You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI (KSSR) (60 MINIT)

Tarikh : 12 September 2012

Kelas : K11

Mata pelajaran: Pendidikan Jasmani

Masa : 8.10 - 9.10 pagi

Bilangan Murid: 6 orang (3 lelaki, 3 perempuan)

Tajuk : 1.0 Kemahiran Pergerakan

Tunjang Utama : Kemahiran

Standard Kandungan : 1.1 Pergerakan Asas Lokomotor

Standard Pembelajaran :1.1.1 Melakukan Aktiviti Pergerakan Lokomotor Menendang Bola

Tunjang lain yang disepadukan: Perkembangan Fizikal dan Estetika

Nilai : Keseronokan, Berusaha, Kerjasama, Keyakinan Diri, Kerajinan.

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah melihat aktiviti menendang bola pada minggu lepas.

Elemen Merentas Kurikulum : Berorientasikan Pencapaian.

Objektif:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

I. Psikomotor:
a. Menendang bola ke arah gol sekurang-kurangnya dua kali percubaan.
b. Menendang bola ke arah pin untuk menjatuhkan pin sekurang-kurangnya dua kali
percubaan.

II. Kognitif:
a. Menyambung titik-titik gambar menendang bola dengan kemas dengan separa
bantuan guru.
b. Mewarna gambar menendang bola dengan kemas dengan separa bantuan guru.

1
III. Afektif:
a. Bekerjasama dengan guru semasa mengambil dan menyimpan alatan.
b. Berkerjasama dengan rakan dan mematuhi arahan guru semasa aktiviti
menendang bola dilaksanakan.

Bahan Bantu Mengajar : Kon, skitel, bola, pin boling, gelung.

BIL SPESIFIKASI JUMLAH


ALATAN
1. Kon 16
2. Gelung 6

3. Skitel 6
4. Bola 6

2
Langkah Aktiviti BBB Catatan
Memanaskan badan:
Set induksi 1. Guru mengiri pelajar berlari padang Gaya A:
(10 minit) sebanyak 2 pusingan. Arahan

Memanas- Regangan:
kan badan 1. Guru membuat regangan anggota badan Nilai:
dan bersama-sama murid. Keseronokan
Regangan 2. Murid-murid diminta mengira bersama-
sama guru.
3. Guru membimbing murid membuat
regangan bersama-sama.

Langkah 1 1. Skitel disusun mengikut bilangan murid Spesifikasi Alatan Gaya B:


(5 minit) dalam formasi bulatan. Alatan Jumla Latihan
2. Murid-murid dibimbing untuk berdiri di h
Menendang hadapan skitel. Skitel 6 Terapi:
bola dalam 3. Guru berada di tengah-tengah bulatan. Bola 1 Psikomotor
bulatan 4. Murid-murid diberikan arahan aktiviti Kasar
menendang bola yang akan dilaksanakan.
5. Guru menunjukkan cara menendang bola. Nilai:
6. Guru menendang bola ke arah murid. Berusaha
7. Murid-murid dibimbing menendang bola ke
arah guru.
8. Murid bertukar posisi dengan guru dan
menendang bola ke arah rakan.
9. Aktiviti menendang bola diteruskan
sekurang-kurangnya dua kali percubaan.

3
Langkah 2 1. Murid-murid dibahagikan secara Spesifikasi Alatan Gaya C:
(5 minit) berpasangan. Alatan Jumla Berpasangan
2. Murid-murid diminta untuk menendang bola h (Reciprocal)
Menendang ke arah rakan. Skitel 4
bola secara 3. Murid-murid dibimbing untuk menendang Gelun 5 Terapi:
berpasangan bola ke arah rakan secara berpasangan. g Pergerakan
4. Murid-murid menendang bola mengikut dan
keupayaan sendiri. Psikomotor
Kasar
Butiran mengajar:
a. Kaki dibuka seluas bahu. Nilai:
b. Mata pandang hadapan. Kerjasama
c. Kaki kanan dibawa ke belakang dan
dihayunkan ke hadapan untuk menendang
bola.
d. Bola ditendang ke arah rakan.

Langkah 2 1. Murid-murid dibimbing untuk beratur di Spesifikasi Alatan Gaya B:


(10 minit) belakang skitel. Alatan Jumla Latihan
2. Guru menunjukkan cara menendang bola h
Menendang ke dalam palang gol. Skitel 1 Terapi:
bola ke 3. Murid-murid dibimbing untuk menendang Bola 1 Main dan
dalam gol bola dalam jarak yang dekat dahulu. Palang 1 Psikomotor
4. Skitel dijarakkan dari palang gol. gol Kasar
5. Murid-murid dibimbing menendang bola
dengan jarak yang semakin jauh dan Nilai:
kedudukan yang berbeza. Keseronokan
6. Murid-murid menendang bola mengikut dan
keupayaan sendiri.

4
7. Aktiviti diteruskan sekurang-kurangnya tiga Keyakinan
kali percubaan. Diri

Variasi permainan:
a. Menendang bola ke dalam gol dari arah kiri.
b. Menendang bola ke dalam gol dari arah
kanan.

Langkah 4 1. Skitel disusun secara dua barisan. Spesifikasi Alatan Gaya B:


(5 minit) 2. Kon disusun di dalam gelung dihadapan Alatan Jumla Latihan
skitel. h
Menendang 3. Murid-murid dibahagikan kepada dua Skitel 2 Terapi: Main
bola untuk kumpulan. Gelun 2 dan
menjatuhkan 4. Murid-murid dibimbing untuk beratur di g Pengamatan
pin belakang skitel. Kon 6
5. Guru memberi arahan dan menunjuk cara Bola 2 Nilai:
aktiviti menendang bola untuk menjatuhkan Berusaha
kon.
6. Murid-murid diberikan sebiji bola bagi
setiap kumpulan.
7. Murid dikehendaki menendang bola ke
arah pin untuk menjatuhkan pin.
8. Murid-murid menendang bola mengikut
keupayaan sendiri.

Butiran mengajar:
a. Kaki dibuka seluas bahu.
b. Mata pandang hadapan.
c. Bola diletakkan di hadapan kaki.
d. Kaki kanan dibawa ke belakang dan
dihayunkan ke hadapan.
e. Bola ditendang ke arah pin.

5
Langkah 5 1. Skitel dan kon disusun dihadapan setiap Spesifikasi Alatan Gaya A:
(10 minit) murid. Alatan Jumla Arahan
2. Murid-murid dibimbing untuk berbaris di h
Permainan belakang skitel. Skitel 6 Terapi:
Kecil 3. Murid-murid dikehendaki menendang bola kon 12 Psikomotor
untuk menjatuhkan kon. Gelun 6 Kasar dan
4. Guru membimbing murid menendang bola g Pengamatan
untuk menjatuhkan pin. Bola 6
5. Murid-murid menendang bola untuk Nilai:
menjatuhkan pin mengikut keupayaan Keseronokan
sendiri. dan Berusaha
6. Murid-murid diberikan gula-gula jika dapat
menjatuhkan pin.

Gaya A:
Menyejukk 1.Guru mengiringi murid-murid untuk membuat X X Arahan
an badan regangan . X X X Nilai:
2.Guru menunjukkan satu regangan badan dan X X Kerajinan
diikuti oleh semua murid. Langkah
3.10 regangan badan telah dibuat. keselamata
Petunjuk:
4.Guru mengiringi murid-murid untuk menarik n:
nafas 3 kali. = Guru
Aktiviti ini
5.Guru membuat rumusan isi pelajaran yang telah X = Murid
Rumusan diadakan
dipelajari pada hari tersebut
dan untuk

kesimpulan memulihkan

(15 minit)

6
debaran
jantung.

You might also like