie co najmniej 12 zada,
dobry za poprawne rozwizanie 16 zada z czego 2 s z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za poprawne rozwizanie 18 zada z czego co najmniej 3 s z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. a, 4. c, 5. b, 6. d, 7. a, 8. a, 9. a, 10. a, 11. c,


12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. a, 17. a, 18. d, 19. c, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zadania (mierzone osignicia ucznia) celu wymaga odpowied
1 Zdefiniowa pojcie ryzyko zawodowe A P b
2 Zdefiniowa pojcie stanowisko pracy A P a
3 Okreli obowizki B P a
4 Okreli metod oceny ryzyka B P c
5 Okreli dziaania po ocenie ryzyka B P b
Okreli dziaania po stwierdzeniu ryzyka
6 B P d
powanego
Zinterpretowa proces oceny ryzyka
7 B P a
zawodowego
Okreli form przekazania pracodawcy
8 B P a
informacji o zagroeniach zawodowych
Okreli narzdzie do oblicze
9 B P a
statystycznych
Scharakteryzowa sposb ograniczania
10 C PP a
ryzyka zawodowego
Okreli konieczno istnienia
11 B P c
dokumentw
Ustali rodzaje jednostek organizacyjnych,
12 ktre mog wykonywa badania i pomiary C PP a
czynnikw szkodliwych dla zdrowia

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


20
Scharakteryzowa dziaania w sytuacjach
13 C PP b
nietypowych
Zinterpretowa sposb i okolicznoci
14 B P a
wykrywania zagroe zawodowych
Okreli skad zespou powypadkowego w
15 B P a
zalenoci od rodzaju wypadku
Okreli zakres obowizkw przy
kompletowaniu i przechowywaniu
16 B P a
dokumentacji dotyczcej chorb
zawodowych
Scharakteryzowa zarzdzanie
17 C PP a
bezpieczestwem
18 Zdefiniowa pojcie zagroenia. A P d
Okreli cel wykonywania oceny ryzyka
19 B P c
zawodowego
Wyjani moliwe nastpstwa
20 B P c
nieprzestrzegania ergonomii

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


21
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Wyjanij uczniom cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Poinformuj uczniw o rodzaju zada podanych w zestawie oraz o zasadach punktowania.
4. Przygotuj odpowiedni liczb testw.
5. Zapewnij samodzielno podczas rozwizywania zada.
6. Przed rozpoczciem testu przeczytaj uczniom instrukcj dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wtpliwoci wyjanij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakoczeniem testu przypomnij uczniom o zbliajcym si czasie
zakoczenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia


1. Przeczytaj uwanie instrukcj.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kart odpowiedzi.
3. Zapoznaj si z zestawem zada testowych.
4. Test zawiera 20 zada. Do kadego zadania doczone s 4 moliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na zaczonej karcie odpowiedzi, stawiajc w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyki naley bdn odpowied zaznaczy kkiem, a nastpnie
ponownie zakreli odpowied prawidow.
6. Pracuj samodzielnie, wtedy bdziesz mia satysfakcj z wykonanego zadania.
7. Jeli udzielenie odpowiedzi bdzie Ci sprawiao trudno, wtedy od jego rozwizanie
na pniej i wr do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwizanie testu masz 35 min.
Powodzenia

Materiay dla ucznia:


instrukcja,
zestaw zada testowych,
karta odpowiedzi.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


22
ZESTAW ZADA TESTOWYCH
1. Ryzyko zawodowe to
a) zorganizowane dziaanie pracownikw.
b) prawdopodobiestwo zaistnienia niepodanych zdarze zwizanych z wykonywan
prac, ktre powoduj straty wewntrz zakadowa suba pracodawcy.
c) czstotliwo i czas naraenia pracownika na dziaanie zagroe.
d) zgodno uniknicia skutkw zagroenia ze standardami bezpieczestwa.

2. Stanowisko pracy to
a) przestrze pracy, wraz z wyposaeniem w rodki i przedmioty pracy, w ktrej
pracownik lub zesp pracownikw wykonuj prac.
b) rodzaj miejsca pracy.
c) rodzaj miejsca pracy wyznaczony przez zakadow sub bhp.
d) zespl maszyn urzdze potrzebnych pracownikowi.

3. Za dokonanie oceny ryzyka zawodowego w zakadzie pracy odpowiedzialny jest


a) pracodawca.
b) przedstawiciel pracownikw.
c) pracownicy suby bhp.
d) osoba, ktra ukoczya niezbdne szkolenie.

4. Metody ilociowe oceny ryzyka zawodowego opieraj si na


a) koniecznoci ustalenia okolicznoci i przyczyn wypadku.
b) ustaleniu strat materialnych.
c) odpowiedniej liczbie danych statystycznych dotyczcych iloci, rodzaju wypadkw
przy pracy, zdarze niebezpiecznych, chorb zawodowych itd.
d) zasadzie wynikania logicznego, czyli kade nastpne stwierdzenie wynika
z poprzedniego.

5. Po stwierdzeniu istnienia ryzyka akceptowalnego


a) adne dziaanie nie jest potrzebne.
b) dziaania profilaktyczne nie s potrzebne.
c) dziaania profilaktyczne s wskazane.
d) ryzyko powinno zosta zredukowane w okresie 1-3 miesicy.

6. Po stwierdzeniu wystpowania ryzyka powanego


a) adne dziaanie nie jest potrzebne.
b) dziaania profilaktyczne nie s potrzebne.
c) dziaania profilaktyczne s wskazane.
d) ryzyko powinno zosta zredukowane w okresie 1-3 miesicy.

7. Ocena ryzyka zawodowego jest


a) procesem cigym.
b) przeprowadzana jest tyko raz przed przekazaniem stanowiska pracy do eksploatacji.
c) przeprowadzana jest tylko po wystpieniu wypadku przy pracy.
d) naley do obowizkw inspektora pracy PIP.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


23
8. Najbardziej trafna ze wzgldw dowodowych forma przekazania pracodawcy informacji
o zagroeniach zawodowych jest przekazanie
a) ustne w obecnoci wiadkw.
b) najlepiej listem poleconym.
c) na pimie w postaci sprawozdania.
d) w postaci nagrania DVD.

9. Sposobem ograniczania ryzyka zawodowego jest


a) instruowanie pracownikw w dziedzinie bezpieczestwa i higieny pracy.
b) arkusz kalkulacyjny.
c) prowadzenie bada zagroe.
d) suwak logarytmiczny.

10. Celem okresowych analiz stanu bhp w zakadzie pracy jest


a) wykazanie stanu przestrzegania przepisw i zasad bhp przez pracownikw i przez
pracodawc.
b) wykazanie stanu przestrzegania przepisw i zasad bhp przez pracodawc.
c) wykazanie stanu przestrzegania przepisw i zasad bhp przez pracownikw.
d) archiwizowanie informacji zwizanych z bezpieczestwem i higien pracy
w zakadzie pracy.

11. Nie zarejestrowanie w firmie wypadkw przy pracy i chorb zawodowych w przyjtym
do oceny ryzyka zawodowego okresie oznacza, e
a) praca w tym zakadzie jest bezpieczna.
b) wystpiy race zaniedbania.
c) naley stworzy brakujc dokumentacj.
d) nie naley zamieszcza w karcie ryzyka adnych informacji o wypadkach przy
pracy i chorobach zawodowych.

12. Jednostki organizacyjne, ktre mog wykonywa badania i pomiary czynnikw


szkodliwych dla zdrowia to
a) laboratoria, ktre posiadaj akredytacj na podstawie przepisw ustawy z 30 sierpnia
2002 r. o systemie oceny zgodnoci.
b) laboratoria Pastwowej Inspekcji Pracy.
c) laboratoria jednostek badawczo-rozwojowych dziaajcych w dziedzinie medycyny
pracy.
d) laboratoria upowanione przez pastwowego wojewdzkiego inspektora sanitarnego.

13. Prace przy ktrych pomimo przekroczenia dopuszczalnych wartoci normatywnych


haasu stosowanie rodkw ochrony indywidualnej suchu nie obowizuj to
a) nie istniej.
b) akcje ratownicze w celu ochrony ycia lub zdrowia ludzkiego.
c) prace okrelone przez suby bhp.
d) prace moliwe do wykonywania w czasie okrelonym normami.
14. Zagroenia zawodowe w zakadzie pracy mog by stwierdzone przez pracownika suby
bhp
a) w wyniku rnych czynnoci i w rnych okolicznociach.
b) tylko w czasie wykonywania zada zawodowych przez pracownika.
c) tylko w obecnoci pracownika na stanowisku pracy.
d) tylko na podstawie przeprowadzonych bada laboratoryjnych.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


24
15. W skad zespou powypadkowego, ktry ma okreli okolicznoci i przyczyny wypadku
miertelnego przy pracy wchodzi
a) pracownik kierujcy komrk suby bhp oraz zakadowy spoeczny inspektor pracy.
b) pracownik suby bhp oraz spoeczny inspektor pracy.
c) pracownik suby bhp oraz pracodawca.
d) pracownik suby bhp i przedstawiciel wiadkw wypadku jeeli takowi istniej.

16. Kompletowanie oraz przechowywanie dokumentacji dotyczcej stwierdzonych chorb


zawodowych i podejrze o takie choroby naley do obowizkw
a) suby bhp.
b) pracownika.
c) zespou kierowniczego.
d) lekarza sprawujcego profilaktyczn opiek zdrowotna nad pracownikami.

17. Wdroenie zarzdzania bezpieczestwem pracy wie si z


a) dokumentowaniem wszystkich dziaa.
b) opracowywaniem dodatkowych instrukcji bhp na stanowiskach pracy.
c) wydawaniem certyfikatw pracownikom.
d) dokonywaniem pomiarw czynnikw szkodliwych dla zdrowia nie tylko na
stanowisku pracy ale i w jego pobliu.

18. Zagroenie w procesie pracy definiowane jest jako


a) stan stanowiska pracy.
b) zjawisko wywoane dziaaniem czowieka.
c) przebywanie w miejscu niebezpiecznym.
d) stan rodowiska pracy, ktry moe spowodowa wypadek lub chorob.

19. Obowizek dokonywania przez oceny ryzyka zawodowego ma na celu


a) wykazanie stanu przestrzegania przepisw i zasad bhp przez pracownikw.
b) wykazanie stanu przestrzegania przepisw i zasad bhp przez pracodawc.
c) oszacowanie prawdopodobiestwa wystpienia niepodanych zdarze zwizanych
z wykonywan prac.
d) zebrania informacji zwizanych z bezpieczestwem i higien pracy w zakadzie pracy.

20. Nieprzestrzeganie zasad ergonomii na stanowisku pracy moe by przyczyn


a) wypadkw przy pracy i chorb zawodowych.
b) dobrej organizacji przestrzeni pracy na stanowisku.
c) odcienia ukadu ruchu pracownika.
d) dostosowania warunkw pracy do potrzeb pracownika.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


25
KARTA ODPOWIEDZI
Imi i nazwisko:.....

Ocenianie ryzyka zawodowego


Zakrel poprawn odpowied.

Nr
Odpowiedzi Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d

Razem:

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


26
Test nr 2
Test dwustopniowy do jednostki moduowej Ocenianie ryzyka
zawodowego
Test skada si z 20 zada testowych jednokrotnego wyboru, z ktrych:
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,8, 9, 10, 16, 17, 18, 19, 20 s z poziomu podstawowego,
zadania 11, 12, 13, 14, 15, s z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zada: 0 lub 1 punkt


Za kad prawidow odpowied ucze otrzymuje 1 punkt. Za z odpowied lub jej brak
ucze otrzymuje 0 punktw.

Proponuje si nastpujce normy wymaga ucze otrzyma nastpujce


oceny:
dopuszczajcy za poprawne rozwizanie co najmniej 8 zada z poziomu podstawowego,
dostateczny za poprawne rozwizanie co najmniej 12 zada,
dobry za poprawne rozwizanie 16 zada z czego 3 s z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za poprawne rozwizanie 18 zada z czego co najmniej 4 s z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. a, 4. c, 5. b, 6. a, 7. d, 8. a, 9. b, 10. a, 11. b,


12. b, 13. b, 14. c, 15. a, 16. a, 17. b, 18. a, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osignicia ucznia) celu wymaga odpowied
1 Okreli oznaczenie normy B P c
2 Zdefiniowa pojcie rodowisko pracy A P a
3 Okreli metod oceny ryzyka zawodowego B P a
4 Sklasyfikowa rodki ochrony indywidualnej B P c
5 Wyjani znaczenie pojcia ryzyka redniego B P b
Wyjani znaczenie pojcia may stopie
6 B P a
szkodliwoci nastpstwa zdarzenia
Zinterpretowa proces oceny ryzyka
7 B P d
zawodowego
Okreli dane wpisywane do karty ryzyka
8 B P a
zawodowego
Okreli waciwe narzdzie do oblicze
9 B P b
stosowanych w ocenie ryzyka zawodowego
10 Zinterpretowa cel oceny ryzyka zawodowego B P a
Scharakteryzowa sposb ograniczania ryzyka
11 B PP b
zawodowego
Scharakteryzowa rodzaje jednostek
organizacyjnych, ktre mog wykonywa
12 C PP b
badania i pomiary czynnikw szkodliwych dla
zdrowia
Ustali sposb zmniejszania
13 prawdopodobiestwa zdarzenia C PP b
niebezpiecznego

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


27
Scharakteryzowa sposb i okolicznoci
14 C PP c
wykrywania zagroe zawodowych
Okreli wspzaleno prawdopodobiestwa
15 wystpienia zdarzenia niebezpiecznego z C PP a
okrelonymi dziaaniami
16 Okreli pojcie zagroenia B P a
Okreli zaleno wyboru metody oceny
17 ryzyka zawodowego od okrelonych B P b
czynnikw
Zdefiniowa pojcie proceduralne rodki
18 A P a
ochrony
Okreli obowizki pracodawcy
19 B P b
w sytuacji typowej
20 Okreli pojcie zagroenia mechanicznego B P a

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


28
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Wyjanij uczniom cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Poinformuj uczniw o rodzaju zada podanych w zestawie oraz o zasadach punktowania.
4. Przygotuj odpowiedni liczb testw.
5. Zapewnij samodzielno podczas rozwizywania zada.
6. Przed rozpoczciem testu przeczytaj uczniom instrukcj dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wtpliwoci wyjanij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakoczeniem testu przypomnij uczniom o zbliajcym si czasie
zakoczenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia


1. Przeczytaj uwanie instrukcj.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kart odpowiedzi.
3. Zapoznaj si z zestawem zada testowych.
4. Test zawiera 20 zada. Do kadego zadania doczone s 4 moliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na zaczonej karcie odpowiedzi, stawiajc w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyki naley bdn odpowied zaznaczy kkiem, a nastpnie
ponownie zakreli odpowied prawidow.
6. Pracuj samodzielnie, wtedy bdziesz mia satysfakcj z wykonanego zadania.
7. Jeli udzielenie odpowiedzi bdzie Ci sprawiao trudno, wtedy od jego rozwizanie
na pniej i wr do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwizanie testu masz 35 min.
Powodzenia!

Materiay dla ucznia:


instrukcja,
zestaw zada testowych,
karta odpowiedzi.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


29
ZESTAW ZADA TESTOWYCH
1. Zapis PN-N-18002 oznacza
a) chorob zawodow.
b) notatk subow.
c) Polsk Norm.
d) ryzyko zawodowe.

2. rodowisko pracy to
a) warunki rodowiska materialnego okrelonego czynnikami fizycznymi, chemicznymi
i biologicznymi, w ktrych odbywa si proces pracy.
b) to przestrze pracy, wraz z wyposaeniem w rodki i przedmioty.
c) stanowisko pracy.
d) system zarzdzania bezpieczestwem higien pracy.

3. Metoda kalkulatora ryzyka polega na


a) odczytaniu poziomu ryzyka z nomogramu po umieszczeniu na nim
charakterystycznych punktw.
b) uyciu do oblicze kalkulatora.
c) obliczaniu ryzyka za pomoc programu wpisanego do kalkulatora naukowego.
d) wykorzystaniu programu komputerowego zastpujcego skomplikowane obliczenia
matematyczne.

4. Pracownicy w czasie wykonywania czynnoci zawodowych, powinni stosowa


odpowiednie rodki ochrony indywidualnej. Podczas pracy na budowie zobowizani s do
uywania
a) oson odgradzajcych.
b) ochronnikw suchu.
c) kaskw ochronnych.
d) okularw ochronnych.

5. Po stwierdzeniu wystpowania ryzyka redniego


a) ryzyko powinno zosta zredukowane w okresie 13 miesicy.
b) dziaania profilaktyczne s wskazane.
c) dziaania profilaktyczne nie s potrzebne.
d) adne dziaanie nie jest potrzebne.

6. Do nastpstw zdarze o maym stopniu szkodliwoci zalicza si


a) zaburzenia stanu zdrowia nie powodujce dugotrwaych dolegliwoci i absencji
w pracy.
b) oparzenia I i II stopnia na niewielkiej powierzchni ciaa.
c) zranienia.
d) dolegliwoci zwizane z krtkimi okresami absencji.

7. Ocena ryzyka zawodowego jest


a) procesem jednokrotnym.
b) przeprowadzana tyko raz przed przekazaniem stanowiska pracy do eksploatacji.
c) obowizkiem inspektora pracy PIP.
d) przeprowadzana powtrnie po wystpieniu wypadku przy pracy.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


30
8. W karcie oceny ryzyka zawodowego naley wpisywa
a) tylko te rodki profilaktyczne, ktre w firmie s wprowadzone do stosowania i s
dostpne dla tych pracownikw, ktrym s niezbdne do bezpiecznego wykonywania
pracy.
b) dat zaistnienia wypadku.
c) wszystkie rodki ochrony indywidualnej stosowane w zakadzie pracy.
d) czas nieobecnoci chorego pracownika jeeli ona wynosi powyej 1 miesica.

9. Najodpowiedniejszym narzdziem do wykonywania oblicze wskanikw ryzyka


zawodowego w dowolnej metodzie oceny ryzyka zawodowego jest
a) dowolny edytor tekstu.
b) arkusz kalkulacyjny.
c) kalkulator ryzyka.
d) suwak logarytmiczny.

10. Wybrana metoda oceny ryzyka zawodowego powinna


a) dawa wyniki weryfikowalne i powtarzalne.
b) okrela wielko i typ obiektu.
c) by oparta na obliczeniach statystycznych.
d) eliminowa wydarzenia krytyczne.

11. Redukcja ryzyka polega na


a) wyeliminowaniu cakowitym zagroenia.
b) ograniczeniu oddziaywania poszczeglnych elementw ryzyka i zapewnieniu jego
zmniejszenia do poziomu akceptowalnego.
c) skierowaniu pracownikw na inne stanowiska pracy.
d) oszacowaniu powtrnym ryzyka oraz dokonaniu jego oceny.

12. Jednostki organizacyjne, ktre mog wykonywa badania i pomiary czynnikw


szkodliwych dla zdrowia to
a) laboratoria upowanione przez pastwowego wojewdzkiego inspektora sanitarnego.
b) laboratoria, ktre posiadaj akredytacj na podstawie przepisw ustawy z 30 sierpnia
2002 r. o systemie oceny zgodnoci.
c) laboratoria Pastwowej Inspekcji Pracy.
d) laboratoria jednostek badawczo-rozwojowych dziaajcych w dziedzinie medycyny
pracy.

13. Urzdzenia odgradzajce


a) nie stanowi fizycznych barier przed dostpem do stref niebezpiecznych.
b) s realizowane w postaci barier i oson: nastawnych, prostych blokujcych,
blokujcych z ryglowaniem, staych i ruchomych.
c) s realizowane za pomoc elektro-czuych urzdze ochronnych np. kurtyn
wietlnych.
d) to proceduralna ochrona przed zagroeniami.

14. Zagroenia zawodowe w zakadzie pracy mog by stwierdzone


a) tylko w czasie wykonywania zada zawodowych przez pracownika.
b) tylko w obecnoci pracownika na stanowisku pracy.
c) w wyniku rnych czynnoci i w rnych okolicznociach.
d) tylko na podstawie przeprowadzonych bada laboratoryjnych.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


31
15. Zmniejszenie prawdopodobiestwa wystpienia zdarzenia niebezpiecznego polega na
a) wydueniu czasu ekspozycji pracownikw na zagroenia podczas procesu pracy.
b) ograniczeniu dostpu osb nie zwizanych funkcjonalnie z procesem produkcji.
c) zwikszeniu czstotliwoci ekspozycji pracownikw na zagroenia podczas procesu
pracy.
d) zwikszeniu dostpnoci pracownika do stref niebezpiecznych.

16. Zagroenie w procesie pracy to


a) stan rodowiska pracy, ktry moe spowodowa wypadek lub chorob.
b) stan stanowiska pracy.
c) zjawisko wywoane dziaaniem czowieka.
d) przebywanie w miejscu niebezpiecznym.

17. Dobr metod oceny ryzyka zawodowego jest zaleny od


a) lekarza sprawujcego profilaktyczn opiek zdrowotna nad pracownikami.
b) wielkoci obiektu, liczby analizowanych obszarw, procesw, stanowisk pracy
kierowniczego.
c) monitorowaniu skutecznoci stosowanych rodkw ochrony.
d) zapewnienia niezbdnych informacji i szkolenia czonkom zespou oceniajcego.

18. Proceduralne rodki ochrony przed zagroeniami to


a) instrukcje obsugi urzdze.
b) rodki ochrony indywidualnej.
c) osony samoryglujce.
d) urzdzenia odgradzajce.

19. Jeeli mimo zastosowania na stanowiskach pracy wszelkich moliwych rozwiza


technicznych i organizacyjnych poziom haasu przekracza dopuszczalne normy,
pracodawca musi
a) odgrodzi stanowisko oson od innych stanowisk.
b) oznakowa strefy zagroone haasem.
c) bezwzgldnie wstrzyma prace do momentu wyeliminowania rda nadmiernych
dwikw.
d) zastosowa urzdzenia odgradzajce.

20. Zagroenia mechaniczne to


a) rozcicie, starcie lub otarcie.
b) polizgnicia, potknicia, haas, upadki.
c) wytrysk cieczy pod wysokim cinieniem, promieniowanie cieplne.
d) wcignicie lub pochwycenie, zapylenie.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


32
KARTA ODPOWIEDZI
Imi i nazwisko:.....

Ocenianie ryzyka zawodowego

Zakrel poprawn odpowied.

Nr
Odpowiedzi Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d

Razem:

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


33
7. LITERATURA
1. Gausza M., Langer W.: Wypadki nie tylko przy pracy i choroby zawodowe. Tarbonus,
Tarnobrzeg 2004
2. Gausza M.: Materiay dydaktyczne do szkole w zakresie bezpieczestwa i hieny pracy.
Tarbonus, Tarnobrzeg 2005
3. Grdziel P.: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe. wiadczenia odszkodowawcze.
Orodek szkolenia PIP, Wrocaw 2005
4. Hansen A.: Bezpieczestwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998
5. Kodeks pracy. Pastwowa Inspekcja Pracy, Bezpieczestwo i higiena pracy / Edycja
sdowa. Beck C.H, 2007
6. Koradecka D.: Bezpieczestwo pracy i ergonomia. Tom I i II. CIOP Warszawa 1999
7. Materiay literaturowe zamieszczone na stronie internetowej - Centralny Instytut Ochrony
Pracy (http://www.ciop.pl)
8. PN-EN-1050: 1999 Maszyny. Bezpieczestwo. Zasady oceny ryzyka
9. PN-N-18002: 2000 Systemy zarzdzania bezpieczestwem i higien pracy. Oglne
wytyczne do oceny ryzyka zawodowego.
10. Rczkowski B.: BHP w praktyce. ODDK, Gdask 2007
11. Stefaniak E., i inni: Poradnik Inspektora BHP. Techniki i metody pracy. CEK sp.z o.o.,
wiecie 1999
12. Szkolenia bhp w firmie. Wydawnictwo Wiedza i Praktyka aktualizacja 19, grudzie
2007 r
13. Szkolenia bhp w firmie. Wydawnictwo Wiedza i Praktyka aktualizacja 17, padziernik
2007 r
14. Rozporzdzenia i ustawy wymienione w materiaach nauczania zamieszczone
w Internetowym systemie aktw prawnych: http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html
15. www.ciop.pl

Literatura metodyczna
1. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
2. Szlosek F. :Wstp do dydaktyki przedmiotw zawodowych. ITeE, Radom 2002

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


34

You might also like