You are on page 1of 36

MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Jerzy Jon

Posugiwanie si przepisami prawa pracy 315[01].Z3.01

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Pastwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


3
Recenzenci:
mgr in. Joanna Stpie
mgr in. Jan Siek

Opracowanie redakcyjne:
mgr Jerzy Jon

Konsultacja:
dr in. Anna Kordowicz-Sot

Poradnik stanowi obudow dydaktyczn programu jednostki moduowej 315[01].Z3.01


,,Posugiwanie si przepisami prawa pracy, zawartego w programie nauczania dla zawodu
technik bezpieczestwa i higieny pracy.

Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Pastwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


1
SPIS TRECI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstpne 4
3. Cele ksztacenia 5
4. Przykadowe scenariusze zaj 6
5. wiczenia 10
5.1. System ochrony pracy w Polsce 10
5.1.1 wiczenia 10
5.2. Konwencje normy i uregulowania midzynarodowe
w zakresie bezpieczestwa pracy 12
5.2.1 wiczenia 12
5.3. Przepisy prawa pracy 13
5.3.1 wiczenia 13
5.4. Prawo ukadowe oraz zasady negocjowania i zawierania zbiorowych
ukadw 15
5.4.1 wiczenia 15
5.5. Normy prawne i przepisy dotyczce bezpieczestwa
i higieny pracy i ergonomii 16
5.5.1 wiczenia 16
5.6. Nadzr nad przestrzeganiem przepisw prawa pracy, nadzr nad
warunkami pracy 17
5.6.1 wiczenia 17
5.7. Rozpatrywanie sporw o roszczenia ze stosunku pracy 19
5.7.1 wiczenia 19
6. Ewaluacja osigni uczniw 21
7. Literatura 35

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Pastwu Poradnik dla nauczyciela, ktry bdzie pomocny w prowadzeniu
zaj dydaktycznych w szkole ksztaccej w zawodzie technik bezpieczestwa i higieny pracy
w zakresie jednostki moduowej dotyczcej postpowania w sprawach posugiwania si
przepisami prawa pracy.
W poradniku zamieszczone s:
wymagania wstpne wykaz umiejtnoci, jakie ucze powinien mie opanowane, aby
bez mg problemw korzysta z poradnika dla ucznia do tej jednostki moduowej,
cele ksztacenia wykaz umiejtnoci, jakie ucze zdobdzie podczas pracy
z poradnikiem,
przykadowe scenariusze zaj,
przykadowe wiczenia ze wskazwkami do ich realizacji, zalecanymi metodami
nauczania oraz propozycj rodkw dydaktycznych umoliwiajcych ich realizacj,
ewaluacja osigni ucznia, przykadowe narzdzia pomiaru dydaktycznego,
literatura.
Wskazane jest, aby zajcia dydaktyczne prowadzone byy rnymi metodami ze
szczeglnym uwzgldnieniem metody wicze i pokazu z wyjanieniem, a wykad powinien
ogranicza si tylko do wyjanienia organizacji, zada i uprawnie suby bezpieczestwa
i higieny pracy.
Formy pracy uczniw powinny by zrnicowane: praca indywidualna oraz zespoowa.
Jednostka moduowa Postpowanie w sprawach wypadkw przy pracy i chorb
zawodowych zawarta jest w module 315[01].Z4 Zarzdzanie systemem bezpieczestwa
i higieny pracy i przedstawiona jest na schemacie.

Schemat ukadu jednostek moduowych

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystpujc do realizacji programu jednostki moduowej ucze powinien umie:
stosowa przepisy bhp i ochrony przeciwpoarowej,
formuowa i opracowywa opinie oraz wnioski na podstawie obserwacji i sprawozda
zdarze,
charakteryzowa struktury organizacyjne w zakadzie pracy,
korzysta z rnych rde informacji: dokumentacji technicznej, norm, katalogw
zapisywanych w formie papierowej i elektronicznej,
posugiwa si komputerowym oprogramowaniem biurowym: edytorami tekstu,
korzysta z zasobw Internetu,
wsppracowa w grupie,
prezentowa efekty swojej pracy.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


4
3. CELE KSZTACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki moduowej ucze powinien umie:
scharakteryzowa system ochrony pracy w Polsce,
zanalizowa i zinterpretowa przepisy prawa pracy,
okreli uprawnienia pracownikw zwizane z warunkami pracy wynikajce ze
zbiorowych ukadw pracy,
opracowa regulaminy pracy, zbiorowe ukady pracy w czci dotyczcej bezpieczestwa
pracy oraz instrukcje obsugi maszyn i urzdze,
oceni opracowane w przedsibiorstwie regulaminy i instrukcje pod katem zgodnoci
z przepisami i zasadami bezpieczestwa i higieny pracy,
opracowa na podstawie dokonanej analizy naruszenia prawa pracy wnioski prewencyjne
i polecenia do biecej realizacji,
przeanalizowa i zinterpretowa przepisy praw dotyczce bezpieczestwa i higieny
pracy,
zastosowa przepisy oglne i branowe okrelajce wymagania bezpieczestwa i higieny
pracy w realizowanym procesie technologicznym i organizacji pracy,
ustali stopie i skutki naruszenia prawa pracy u pracodawcy,
ustali odpowiedzialno za naruszenie prawa pracy,
wdroy zmiany w prawie pracy.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


5
4. PRZYKADOWE SCENARIUSZE ZAJ
Scenariusz zaj 1

Osoba prowadzca ................................................................................................


Moduowy program nauczania: Technik bezpieczestwa i higieny pracy 315[01]
Modu: Czowiek w procesie pracy 315[01].Z3
Jednostka moduowa: Posugiwanie si przepisami prawa pracy
315[01].Z3.01

Temat: Prawo ukadowe oraz zasady negocjowania i zawierania zbiorowych ukadw.


Cel oglny: Ksztatowanie umiejtnoci negocjowania i zawierania zbiorowych ukadw.

Po zakoczeniu zaj edukacyjnych ucze powinien umie:


zdefiniowa podstawowe okrelenia ukadu zbiorowego pracy,
scharakteryzowa zasady powstania ukadu zbiorowego pracy,
wyjani kogo dotyczy ukad zakadowy pracy,
wyjani niebezpieczestwa zwizane z nieprawidowo funkcjonujcym ukadem
zbiorowym pracy.

Metody nauczaniauczenia si:


wykad,
pokaz z objanieniem,
wiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniw:


praca w grupach 2 osobowych.

Czas trwania: 2 godziny dydaktyczne.

rodki dydaktyczne:
komputer z dostpem do Internetu,
ustawa Kodeks pracy,
plansze, zdjcia,
czasopisma zwizane z tematyk.

Przebieg zaj:
1. Nawizanie do tematu zaj, omwienie celw zaj.
2. Przeprowadzenie wykadu uzupenionego pokazem ilustracji, fotografii, prospektw
o tematyce przewidzianej zakresem wiczenia.
3. Realizacja tematu:
uczniowie okrelaj definicje ukad zbiorowy pracy,
uczniowie okrelaj cel zawarcia ukadu zbiorowego pracy,
uczniowie okrelaj do czego zobowizany jest ukad zbiorowy pracy,
uczniowie okrelaj w jakich miejscach jest tworzone porozumienie o stosowaniu
ukadu,
uczniowie okrelaj rejestr ukadw,

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


3
uczniowie okrelaj na jakich warunkach powstaj ponadzakadowe ukady
zbiorowe pracy.
4. Po wykonaniu wszystkich czynnoci zwizanych z wykonaniem wiczenia uczniowie
dokonuj samooceny wykonanego wiczenia,
5. Uczniowie wyjaniaj mocne i sabe strony wykonanego zadania,
6. Uczniowie prezentuj wasn prac z wykonanego wiczenia przed nauczycielem
i innymi grupami,
7. Nauczyciel analizuje prac uczniw okrela poprawno wykonanego wiczenia wnoszc
wasne spostrzeenia i uwagi odnonie wykonywanych czynnoci.
8. Zakoczenie zaj podzikowanie za aktywny udzia w zajciach, poegnanie uczniw.

Sposb uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakoczonych zajciach:


Ankieta anonimowa zwrotna dotyczca sposobu prowadzenia zaj i zdobytych
umiejtnoci.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


7
Scenariusz zaj 2
Osoba prowadzca ................................................................................................
Moduowy program nauczania: Technik bezpieczestwa i higieny pracy 315[01]
Modu: Czowiek w procesie pracy 315[01].Z3
Jednostka moduowa: Posugiwanie si przepisami prawa pracy
315[01].Z3.01

Temat: Nadzr nad przestrzeganiem przepisw prawa pracy, nadzr nad warunkami pracy.
Cel oglny: Charakteryzowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisw prawa pracy oraz
nadzoru nad warunkami pracy.

Po zakoczeniu zaj edukacyjnych ucze powinien umie:


Wymieni, kto jest odpowiedzialny za nadzr i kontrole przestrzegania prawa pracy,
wymieni organy sprawujce nadzr nad warunkami pracy,
okreli zakres dziaania organw odpowiedzialnych za nadzr i kontrole przestrzegania
prawa pracy,
okreli zakres czynnoci organu sprawujcego nadzr nad warunkami pracy.

Metody nauczaniauczenia si:


dyskusja dydaktyczna,
wiczenie praktyczne,
pogadanka.

Formy organizacyjne pracy uczniw:


praca indywidualna.

Czas: 2 godziny dydaktyczne.

rodki dydaktyczne:
komputer z dostpem do Internetu,
ustawa Kodeks pracy,
plansze, zdjcia,
czasopisma zwizane z tematyk.

Plan zaj:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Uwiadomienie uczniom celw zaj i przedstawienie przebiegu zaj.
3. Realizacja tematu.
pogadanka: Kodeks pracy,
pytania sprawdzajce,
wiczenie.
4. Podsumowanie zaj:
Ocena poziomu osigni uczniw i ocena ich aktywnoci.
Ewaluacja zaj.

wiczenie
Przedstaw w formie opisowej zadania i zakres dziaania Pastwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zaprezentuj wykonane wiczenie.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


8
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi jego zakres,
sposb wykonania. Nauczyciel zwraca uwag na poprawno i dokadno wykonania
wiczenia. Podczas wykonania wiczenia szczegln uwag ucze powinien zwrci na
kolejno wykonania czynnoci.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) odszuka w materiaach dydaktycznych informacje dotyczce Pastwowej Inspekcji
Sanitarnej,
2) zapozna si z zadaniami i zakresem dziaania Pastwowej Inspekcji Pracy,
3) przedstawi w formie opisowej zadania i zakres dziaania Pastwowej Inspekcji
Sanitarnej,
4) dokona prezentacji wykonanego wiczenia.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


indywidualne wiczenia,
dyskusja dydaktyczna.

rodki dydaktyczne:
Kodeks pracy,
stanowisko komputerowe z dostpem do Internetu,
notatnik,
przybory do pisania,
literatura z rozdziau 7 dotyczca Pastwowej Inspekcji Pracy.

Nauczyciel:
komentuje ewentualnie uzupenia wypowiedzi uczniw,
ocenia wsplnie z uczniami wykonan prac i ich aktywno.

Sposb uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakoczonych zajciach:


anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczce sposobu prowadzenia zaj i zdobytych
umiejtnoci.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


9
5. WICZENIA

5.1. System ochrony pracy w Polsce

5.1.1. wiczenia
wiczenie 1
Przeprowad analiz praw i obowizkw pracownikw w zakresie bhp zapisanych w X
rozdziale Kodeksu pracy. Zaprezentuj wykonane wiczenie.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wicze

Ucze powinien:
1) przeanalizowa tre rozdziau X Kodeksu pracy,
2) przeprowadzi analiz w formie opisowej praw pracownikw w zakresie bhp zapisanych
w Kodeksie pracy,
3) przedstawi analiz nauczycielowi,
4) zaprezentowa wykonane wiczenie.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia.

rodki dydaktyczne:
stanowisko komputerowe z dostpem do Internetu,
Kodeks pracy,
przybory do pisania,
literatura z rozdziau 7 dotyczca systemu ochrony pracy w Polsce.

wiczenie 2
Przeprowad analiz prawa i obowizki pracodawcy w zakresie bhp zapisanych w X
rozdziale Kodeksu pracy. Zaprezentuj wykonane wiczenie.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wicze

Ucze powinien:
1) przeanalizowa tre rozdziau X Kodeksu pracy,
2) przeprowadzi analiz w formie opisowej praw pracownikw w zakresie bhp zapisanych
w Kodeksie pracy,
3) przedstawi analiz nauczycielowi,
4) zaprezentowa wykonane wiczenie.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


10
Zalecane metody nauczaniauczenia si:
wiczenia.

rodki dydaktyczne:
komputer z dostpem do Internetu,
Kodeks pracy,
przybory do pisania,
literatura z rozdziau 7 dotyczca systemu ochrony pracy w Polsce.

wiczenie 3
Przedstaw wymagania Kodeksu pracy zwizane z chorobami zawodowymi. Zaprezentuj
wykonane wiczenie.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) przeanalizowa tre rozdziau X Kodeksu pracy,
2) przeanalizowa rozporzdzenie Rady Ministrw z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie
wykazu chorb zawodowych, szczegowych zasad postpowania w sprawach zgaszania
podejrzenia, rozpoznania i stwierdzenia chorb zawodowych oraz podmiotw
waciwych w tych sprawach,
3) przedstawi wymagania w formie pisemnej zwizane z chorobami zawodowymi,
4) zaprezentowa wykonane wiczenie.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia.

rodki dydaktyczne:
komputer z dostpem do Internetu,
Kodeks pracy,
przybory do pisania,
literatura z rozdziau 7 dotyczca systemu ochrony pracy w Polsce.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


11
5.2. Konwencje normy i uregulowania midzynarodowe
w zakresie bezpieczestwa pracy
5.2.1. wiczenia

wiczenie 1
Przeprowad analiz w formie opisowej zakresu dziaania najwaniejszych organizacji
midzynarodowych ustanawiajcych normy z zakresu prawa bezpieczestwa i ochrony
zdrowia pracownikw. Zaprezentuj wykonane wiczenie.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) odszuka w materiaach dydaktycznych informacje dotyczce Konwencji norm
i uregulowa midzynarodowych w zakresie bezpieczestwa pracy,
2) przeprowadzi analiz w formie opisowej zakresu dziaania najwaniejszych organizacji
midzynarodowych ustanawiajcych norm z zakresu prawa bezpieczestwa i ochrony
zdrowia pracownikw,
3) przedstawi analiz nauczycielowi,
4) zaprezentowa wykonane wiczenie.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia.

rodki dydaktyczne:
komputer z dostpem do Internetu,
przybory do pisania,
notatnik,
literatura z rozdziau 7 dotyczca Konwencji norm i uregulowa midzynarodowych
w zakresie bezpieczestwa pracy.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


12
5.3. Przepisy prawa pracy
5.3.1. wiczenia

wiczenie 1
Na podstawie analizy tekstu Kodeksu pracy odpowiedz na pytania zwizane
z podstawowymi zasadami prawa pracy.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) przeanalizowa tekst zawarty w rozdziale II dziau pierwszego Kodeksu pracy,
2) wpisa w tabel 1 odpowied tak lub nie na zawarte w niej pytania,
3) wpisa w tabel 1 podstaw prawn decyzji (numer artykuu i paragraf Kodeksu pracy)
na podstawie, ktrej udzielie takiej odpowiedzi.
Tabela do wiczenia. Rozwizywanie problemw dotyczcych podstawowych zasad prawa pracy
Podstawa Pytanie Odpowied
prawna tak, nie
Czy pastwo okrela minimaln wysoko wynagrodzenia za prac?
Czy, niepenosprawno, rasa, wyznawana religia, narodowo, przekonania
polityczne, przynaleno zwizkow mog by mog by jakakolwiek
dyskryminacja w zatrudnieniu?
Czy pracodawca jest obowizany do zapewnienia pracownikom
bezpiecznych i higienicznych warunkw pracy?
Czy pracodawca jest obowizany uatwia pracownikom podnoszenie
kwalifikacji zawodowych?
Czy postanowienia umw o prac oraz innych aktw, na ktrych podstawie
powstaje stosunek pracy, mog by mniej korzystne dla pracownika ni
przepisy prawa pracy?
Czy pracownicy i pracodawcy, w celu reprezentacji i obrony swoich praw
i interesw, maj prawo tworzy organizacje i przystpowa do tych
organizacji?
Czy wane s postanowienia umw o prac i innych aktw, na podstawie,
ktrych powstaje stosunek pracy, naruszajce zasad rwnego traktowania
w zatrudnieniu?

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia.

rodki dydaktyczne:
Kodeks pracy,
karta wicze.

wiczenie 2
Przeprowad analiz w formie opisowej tekstu z Kodeksu pracy dotyczcej mobbingu.
Zaprezentuj wykonane wiczenie.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


13
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) przeanalizowa tekst artykuu 943 Kodeksu pracy dotyczcy mobbingu,
2) przeprowadzi analiz w formie opisowej zakresu dziaania mobbingu,
3) odpowiedzie na nastpujce pytania:
co to jest mobbing,
jakie prawa posiada pracownik, wobec ktrego stosowano mobbing,
4) przedstawi analiz nauczycielowi,
5) zaprezentowa wykonane wiczenie.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia.

rodki dydaktyczne:
Kodeks pracy.
stanowisko z dostpem do Internetu,
notatnik,
przybory do pisania,
literatura z rozdziau 7 dotyczca przepisw prawa pracy.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


14
5.4. Prawo ukadowe oraz zasady negocjowania i zawierania
zbiorowych ukadw
5.4.1. wiczenia

wiczenie 1
Dokonaj analizy w formie opisowej ustale przyjtych w ukadzie zbiorowym pracy.
Zaprezentuj wykonane wiczenie.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) odszuka w materiaach dydaktycznych informacje dotyczce ukadu zbiorowego pracy,
2) przeprowadzi analiz w formie opisowej ustale przyjtych w ukadzie zbiorowym
pracy,
3) przedstawi analiz nauczycielowi,
4) zaprezentowa wykonane wiczenie.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia.

rodki dydaktyczne:
stanowisko komputerowe z dostpem do Internetu,
przybory do pisania,
notatnik,
literatura z rozdziau 7 dotyczca prawo ukadowe oraz zasady negocjowania i zawierania
zbiorowych ukadw

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


15
5.5. Normy prawne i przepisy dotyczce bezpieczestwa i higieny
pracy i ergonomii
5.5.1. wiczenia

wiczenie 1
Przeprowad analiz w formie opisowych norm prawnych i przepisw dotyczcych
bezpieczestwa i higieny pracy i ergonomii. Zaprezentuj wykonane wiczenie.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) odszuka w materiaach dydaktycznych informacje dotyczce norm prawnych
i przepisw dotyczcych bezpieczestwa i higieny pracy i ergonomii,
2) przeanalizowa normy prawne i przepisy dotyczce bezpieczestwa i higieny pracy
i ergonomii,
3) przeprowadzi analiz w formie opisowej norm prawnych i przepisw dotyczcych
bezpieczestwa i higieny pracy i ergonomii,
4) dokona prezentacji wykonanego wiczenia.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia.

rodki dydaktyczne:
stanowisko komputerowe z dostpem do Internetu,
przybory do pisania,
notatnik,
literatura z rozdziau 7 dotyczca norm prawnych i przepisw dotyczcych
bezpieczestwa i higieny pracy i ergonomii.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


16
5.6. Nadzr nad przestrzeganiem przepisw prawa pracy, nadzr
nad warunkami pracy
5.6.1. wiczenia
wiczenie 1
Przedstaw zadania i zakres dziaania nadzoru i kontroli prawa pracy. Zaprezentuj
wykonane wiczenie.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) odszuka w materiaach dydaktycznych informacje dotyczce nadzoru i kontroli prawa
pracy,
2) przeanalizowa zadania i zakres dziaania nadzoru i kontroli prawa pracy,
3) przedstawi w formie opisowej zadania z zakresu nadzoru i kontroli prawa pracy,
4) dokona prezentacji wykonanego wiczenia.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia.

rodki dydaktyczne:
Kodeks pracy,
stanowisko komputerowe z dostpem do Internetu,
notatnik,
przybory do pisania,
literatura z rozdziau 7 dotyczca nadzoru i kontroli prawa pracy.

wiczenie 2
Przedstaw zadania i zakres dziaania nadzoru nad przestrzeganiem przepisw prawa
pracy.
Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) odszuka w materiaach dydaktycznych informacje dotyczce nadzoru nad
przestrzeganiem przepisw prawa pracy,
2) przeanalizowa zadania i zakres dziaania nadzoru nad przestrzeganiem przepisw prawa
pracy,
3) przedstawi w formie opisowej zadania i zakresu nadzoru nad przestrzeganiem przepisw
prawa pracy,
4) dokona prezentacji wykonanego wiczenia.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


17
Zalecane metody nauczaniauczenia si:
wiczenia.

rodki dydaktyczne:
Kodeks pracy,
stanowisko komputerowe z dostpem do Internetu,
notatnik,
przybory do pisania,
literatura z rozdziau 7 dotyczca nadzoru nad przestrzeganiem przepisw prawa pracy.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


18
5.7. Rozpatrywanie sporw o roszczenia ze stosunku pracy
5.7.1. wiczenia

wiczenie 1
Przedstaw zadania i zakres dziaania sdu pracy. Zaprezentuj wykonane wiczenie.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) odszuka w materiaach dydaktycznych informacje dotyczce sdu pracy,
2) przeanalizowa zadania i zakres dziaania sdu pracy,
3) przedstawi w formie opisowej zadania i zakres dziaania sdu pracy,
4) dokona prezentacji wykonanego wiczenia.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia.

rodki dydaktyczne:
Kodeks pracy,
stanowisko komputerowe z dostpem do Internetu,
notatnik,
przybory do pisania,
literatura z rozdziau 7 dotyczca rozpatrywania sporw o roszczenie ze stosunku pracy.

wiczenie 2
Przedstaw zadania i zakres dziaania postpowania pojednawczego. Zaprezentuj
wykonane wiczenie.

Wskazwki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien omwi zakres
wykonywania wiczenia z uwzgldnieniem przepisw bezpieczestwa i higieny pracy.

Sposb wykonania wiczenia

Ucze powinien:
1) odszuka w materiaach dydaktycznych informacje dotyczce postpowania
pojednawczego,
2) przeanalizowa zadania i zakres dziaania postpowania pojednawczego,
3) przedstawi w formie opisowej zadania i zakres dziaania postpowania pojednawczego,
4) dokona prezentacji wykonanego wiczenia.

Zalecane metody nauczaniauczenia si:


wiczenia.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


19
rodki dydaktyczne:
Kodeks pracy,
stanowisko komputerowe z dostpem do Internetu,
notatnik,
przybory do pisania,
literatura z rozdziau 7 dotyczca rozpatrywania sporw o roszczenie ze stosunku pracy.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


20
6. EWALUACJA OSIGNI UCZNIA
Przykady narzdzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki moduowej Posugiwanie si przepisami


prawa pracy
Test skada si z 20 zada testowych wielokrotnego wyboru, z ktrych:
zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, s z poziomu podstawowego
zadania 5, 10, 11, 10 s z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zada: 0 lub 1 punkt


Za kad prawidow odpowied ucze otrzymuje 1 punkt. Za z odpowied lub jej brak
ucze otrzymuje 0 punktw.

Proponuje si nastpujce normy wymaga ucze otrzyma nastpujce


oceny:
dopuszczajcy za rozwizanie co najmniej 8 zada z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwizanie co najmniej 12 zada z poziomu podstawowego,
dobry za rozwizanie 16 zada , w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwizanie 18 zada w tym co najmniej 3 zada z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. c, 5. d, 6. d, 7. a, 8. d, 9. c, 10. d, 11. a,


12. c, 13. c, 14. a, 15. d, 16. c, 17. c, 18. a, 19. c, 20. d
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osignicia ucznia) celu wymaga odpowied

1. Zdefiniowa pojcie wykadnia prawa A P a


2. Okreli pojcie mobbingu B P a
3. Okreli przypadki, w ktrych pracodawca
moe rozwiza umow o prac bez B P b
wypowiedzenia z winy pracownika.
4. Okreli rodzaje dokumentw zwizane ze
stosunkiem pracy, ktre powinien B P c
gromadzi pracodawca
5. Ustali skadniki wynagrodzenia za prac C PP d
6. Wyjani pojcie wypadek przy pracy B P d
7. Okreli czy choroba zalicza si do chorb
B P a
zawodowych
8. Okreli zakres obowizkw PIP B P d
9. Okreli zasad tworzenia regulaminw
B P c
pracy
10. Ustali, do kogo naley rozstrzyganie
indywidualnych spraw z zakresu prawa C PP d
pracy

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


21
11. Scharakteryzowa problemy dotyczce
C PP a
podstawowych zasad prawa pracy
12. Okreli wymiaru czasu pracy w przypadku
B P c
jednomiesicznego okresu rozliczeniowego
13. Okreli artyku w ktrym okrelone s
B P c
podstawowe obowizki pracodawcy
14. Okreli ktry artyku zawiera prawa
pracownika w zakresie bezpieczestwa B P a
i higieny pracy
15. Okreli kto odpowiada za stan
bezpieczestwa i higieny pracy w zakadzie B P d
pracy
16. Okreli organ pastwowego nadzoru
i kontroli w zakresie bhp oraz prawnej B P c
ochrony pracy
17. Okreli co naley do obowizkw
B P c
pracownika w zakresie bhp
18. Okreli co naley do obowizkw osoby
B P a
kierujcej pracownikami w zakresie bhp
19. Okreli artyku ktry dotyczy obowizkw
pracodawcy w zakresie bezpieczestwa B P c
i higieny pracy
20. Ustali, do kogo naley rozstrzyganie spraw
indywidualnych spraw z zakresu prawa C PP d
pracy

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Wyjanij uczniom cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Poinformuj uczniw o rodzaju zada podanych w zestawie oraz o zasadach punktowania.
4. Przygotuj odpowiedni liczb testw.
5. Zapewnij samodzielno podczas rozwizywania zada.
6. Przed rozpoczciem testu przeczytaj uczniom instrukcj dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wtpliwoci wyjanij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakoczeniem testu przypomnij uczniom o zbliajcym si czasie
zakoczenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia


1. Przeczytaj uwanie instrukcj.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kart odpowiedzi.
3. Zapoznaj si z zestawem zada testowych.
4. Test zawiera 20 zada. Do kadego zadania doczone s 4 moliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na zaczonej karcie odpowiedzi, stawiajc w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyki naley bdn odpowied zaznaczy kkiem, a nastpnie
ponownie zakreli odpowied prawidow.
6. Pracuj samodzielnie, wtedy bdziesz mia satysfakcj z wykonanego zadania.
7. Jeli udzielenie odpowiedzi bdzie Ci sprawiao trudno, wtedy od jego rozwizanie
na pniej i wr do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwizanie testu masz 35 min.
Powodzenia

Materiay dla ucznia:


instrukcja,
zestaw zada testowych,
karta odpowiedzi.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


23
ZESTAW ZADA TESTOWYCH
1. Wykadnia prawa jest to
a) ustalenie waciwego znaczenia obowizujcych przepisw.
b) dostosowanie prawa pracy do zmieniajcej si sytuacji gospodarczo-politycznej.
c) stwierdzenie aktualnoci aktu prawnego.
d) dziedzina wiedzy zajmujca si regulaminami.

2. Mobbing jest to
a) dziaania lub zachowania dotyczce pracownika lub skierowane przeciwko
pracownikowi, polegajce na uporczywym i dugotrwaym nkaniu lub zastraszaniu
pracownika.
b) stae zagroenie utrat pracy.
c) praca w dugotrwaym i uporczywym stresie, powodujcym pogorszenie stanu
zdrowia pracownika.
d) egzekwowanie przez pracodawc prawidowego wypeniania obowizkw
pracowniczych.

3. Pracodawca nie moe rozwiza umow o prac bez wypowiedzenia z winy pracownika
w przypadku
a) cikiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowizkw pracowniczych.
b) popenienia przez pracownika w czasie trwania umowy o prac przestpstwa, ktre
uniemoliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeeli przestpstwo
jest oczywiste lub zostao stwierdzone prawomocnym wyrokiem.
c) zawinionej przez pracownika utraty uprawnie kierowniczych, w razie nieobecnoci
pracownika w pracy z powodu usprawiedliwionej opieki nad dzieckiem (w okresie
pobierania z tego tytuu zasiku).
d) Spoywania alkoholu w miejscu pracy.

4, Dokumenty zwizane ze stosunkiem pracy, ktrych nie musi gromadzi pracodawca to


a) dokumenty zwizane z ubieganiem si o zatrudnienie.
b) dokumenty zwizane z nawizania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia.
c) dokumenty zwizane z wysokoci wynagrodzenia u poprzedniego pracodawcy.
d) dokumenty zwizane z ustaniem zatrudnienia.
5. Wynagrodzenie za prac nie skada si z
a) wynagrodzenia zasadniczego.
b) premii, nagrd.
c) wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, wynagrodzenie urlopowe.
d) poyczki z kasy zapomogowo-poyczkowej.
6. Wypadkiem przy pracy nie jest zdarzenie nage wywoane przyczyn zewntrzn,
powodujce uraz lub mier, ktre nastpio w zwizku z prac
a) podczas lub w zwizku z wykonywaniem przez pracownika zwykych czynnoci lub
polece przeoonych.
b) w autobusie w drodze z domu do pracy.
c) podczas lub w zwizku z wykonywaniem przez pracownika czynnoci na rzecz
pracodawcy, nawet bez polecenia.
d) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy, w drodze midzy
siedzib zakadu pracy a miejscem wykonywania obowizku wynikajcego ze
stosunku pracy.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


24
7. Za chorob zawodow uwaa si
a) chorob okrelon w wykazie chorb zawodowych, jeeli spowodowana zostaa
wykonywaniem pracy w warunkach naraajcych na jej powstanie.
b) jeeli zostaa spowodowana wykonywaniem pracy w warunkach naraajcych na jej
powstanie.
c) kad chorob pracownika, jeeli wykonuje prac w warunkach szkodliwych.
d) midzy innymi zatrucie pracownika substancjami chemicznymi podczas pracy.

8. Kontrola w zakresie przestrzegania przez pracodawcw prawa pracy, przeprowadzana


przez inspektor PIP pracy moe nie obj zagadnienia
a) dotyczce stosunku pracy.
b) wypacania wynagrodze za prac i innych wiadcze ze stosunku pracy.
c) bada lekarskich pracownikw i szkole w zakresie bhp.
d) postpowania w sprawach stwierdzenia choroby zawodowej.

9. Regulamin pracy obowizujcy w zakadzie moe by mniej korzystny dla pracownika


w porwnaniu z przepisami zawartymi w kodeksie pracy
a) jeli organizacje zwizkowe wyra na to zgod.
b) jeli wikszo pracownikw wyrazi zgod na taki regulamin.
c) w dnym wypadku nie moe zaistnie taka sytuacja.
d) jeeli pracodawca tak ustali.

10. Rozstrzyganie indywidualnych spraw z zakresu prawa pracy naley do


a) inspektorw PIP.
b) Pracodawcw.
c) inspektorw PIS.
d) sdw pracy.

11. Nie jest prawdziwe stwierdzenie, e


a) pracodawca jest obowizany zapewni pracownikom warunki do podnoszenie
kwalifikacji zawodowych.
b) pracownicy i pracodawcy, w celu reprezentacji i obrony swoich praw i interesw,
maj prawo tworzy organizacje i przystpowa do tych organizacji.
c) niepenosprawno, rasa, wyznawana religia, narodowo, przekonania polityczne,
przynaleno zwizkow nie mog by jakkolwiek podstaw do dyskryminacji
w zatrudnieniu.
d) pastwo okrela minimaln wysoko wynagrodzenia za prac.

12. Podejrzenia choroby zawodowej oraz jej rozpoznanie nie moe nastpi u pracownika lub
byego pracownika, w okresie jego zatrudnienia w naraeniu zawodowym lub po
zakoczeniu pracy w takim naraeniu
a) przed 1 rokiem od stwierdzenia objaww.
b) w okresie 5 lat od stwierdzenia objaww.
c) po 10 latach od stwierdzenia objaww.
d) w cigu miesica od chwili stwierdzenia objaww.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


25
13. Podstawowe obowizki pracodawcy okrela artyku
a) 211.
b) 210.
c) 207.
d) 108.

14. Prawa pracownika w zakresie bezpieczestwa i higieny pracy zawiera artyku


a) 211 Kodeksu Pracy.
b) 210 Kodeksu Pracy.
c) 207 Kodeksu Pracy.
d) 108 Kodeksu Pracy.

15. Za stan bezpieczestwa i higieny pracy w zakadzie odpowiada


a) Nauczyciel praktycznej nauki zawodu.
b) Kady pracownik.
c) Kada osoba kierujca pracownikami.
d) Pracodawca (waciciel zakadu).

16. Organem pastwowego nadzoru i kontroli w zakresie bhp oraz prawnej ochrony pracy jest
a) Wojewoda.
b) Premier RP.
c) Pastwowa Inspekcja Pracy.
d) Najwysza Izba Kontroli.

17. Do obowizkw pracownika w zakresie bhp naley


a) organizowanie pracy w sposb zapewniajcy bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
b) organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp.
c) dbanie o naleyty stan maszyn i urzdze oraz o porzdek i ad na stanowisku pracy.
d) wykonywanie zalece Spoecznego Inspektora Pracy.

18. Do obowizkw osoby kierujcej pracownikami w zakresie bhp naley


a) organizacja stanowiska pracy zgodnie z przepisami.
b) formuowanie zalece dla spoecznego inspektora pracy.
c) dba o ad i porzdek na stanowisku pracy.
d) uatwianie pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

19. Obowizki pracodawcy w zakresie bezpieczestwa i higieny pracy zawiera artyku


a) 211 Kodeksu pracy.
b) 210 Kodeksu pracy.
c) 207 Kodeksu pracy.
d) 108 Kodeksu pracy.

20. Rozstrzyganie sporw z zakresu prawa pracy pomidzy pracownikiem a pracodawc


naley do
a) Inspektorw PIP.
b) Pracodawcw.
c) Inspektorw PIS.
d) Sdw Pracy.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


26
KARTA ODPOWIEDZI
Imi i nazwisko:.....

Posugiwanie si przepisami prawa pracy


Zakrel poprawn odpowied.

Nr
Odpowied Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d

Razem:

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


27
Test 2
Przykady narzdzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki moduowej Posugiwanie si przepisami
prawa pracy
Test skada si z 20 zada wielokrotnego wyboru, z ktrych:
zadania 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20 s z poziomu podstawowego
zadania 4, 6, 15, 17 s z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zada: 0 lub 1 punkt


Za kad prawidow odpowied ucze otrzymuje 1 punkt. Za z odpowied lub jej brak
ucze otrzymuje 0 punktw.

Proponuje si nastpujce normy wymaga ucze otrzyma nastpujce


oceny:
dopuszczajcy za rozwizanie co najmniej 8 zada z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwizanie co najmniej 12 zada z poziomu podstawowego,
dobry za rozwizanie 15 zada, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwizanie 17 zada w tym co najmniej 3 zada z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1.a, 2.a, 3.a, 4.a, 5.b, 6.b, 7.c, 8.d, 9.d, 10.d, 11.a, 12.d,
13.a, 14.c, 15.c, 16.b, 17.c, 18.a, 19.b, 20.d.

Plan testu

Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna


zad (mierzone osignicia ucznia) celu wymaga odpowied
1. Okreli czynniki szkodliwe dla zdrowia B P a
2. Okreli sposb zgaszania podejrzenia
B P a
choroby zawodowej
3. Okreli organ, ktremu zgasza si
B P a
podejrzenie o chorobie zawodowej
4. Ustali organ wypacajcy wiadczenia C PP a
5. Okreli pojcie prawo pracy B P b
6. Ustali gdzie bdziesz szuka
C PP b
Rozporzdzenia Rady Ministrw
7. Okreli organ odpowiedzialny za
C P c
zapewnienie orzeczenia lekarskiego
8. Okreli obowizek pracownika, zgodnie
C P d
z art. 211 pkt 5 K.p.
9. Okreli pojcie ergonomia B P d
10. Nazwa rodzaje regulaminu zakadowego A P d
11. Okreli artyku zawierajcy ukady
B P a
zbiorowe pracy

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


28
12. Okreli dzia zawierajcy rozpatrywanie
B P d
sporw o roszczenia ze stosunku pracy
13. Okreli artyku dotyczcy Sdw pracy B P a
14. Okreli artyku dotyczcy postpowania
B P c
w razie wypadku
15. Ustali co obejmuje postpowanie
C PP c
powypadkowe
16. Wyjani co wykonuje zesp wypadkowy C P b
17. Ustali w cigu ilu dni od uzyskania
zawiadomienia o wypadku sporzdza si C PP c
protok powypadkowy
18. Okreli przez ile pracodawca jest
obowizany przechowywa dokumentacj B P a
powypadkow
19. Okreli najwaniejsze organizacje
midzynarodowe ustanawiajce normy
B P b
z zakresu prawa bezpieczestwa i ochrony
zdrowia pracownikw
20. Okreli rodki jakie pracodawca powinien
podj w celu zapewnienia bezpieczestwa B P d
i ochrony zdrowia pracownikw

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Wyjanij uczniom cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Poinformuj uczniw o rodzaju zada podanych w zestawie oraz o zasadach punktowania.
4. Przygotuj odpowiedni liczb testw.
5. Zapewnij samodzielno podczas rozwizywania zada.
6. Przed rozpoczciem testu przeczytaj uczniom instrukcj dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wtpliwoci wyjanij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakoczeniem testu przypomnij uczniom o zbliajcym si czasie
zakoczenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia


1. Przeczytaj uwanie instrukcj.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kart odpowiedzi.
3. Zapoznaj si z zestawem zada testowych.
4. Test zawiera 20 zada. Do kadego zadania doczone s 4 moliwe odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na zaczonej karcie odpowiedzi, stawiajc w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyki naley bdn odpowied zaznaczy kkiem, a nastpnie
ponownie zakreli odpowied prawidow.
6. Pracuj samodzielnie, wtedy bdziesz mia satysfakcj z wykonanego zadania.
7. Jeli udzielenie odpowiedzi bdzie Ci sprawiao trudno, wtedy od jego rozwizanie
na pniej i wr do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwizanie testu masz 35 min.
Powodzenia

Materiay dla ucznia:


instrukcja,
zestaw zada testowych,
karta odpowiedzi.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


30
ZESTAW ZADA TESTOWYHC
1. Czynniki szkodliwe dla zdrowia to
a) haas, nieodpowiednie owietlenie, zapylenie, promieniowanie, zwizki chemiczne,
zwikszone obcienie psychiczne i fizyczne.
b) ciany i sufity.
c) podoga i maszyny.
d) ruchome ciany.

2. Zgoszenia podejrzenia choroby zawodowej dokonuje si


a) na formularzu.
b) za porednictwem kuriera.
c) mailem.
d) w obecnoci wiadka.

3. Podejrzenie o chorobie zawodowej zgasza si


a) pastwowemu inspektorowi sanitarnemu.
b) waciwemu inspektorowi pracy.
c) pastwowemu Gwnemu Urzdowi Statystycznemu.
d) pastwowemu Zakadowi Ubezpiecze Spoecznych.

4. wiadczenia s wypacane przez


a) Zakad Ubezpiecze Spoecznych.
b) Gwny Urzd Statystyczny.
c) Pastwowy Inspektorat Sanitarny.
d) Pastwow Inspekcje Pracy.

5. Prawo pracy to
a) szczegowe zasady.
b) podstawowy akt prawny.
c) przepisy zabezpieczajce.
d) przepisy wykonawcze.

6. Rozporzdzenia Rady Ministrw naley szuka w


a) Monitorze Polskim.
b) Dzienniku Ustaw.
c) Kodeksie pracy.
d) poradniku.

7. Odpowiedzialnym za zapewnienie orzeczenia lekarskiego jest


a) pracownik.
b) ksigowa.
c) pracodawca.
d) pracownik dziau kadr.

8. Obowizkiem pracownika, zgodnie z art. 211 pkt 5 K.p. jest poddawanie si badaniom
a) wstpnym.
b) okresowym.
c) kontrolnym.
d) wstpnym, okresowym i kontrolnym.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


31
9. Ergonomia to
a) dostosowanie maszyn, narzdzi do wymaga pracodawcy.
b) dostosowanie materialnego rodowiska i organizacji pracy do potrzeb klientw.
c) dostosowanie ycia do moliwoci i ogranicze czowieka.
d) dostosowanie materialnego rodowiska i organizacji do optymalnych warunkw dla
pracownika.

10. Regulaminem zakadowym nie jest


a) Regulamin pracy.
b) Regulamin wynagradzania.
c) Regulamin premiowania.
d) Regulamin nagany.

11. Ukady zbiorowe pracy zawarte s w artykule


a) 238 Kodeksu pracy.
b) 237 Kodeksu pracy.
c) 172 Kodeksu pracy.
d) 92 Kodeksu pracy.

12. Rozpatrywanie sporw o roszczenia ze stosunku pracy zawarte s


a) w dziale pierwszym Kodeksu pracy.
b) w dziale pitym Kodeksu pracy.
c) w dziale dziesitym Kodeksu pracy.
d) w dziale dwunastym Kodeksu pracy.

13. Mowa o Sdach pracy jest w artykule


a) 262 Kodeksu pracy.
b) 300 Kodeksu pracy.
c) 135 Kodeksu pracy.
d) 92 Kodeksu pracy.

14. Postpowanie w razie wypadku reguluje artyku


a) 92 Kodeksu pracy.
b) 22 Kodeksu pracy.
c) 234 Kodeksu pracy.
d) 104 Kodeksu pracy.

15. Postpowanie powypadkowe nie obejmuje


a) zgoszenia wypadku.
b) zabezpieczenia miejsca wypadku.
c) zeznawania tak aby unikn kary.
d) powoania zespou powypadkowego.

16. Zesp powypadkowy nie wykonuje nastpujcych zada


a) ogldzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urzdze
technicznych, stanu urzdze technicznych.
b) zaciera lady wypadku
c) sporzdza szkice, fotografie miejsca wypadku.
d) przesuchuje, jeli stan jego zdrowia na to pozwala poszkodowanego.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


32
17. Od dnia zawiadomienia o wypadku, naley sporzdzi protok powypadkowy sporzdza
si nie pniej ni w cigu
a) 12 dni.
b) 18 dni.
c) 14 dni.
d) 30 dni.

18. Dokumentacj powypadkow pracodawca jest obowizany przechowywa przez:


a) 10 lat.
b) 20 lat.
c) 30 lat.
d) 40 lat.

19. Do najwaniejszych organizacji midzynarodowych ustanawiajcych normy z zakresu


prawa bezpieczestwa i ochrony zdrowia pracownikw nie naley
a) Midzynarodowa Organizacja Pracy.
b) Rada Pastwowej Inspekcji Pracy.
c) Rada Europy.
d) Unia Europejska.

20. Do niezbdnych rodki, jakie pracodawca powinien podj w celu zapewnienia


bezpieczestwa i ochrony zdrowia pracownikw nie naley
a) zapobieganie ryzyku zawodowemu.
b) informowanie o niebezpieczestwach podczas pracy.
c) szkolenie.
d) organizacja imprez sportowych.

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


33
KARTA ODPOWIEDZI
Imi i nazwisko:.....

Posugiwanie si przepisami prawa pracy


Zakrel poprawn odpowied.

Nr
Odpowied Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d

Razem:

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


34
7. LITERATURA
1. Gausza M., Langer W.: Wypadki nie tylko przy pracy i choroby zawodowe. Tarbonus,
Tarnobrzeg 2004
2. Gausza M.: Materiay dydaktyczne do szkole w zakresie bezpieczestwa i hieny pracy.
Tarbonus, Tarnobrzeg 2005
3. Grdziel P.: Wypadki przy pracy i choroby zawodowe. wiadczenia odszkodowawcze.
Orodek szkolenia PIP, Wrocaw 2005
4. Hansen A.: Bezpieczestwo i higiena pracy. WSiP Warszawa 1998
5. Kodeks pracy. Pastwowa Inspekcja Pracy, Bezpieczestwo i higiena pracy / Edycja
sdowa. Beck C.H, 2007
6. Koradecka D.: Bezpieczestwo pracy i ergonomia. Tom I i II. CIOP Warszawa 1999
7. Rczkowski B.: BHP w praktyce. ODDK, Gdask 2007
8. Stefaniak E., i inni: Poradnik Inspektora BHP. Techniki i metody pracy. CEK sp. z o.o.,
wiecie 1999

Akty prawne
9. Akty prawne: rozporzdzenia i ustawy wymienione w materiaach nauczania
zamieszczone w Internetowym systemie aktw prawnych:
http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html

Strony internetowe
Materiay literaturowe zamieszczone na stronie internetowej - Centralny Instytut Ochrony
Pracy (http://www.ciop.pl)
www.ciop.pl

Literatura metodyczna
1. Kornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
2. Szlosek F.: Wstp do dydaktyki przedmiotw zawodowych. ITeE, Radom 2002

Projekt wspfinansowany ze rodkw Europejskiego Funduszu Spoecznego


35

You might also like