You are on page 1of 14

NAUCZANIE JZYKA ANGIELSKIEGO POPRZEZ GRY I ZABAWY

W PRZEDSZKOLU przykadowe scenariusze lekcji autor: Mariola Bogucka

Poniej prezentujemy sze scenariuszy przykadowych lekcji dla przedszkolakw w


wieku trzech, czterech i piciu lat. Gry i zabawy jzykowe w przedszkolu rosn razem
z dziemi: od zabaw sensomotorycznych wykorzystujcych ruch wasnego ciaa w
najmodszych grupach (trzylatki), przez zabawy na niby, czyli wymylanie nowych
sytuacji (czterolatki), po zabawy konstrukcyjne i zabawy wymagajce przestrzegania
regu (piciolatki).
Zajcia dla przedszkolakw wykorzystuj tematy, ktre wracaj w nastpnym roku, ale
wraz z wiekiem dziecka zmienia si ilo nauczanego materiau jzykowego (patrz
Animals dla cztero- i piciolatkw). Bez wzgldu na wiek dziecka, zawsze istotne jest
powtarzanie znanych ju sw i struktur oraz elementy rutynowe lekcji.

1. Zajcia dla trzylatkw (scenariusz A i B)

zabawy sensomotoryczne (wykorzystanie ruchu wasnego ciaa)

Scenariusz A

Temat: Powitanie
Czas: 15 minut
Materiay: pacynka lub maskotka (Micky Mouse lub inna)
piosenka Hello, Micky
mikka pieczka
Cel zaj: prezentacja pacynki
prezentacja i wiczenie piosenki na powitanie
osuchanie/wystawienie dzieci na jzyk obcy
wprowadzenie zabawy ruchowej

Rozpoczcie zaj - powitanie


Nauczyciel prowadzi dzieci do sali z dywanikiem, a nastpnie gestem zaprasza je, aby
stany w krgu i jednoczenie mwi: Lets make a ring.
Jak tylko zostanie uformowany krg, nauczyciel pokazuje, aby dzieci usiady i mwi:
Lets sit down.
Nauczyciel wyjmuje tajemnicze pudeko, z ktrego bardzo powoli wyania si pacynka
Myszki Micky.
Wprowadzenie do piosenki
Nauczyciel mwi do pacynki: Hello, Micky!, a pacynka odpowiada patrzc na dzieci:
Hello, Hello, Hello children!
Pacynka i dzieci machaj do siebie.
Nauczyciel zaprasza dzieci do powtrzenia powitania razem w grupie.

1
Piosenka: Sing and do
Nauczyciel prezentuje piosenk na powitanie, a nastpnie zachca dzieci do wsplnego
piewania:
Hello, hello.
Hello, children!
Hello, hello, hello!

Hello, Micky!
Hello, hello!
Hello, Micky!
Hello, hello!
(My First English Adventure Starter, Pearson)
Zabawa jzykowa
Nauczyciel podchodzi do kadego dziecka z pacynk, ktra wita si z kadym po kolei:
Hello, Kasia / Hello, Piotrek
Pacynka zachca dzieci, aby odpowiaday Hello, Micky.
Nauczyciel/pacynka rzucaj mikka pieczk do wybranego dziecka, mwic Hello, Kasia
i gestem pokazuje, aby Kasia rzucia pieczk do innego kolegi/koleanki, mwic Hello,
Stasiu / Hello, Ania
Jeli nauczyciel uwaa za stosowne uycie jzyka polskiego moe wytumaczy dzieciom,
e Micky bdzie przychodzi bawi si z nimi na wszystkich zajciach.

Zakoczenie lekcji
Nauczyciel pokazuje, e Micky jest ju bardzo zmczony i pacynka znika w pudeku.
Nauczyciel mwi Bye, bye, Micky oraz zachca dzieci do powtrzenia Bye. Micky.
Na kolejnych zajciach dzieci poznaj piosenk Bye-bye, Micky.

Bye-bye, bye-bye,
Bye-bye, children!
Bye-bye.

Bye-bye, Micky!
Bye-bye, bye-bye!
Bye-bye, Micky!
Bye-bye, bye-bye!

(My First English Adventure Starter, Pearson)

Uwaga! Niektre dzieci potrzebuj wicej czasu na osuchanie si z nowym jzykiem i nie naley
oczekiwa, e wszystkie w takim samym stopniu bd uczestniczy w zajciach, na przykad powtarza
nowe sowa i zwroty.

2
Scenariusz B

Temat: My body
Czas: 15 minut
Materiay: pacynka/maskotka
piosenki Hello, Micky! Bye-bye, Micky!
karty obrazkowe ( head, arms, legs)
Cel zaj: powtrzenie piosenki na powitanie i zakoczenie zaj
prezentacja i wiczenie czci ciaa
rytmiczne powtarzanie nowych sw
wprowadzenie zabawy ruchowej TPR

Rozpoczcie zaj - powitanie


Nauczyciel (i pacynka!) rozpoczynaj zajcia powitaln piosenk Hello, Micky!, a
nastpnie mwi: Lets make a ring i dzieci siadaj w krgu.
Przygotowanie do piosenki/ zabawy jzykowej
Nauczyciel pokazuje na pacynce czci jej ciaa: head, arms, legs, a potem demonstruje
wyrazy na sobie. Nastpnie rytmicznie (rne tempo, natenie gosu ) powtarza sowa
jednoczenie wskazujc na kolejne czci ciaa.
Nauczyciel zachca dzieci do pokazywania i powtarzania.
Nauczyciel pokazuje karty obrazkowe i pyta dzieci o nowe sowa, nastpnie umieszcza
karty w rnych czciach klasy i gestem sugeruje, aby uczniowie podchodzili do karty,
ktr wymienia, np. head. Dzieci wykonuj wiczenie najpierw w grupie, a nastpnie
indywidualnie.
Piosenka/ zabawa jzykowa
Nauczyciel udaje, e myje pacynk, a nastpnie siebie dotykajc kolejno czci ciaa.
i prezentuje chant:

Head, head!
Rub, rub, head!
Arms, arms!
Rub, rub arms!
Rub, rub,legs!
Head, arms and legs!
(My First English Adventure Starter, Pearson)
Dzieci recytuj chant i myj wymienione czci ciaa.

Zakoczenie zaj
Dzieci siadaj w krgu i machajc do pacynki, razem z nauczycielem piewaj piosenk
Bye-bye, Micky!

3
2. Zajcia dla czterolatkw (scenariusz A i B)

zabawy na niby ( udawanie wymylonej sytuacji)

Scenariusz A

Temat: Play Time! (Toys)


Czas: 30 minut
Materiay: pacynka (Sammy, the Squirrel)
piosenka na powitanie Hello Song
karty obrazkowe
czyste karteczki do rysowania
Cel zaj:
powtrzenie piosenki na powitanie i zakoczenie zaj
powtrka nazw zabawek ball, doll, kite, puzzle, teddy bear
prezentacja i wiczenie nowych nazw zabawek bike, boat, car, toy, paints,
puppets, train
wprowadzenie zabawy ruchowej TPR
wprowadzenie zabawy na niby

Rozpoczcie zaj - powitanie


Dzieci stoj w krgu, machaj na powitanie i piewajc, odpowiadaj pacynce:

Hello, hello (wave, wave), children.


Are you ready to play?
Hello, hello (wave, wave), children.
Lets learn English today.

Hello, hello (wave, wave), teacher.


We are ready to play.
Hello, hello wave, wave), teacher.
We speak English HOORAY!

(My Little Island,2, Pearson)

Przygotowanie do piosenki/ zabawy jzykowej


Nauczyciel powoli odkrywa karty obrazkowe z zabawkami, ktre dzieci ju znaj, np.
uywajc dodatkowej nieprzezroczystej karty, odsania kolejne czci obrazka. Dzieci
nazywaj zabawki: teddy bear. Nauczyciel chwali je i powtarza: Yes, Its a teddy bear.

4
Nastpnie nauczyciel prezentuje nowe zabawki uywajc kart obrazkowych: (bike, boat,
train .). Nauczyciel ustawia karty na tablicy, potem podchodzi kolejno do kart i udaje,
ze si bawi. Dzieci powtarzaj nowe wyrazy i wykonuj odpowiednie ruchy.

Piosenka
Nauczyciel pokazujc karty/ wykonuje ruchy, prezentuje sowa piosenki.

Come, come (wave)


Come, lets play.
Ive got a bike.
Lets ride today.

Come, come (wave)


Come, lets play.
Ive got a boat.
Lets play today.

Come, come (wave)


Come, lets play.
Ive got paints.
Lets paint all today.

Come, come (wave)


Come, lets play.
Ive got a puppets.
Lets play today.

Come, come (wave)


Come, lets play.
Ive got a train.
Lets play all today.

(My Little Island 2, Pearson)

Dzieci powtarzaj, a nastpnie razem piewaj i wykonuj odpowiednie ruchy.

Zabawa jzykowa
Nauczyciel rozstawia karty w rnych miejscach, a dzieci wskazuj/ podchodz i dotykaj
karty z odpowiedni zabawk: Point to the car./ Go to the bike./ Touch the paints./ Show
me the puppet.

5
Nauczyciel pokazuje na migi, czym si bawi. Dzieci odgaduj: Look at me. Whats this?.
Dzieci zgaduj. Its a puppet
Nastpnie nauczyciel rozdaje dzieciom karteczki, na ktrych rysuj ulubione zabawki i
koloruj je. Dzieci pokazuj swj rysunek: Its a car.
Rysunki le na dywaniku, a dzieci dotykaj, wskazuj, a nastpnie zabieraj rysunki
zgodnie z instrukcj nauczyciela: Point to the car. Give me the ball.

Sprztanie zajcie rutynowe


Nauczyciel prosi dzieci o posprztanie karteczek. Tidy up, please. W czasie zbierania
karteczek dzieci suchaj piosenki:

Tidy up, tidy up.


Now its time to tidy up.
Tidy up, tidy up.
Now its time to tidy up. (x4)
(Ricky, the Robot Starter, Pearson)
Piosenka, jako rutynowy sygna do sprztania, jest niezwykle szybko przyswajana przez
dzieci.

Zakoczenie zaj
Zajcia kocz si piosenk Goodbye Song

Goodbye, children. (clap, clap, wave)


Good bye, goodbye.
Have a nice day!

Goodbye, teacher. (clap, clap, wave)


Goodbye, goodbye.
Have a nice day!
Goodbye, goodbye Micky! (wave)
(My Little Island 2, Pearson)

Uwaga! Karteczki z rysunkami dzieci mog by wykorzystane do innych zabaw na nastpnych lekcjach
oraz pokazane rodzicom na plakacie, na przykad podczas lekcji otwartej.

6
Scenariusz B

Temat: Animals
Czas: 30 minut
Materiay: pacynka
piosenka na powitanie i zakoczenie lekcji, np. Hello, Good bye Song
karty obrazkowe przedstawiajce kolory i zwierzta
woreczek z maymi pluszowymi lub wycitymi z kartonu zwierztami
(dog, cat, rabbit, dog, fish, butterfly)
Cel zaj: powtrzenie piosenki na powitanie i zakoczenie zaj
powtrka nazw zwierzt dog, cat, rabbit
prezentacja i wiczenie nowych nazw zwierzt rabbit, fish, butterfly
powtrka znanych kolorw red, blue, yellow, green
wprowadzenie zabawy ruchowej TPR
wprowadzenie zagadki opartej na wykorzystaniu zmysu dotyku

Rozpoczcie zaj - powitanie


Piosenka na powitanie.
Przygotowanie do zabaw jzykowych
Dzieci siedz w krgu, a nauczyciel rozkada karty obrazkowe. Dzieci kolejno nazywaj
zwierzta i kolory. Its a cat. Its black.
Przygotowanie do piosenki/ zabawy jzykowej
Nauczyciel powoli odkrywa karty obrazkowe zwierzt, ktre dzieci ju znaj, np.
uywajc dodatkowej nie przezroczystej karty, odsania kolejne czci obrazka. Dzieci
nazywaj zwierzta: dog. Nauczyciel chwali dzieci i powtarza: Yes, Its a dog.
Nastpnie nauczyciel prezentuje nowe zwierzta uywajc kolejno innych kart
obrazkowych: (butterfly, fish)

Piosenka
Nauczyciel pokazujc karty, prezentuje sowa piosenki.
Whats this?
Look at this!
Whats this?
Its a butterfly.
Its a butterfly, a butterfly
Its a butterfly.

Whats this?
Look at this!
Whats this?

7
Its a fish.
A fish, a fish.
A fish and a butterfly.
A butterfly and a fish.
A fish and a butterfly.
A butterfly and a fish.
(My First English Adventure 1, Pearson)

Dzieci powtarzaj, a nastpnie razem piewaj.

Zabawy jzykowe
Nauczyciel rozstawia karty w rnych miejscach, a dzieci wskazuj/ podchodz i dotykaj
karty z odpowiednim zwierztkiem: Point to the cat./ Go to the dog./ Touch the fish./
Show me the butterfly.
Nauczyciel pokazuje na migi wybrane zwierztko: Look at me. Whats this?. Dzieci
zgaduj. Its a fish.
Nauczyciel wybiera inn kart i mwi: Lets be a butterfy. Dzieci w grupie demonstruj
zwierzta. Jeli nauczyciel uzna za stosowne, zadanie mona wykona w mniejszych
grupach, parach lub indywidualnie jako zagadk dla innych dzieci.

Zabawy jzykowe
Nastpnie nauczyciel odwraca karty obrazkiem do dou face down. Dzieci prbuj
odgadn, jaka to karta. Zadanie mona przeprowadzi jako konkurs w dwch grupach.
Nauczyciel pokazuje dzieciom woreczek, w ktrym ukryte s zwierzta.
Kade dzieci kolejno podchodzi i dotyka jednej zabawki lub kartonika, nazywajc
zwierztko: Its a cat. Nastpnie wyjmuje zabawk z worka i pokazuje j wszystkim
dzieciom.
Alternatywne wiczenie: nauczyciel mwi do kolejnego ucznia: Give me a cat, please.
Dziecko wkada rk do worka i prbuje znale kota. Podaje nauczycielowi i mwi: Its
a cat.

Zakoczenie zaj
Zajcia kocz si piosenk Goodbye Song i machaniem na do widzenia.

8
3. Zajcia dla piciolatkw (scenariusz A i B)

zabawa na niby
zabawa konstrukcyjna (manipulowanie przedmiotami, kartami)

Scenariusz A

Temat: Animals
Czas: 30 minut
Materiay: pacynka
piosenka Hello Song / Goodbye Song
karty obrazkowe
Cel zaj:
powtrzenie piosenki na powitanie i zakoczenie zaj
powtrka nazw zwierzt dog, cat, rabbit
prezentacja i wiczenie nowych nazw zwierzt horse, duck, sheep, goat, hen
wprowadzenie zabaw opartych na wysuchaniu informacji
wprowadzenie zabaw ruchowych TPR
wprowadzenie zabaw opartych na manipulowaniu obrazkami
wprowadzenie zabaw wymagajcych przestrzegania regu
rozwijanie umiejtnoci mylenia twrczego i krytycznego
Rozpoczcie zaj - powitanie
Piosenka na powitanie.
Hello, children
How are you? (x3)
Fine, thank you!
We are fine.

Hello, Micky
How are you?
Im fine too!
Hello! (x5)
(My First English Adventure 2, Pearson)

Przygotowanie do piosenki/ zabaw jzykowych


Nauczyciel przed zajciami przyczepia karty ze znanymi dzieciom obrazkami zwierzt do
tablicy. Nastpnie wskazuje na wybrane przez siebie karty i prosi dzieci o podanie ich
nazw.
Nauczyciel prosi dzieci o zamknicie oczu i usuwa z tablicy jedna kart. Pyta dzieci, aby
odgady brakujc kart: Whats missing?

9
Nauczyciel prezentuje plakat/ obrazek w podrczniku, na ktrym wystpuj znane
zwierzta (cat, dog) oraz nowe zwierzta (horse, duck, goat, sheep, cow). Nastpnie
nauczyciel udaje odgosy tych zwierzt i dzieci odgaduj, ktre to zwierz. Neigh, neigh
horse, miaow, miaow cat , woof, woof dog.
Piosenka
Dzieci suchaj piosenki i numeruj zwierzta w kolejnoci, w jakiej wystpuj w tekcie
piosenki.

A duck says quack.


Quack, quack, quack.
But a cow says Moooooooooo.
How about you?

A horse says neigh.


Neigh, neigh, neigh.
A duck says quack.
Quack, quack, quack.
But a cow says Moooooooooo.
How about you?

A goat says naaah.


Naah, naah, naah.
A horse says neigh.
Neigh, neigh, neigh.
A duck says quack.
Quack, quack, quack.
But a cow says Moooooooooo.
How about you?

A sheep says baaah.


Baaah, baaah, baaah
A goat says naaah.
Naah, naah, naah.
A horse says neigh.
Neigh, neigh, neigh.
A duck says quack.
Quack, quack, quack.
But a cow says Moooooooooo.

10
How about you?

A hen says says cluck,


Cluck, cluck, cluck.
A sheep says baaah.
Baaah, baaah, baaah
A goat says naaah.
Naah, naah, naah.
A horse says neigh.
Neigh, neigh, neigh.
A duck says quack.
Quack, quack, quack.
But a cow says Moooooooooo.
How about you?

(My Little Island 2, Pearson)

Dzieci ukadaj karty obrazkowe na tablicy w takiej kolejnoci, w jakiej zwierzta


wystpiy w piosence oraz prezentuj dwiki, jakie wydaj.
Nastpnie nauczyciel przypisuje dzieciom rne role / dzieli na sze grup: ducks, horses,
cows, goats, sheep. Kada grupa wydaje swoje dwiki w odpowiednim momencie.
Jeli jest czas, mona przyporzdkowa dzieciom rol innego zwierztka i zapiewa
piosenk jeszcze raz.

Zabawa jzykowa
Nauczyciel dzieli uczniw na dwie grupy. Cae grupy odwracaj si do siebie plecami.
Dzieci udaj, e mieszkaj w swoich domach i czekaj na goci. Nauczyciel wybranej
grupy pokazuje obrazek zwierzcia, ktry grupa ma odegra. Nastpuje dialog:
Przykad:
Grupa 1 (puka do drzwi): Knock, knock.
Grupa 2 Who is it?
Grupa 1 Neigh, neigh!
Grupa 2 Its a horse. Come in, please..

Zakoczenie zaj
Dzieci machaj na do widzenia do pacynki piewaj piosenk:
Goodbye, children,
See you soon. (x3)

Goodbye Micky

11
See you soon. (x3)
Goodbye! (x5)

(My First English Adventure 2, Pearson)

Scenariusz B

zabawy z reguami (gry, ktre wymagaj akceptacji i respektowania ustalonych regu)

Temat: Kolorowy wiat przyrody


Czas: 30 minut
Materiay: pacynka
piosenki Hello / Goodbye Songs
karty obrazkowe
kartki papieru, kredki

Cel zaj: powtrzenie piosenki na powitanie i zakoczenie zaj


powtrka nazw wszystkich znanych dzieciom kolorw
wprowadzenie zabaw opartych na wysuchaniu informacji
wprowadzenie elementw nauczania midzy-przedmiotowego cross-curricular
wprowadzenie zabaw ruchowych TPR
wprowadzenie zabaw opartych na manipulowaniu obrazkami
wprowadzenie zabaw wymagajcych przestrzegania regu
rozwijanie umiejtnoci mylenia twrczego i krytycznego

Rozpoczcie zaj - powitanie


Piosenka na powitanie.

Przygotowanie do piosenki / zabaw jzykowych

Nauczyciel podchodzi z dziemi do okna w klasie i prosi, aby dzieci wskazay i nazway
kolory rzeczy, ktre widz. I can see yellow, red . Ewentualnie dzieci nazywaj kolory
w klasie lub na kartach obrazkowych.
Uywajc kart obrazkowych, nauczyciel prezentuje nowe sowa flower, rain, grass, nest,
sun, tree.

Piosenka

Nauczyciel wcza nagranie i prosi dzieci, aby wskazyway na odpowiednie karty


obrazkowe. Nastpnie ponownie prezentuje nagranie i wykonuje szereg gestw, ktre

12
ilustruj poszczeglne wyraenia, np. rain dzieci poruszaj paluszkami, sun dzieci
wskazuj na niebo, fun - dzieci klaszcz w donie.

Rain, rain, rain


And sun, sun, sun.
Flowers grow,
And we have fun!

Rain, rain, rain


And sun, sun, sun.
Trees grow,
And we have fun!

Rain, rain, rain


And sun, sun, sun.
Grass grows,
And we have fun!

Rain, rain, rain


And sun, sun, sun.
Birds make nests,
And we have fun!

(Our Discovery Island Starter, Pearson)

Nauczyciel zachca dzieci, aby piewali razem i wykonywali odpowiednie gesty.


Nauczyciel rozdaje kartki papieru i prosi dzieci o narysowanie ilustracji do piosenki
deszczowy lub soneczny dzie oraz dodanie innych elementw, np. kotka, psa .
Dzieci kolejno przedstawiaj swoje obrazki i nazywaj poszczeglne rzeczy.

Zabawy jzykowe (przykady)

Nauczyciel wybiera jedn lub dwie gry jzykowe podane poniej.

Guchy telefon
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Kada grupa siada osobno , jedno dziecko za
drugim. Nauczyciel szepce ostatniej osobie wybrany wyraz poznany na lekcji, a nastpnie
prosi, aby dzieci poday nazw do przodu. Zwycia grupa, ktra poprawnie poda
nazw (moe tez wskaza waciw kart obrazkow).

13
Prawda czy fasz
Nauczyciel zaprasza kilkoro dzieci, aby wybray karty obrazkowe. Kolejno pokazuj i
nazywaj swoje karty. Sowa nie musza zgadza si z obrazkiem. Pozostali uczniowie
mwi, czy to prawda czy fasz. Dzieci mog by podzielone na druyny i zabawa moe
przebiega jako konkurs.

Bieg po obrazek
Nauczyciel rozkada w klasie karty obrazkowe. Dzieci (dwie druyny) ustawiaj si przed
tablic gsiego. Na znak nauczyciela oraz haso, np. nest, pierwsze dzieci z rzdu
szukaj odpowiedniego obrazka. Gdy wybior prawidow kart, biegn na koniec.
Gr mona powtrzy tak, aby dzieci musiay wysucha nie tylko pojedyncze sowa,
ale rozwizyway zagadk, np. Its small. It lives in the nest.
Wygrywa grupa, ktra zbierze wicej obrazkw.

Zakoczenie zaj
Dzieci machaj na do widzenia do pacynki, piewajc Goodbye song.

14

You might also like