You are on page 1of 2

HYDRAULIC_CALCULATIONS_REPORT , Page No : 1

DESIGN OF HYDRAULIC CALCULATIONS


FOR RCC BRIDGE FOUNDATION

------------------------------------------------------------
USER'S DATA
------------------------------------------------------------

High Flood Level [HFL] = 239.9 m


Low Water Level [LWL] = 237.14 m
Lowest Bed Level [LBL] = 237.14 m
Scour Depth Observed [SDO] = 0.65 m
Oberved Velocity [V1] = 1.35 m/sec
Slope of River [S] = 0.000769
Value of n = 0.03
Factor for Discharge for Foundation Depth [F1] = 1
Proposed Water way [L] = 45
Silt Factor [Ksb] = 1.2
Factor for Foundation depth over Scour Depth [F2] = 1.33

------------------------------------------------------------
DESIGN CALCULATIONS
------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------
STEP 1 :
------------------------------------------------------------

SL. N Distance from Reduced Depth of Mean Depth Distance Diffence Sectional X*X Y*X
Reference Point Levels Water of Water Between of Levels Area
to Various of the from HFL between two between Ai=Xi*Di
Points across River to LBL two adjacent two (sq.m)
cross Section Bed adjacent Points adjacent
at Bridge LBL Points = Xi (m) Points
Location (m) = Di (m) = Yi(m)
(m)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A B C D E F G H I
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A B (HFL-B) (C1+C2)/2 (A2-A1) (B1-B2) (E*F) (E*E) (F*F) (
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 0.000 239.900 0.000 0.000 0.000 0.000 0.000 0.000 0.000 0


2 5.000 239.900 0.000 0.000 5.000 0.000 0.000 25.000 0.000 25
3 10.000 237.140 2.760 1.380 5.000 2.760 6.900 25.000 7.618 32
4 55.000 237.140 2.760 2.760 45.000 0.000 124.200 2025.000 0.000 2025
5 60.000 239.900 0.000 1.380 5.000 -2.760 6.900 25.000 7.618 32
6 65.000 239.900 0.000 0.000 5.000 0.000 0.000 25.000 0.000 25
7 70.000 239.900 0.000 0.000 5.000 0.000 0.000 25.000 0.000 25
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A = 138.000
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------
STEP 2
------------------------------------------------------------

Total Area = A = 138 sq.m

Total Perimeter = P = 71.422 sq.m

Water spread at HFL between the banks


= 70 - 0
= 70.000 m

R = A / P = 138 / 71.422

Mannings Velocity = V2 = (1/n) * R**(2/3) * S**(1/2)


= (1/0.03) * 1.932^(2/3) * 0.000769^(1/2)
= 1.434 m/sec

------------------------------------------------------------
STEP 3 :
------------------------------------------------------------

Discharge at Bridge Site


Area Velocity method = A * V1
= 138 * 1.35
HYDRAULIC_CALCULATIONS_REPORT , Page No : 2
= 186.3 cu.m/sec

Manning's Velocity method = A * V2


= 138 * 1.434
= 197.892 cu.m/sec

Discharge Adopted for water way = Q = 197.892 cu.m/sec

Discharge adopted for Foundation depth

= F1 * 197.892
= 1 * 197.892
= 197.892 cu.m/sec

Lacy's with = Lw = 4.8 * Q


= 4.8 * 197.892
= 67.524 m

Water spread at H.F.L between Banks = 70.000 m

Proposed Waterway = L = 45.000 m

Discharge per metre width = Db = 197.892 / 45


= 4.398 cu.m/sec/m

Mean Scour Depth = d2 = 1.34 * ((Db*Db)/Ksb)^(1/3)


= 1.34 * ((4.398*4.398)/1.2)^(1/3)
= 3.385 m

Maximum Scour Depth adopted = D = 1.272 * d2


= 1.272 * 3.385
= 4.306 m

------------------------------------------------------------
STEP 4 :
------------------------------------------------------------

Minimum design Foundation depth = F2 * D


= 1.33 * 4.306
= 5.727 m

Minimum design Foundation Level = HFL - 5.727


= 239.9 - 5.727
= 234.173 m

Depth from LWL to minimum Foundation Level


= LWL - 234.173
= 237.14 - 234.173
= 2.967 m

Depth from LBL to minimum Foundation Level


= LBL - 234.173
= 237.14 - 234.173
= 2.967 m

Adopted depth of foundation = 3.0m


---------------------------------------------------------------------------
--------------------- END OF REPORT --------------------------
---------------------------------------------------------------------------