You are on page 1of 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 20.I.2014
Profesor: Nicolcea Cristian
Școala Gimnaziala „Grigore Moisil” Năvodari
Clasa a VI-a A
Disciplina: Religie ortodoxă
Subiectul lecției: Maica Domnului
Tipul lecţiei: predare de noi cunoştinţe

Competenta generala:
Manifestarea valorilor și a cunoștinţelor religioase în propriile atitudini și comportamente;
Competente formative:
Argumentarea importanţei creştinilor faţă de Maica Domnului..
Prezentarea modului de pregătire a credincioșilor pentru trăirea sărbătorilor creștine.
Obiective operaţionale
O1: să cunoască rolul Fecioarei Maria în Întruparea Mântuitorului;
O2: să enumere sărbătorile închinate Maicii Domnului şi data serbării fiecăreia;
O3: să povestească ce ne aminteşte fiecare dintre aceste sărbători;
O4: să exprime modul de cinstire acordat Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă;

Metode şi procedee: conversația, explicația, lectura expresivă, exercițiul, povestirea, problematizarea, argumentarea, observarea dirijată;
Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, fişa de lucru, Caiete speciale de Religie
Forme de organizare: activitate frontală/individuala;
Resurse:
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Religie Ortodoxă, clasa a VI-a
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-A
2.Bibliografice:1. Biblia sau Sfânta Scriptura, Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, București 2005;
2. Proloagele , Editura Bunavestire, Bacău 1999;
3. Sfinţii Epifanie Monahul, Simeon Metafrastul şi Maxim Mărturisitorul, Trei vieţi bizantine ale Maicii Domnului, 2001;
4. Cucoș, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare si grade didactice, Editura “ Polirom”, Iași, 2009;
5. Muha, Camelia, Religie creștin ortodoxa clasa a VI-a ,Caiet pentru elevi, Editura “ Sf. Mina”, Iași , 2008;
6. Dorin Opriş, Monica Opriş, Metodica Predării religiei, Iaşi, 2005;
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Ob. Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare


Etapele lecţiei Conţinutul instructiv - educativ
crt. op. procedee învăţământ organizare
- Salutul; conversaţia
Momentul Activitate
1. - Rugăciunea
organizatoric Frontală/individuală
exerciţiul
Profesorul pregăteşte elevii, amintind de sărbătorile cele mai
importante închinate Maicii Domnului, prezentând astfel Explicația
icoanele corespunzătoare sărbătorilor, şi îi solicită să Activitate frontala
Pregătirea
urmărească icoanele cu cele mai importante momente ale
3 aperceptivă a
vieţii Maicii Domnului, amintite de fiecare sărbătoare. Elevii
elevilor
vor recunoaşte icoanele: „Naşterea Maicii Domnului”, Lectura Activitate
„Intrarea Maicii Domnului în Biserică”, „Buna Vestire” şi frontală/individuală
„Adormirea Maicii Domnului”.
Se notează de către profesor pe tablă titlul lecţiei noi:
Anunţarea
„Maica Domnului". Vom călători astăzi împreună în timpul
titlului şi a activitate
4. trecerii din Vechiul Testament la Noul Testament şi vom Explicația
obiectivelor frontală
vorbi de cea mai aleasă dintre făpturi, cea care va fi mama
propuse
noastră, a tuturor creştinilor.
Profesorul , împreună cu elevii, va da citire textului din activitate
Caietul special, în ştafetă. Se evidenţiază că Maica Domnului frontală
este cea mai aleasă ființă de pe pământ pentru că în pântecele
ei s-a zămislit Fiul lui Dumnezeu – Mântuitorul nostru Iisus
Hristos. Încă de la naşterea sa s-a arătat întru toate aleasă,
O1 chiar şi aceasta (naşterea) petrecându-se în mod minunat.
Părinţii Maicii Domnului sunt Drepţii Ioachim şi Ana care, Lectura
cerând de la Dumnezeu un prunc, îl primesc şu făgăduinţa de
a îl închina lui Dumnezeu, la Templu. Toată viaţa Fecioarei
Maria a fost una aleasă, împlinind cu dragoste şi supunere,
Voia lui Dumnezeu.
Profesorul, pe seama icoanelor prezentate anterior, prezintă
Comunicarea
cele mai importante evenimente din viața Maicii Domnului:
/însuşirea noilor
5. - „Ce ne prezintă prima icoană?”
cunoştinţe
În prima icoană ne este prezentată naşterea Maicii Domnului.

- „Şi-au ţinut promisiunea părinţii Fecioarei Maria când


explicația
aceasta a împlinit 3 ani?”
O2 Sfinţii şi Drepţii Părinţi Ioachim şi Ana şi-au împlinit
cuvântul făgăduit lui Dumnezeu şi astfel, cum ne este
prezentat în cea de-a doua icoană, au închinat-o pe Sfânta
Fecioară la Templu.

- „Până când a stat Sfânta Fecioară la Templu? Ce s-a Sfânta


întâmplat apoi?” Scriptura activitate
Fecioara Maria a stat la Templu până la vârsta de 15 ani, frontala/individuala
lăudând pe Dumnezeu neîncetat. La împlinirea vârstei, a fost
dată în grija bătrânului Iosif, din neamul lui David. observarea
dirijata
- „Ce vizită minunată a primit Fecioara Maria, pe când şedea
acasă?” explicația
Sfânta Fecioară a primit vizita Sfântului Arhanghel Gavriil
care i se adresează în cuvintele: „Bucură-te Marie, cea plină
de dar! Domnul este cu tine!” Aici primeşte Cuvântul conversația
Domnului şi Buna Vestire a naşterii Mântuitorului Lumii,
Împăratului Împăraţilor – Iisus Hristos.
Evaluare
- „Ce reprezintă ultima imagine?” formativa
explicația
Ultima icoană ne arată Adormirea Maicii Domnului, sau activitate orala
Sfântă Mărie Mare – aşa cum o numesc credincioşii ortodocşi exerciţiul frontala/individuala
în popor. Această imagine ne arată momentul părăsirii Maicii
Domnului dintre cei vii, dar şi minunile întâmplate la
praznicul Adormirii. observarea
dirijata
O3 - „Cum o percepe Biserica Ortodoxă pe Sfânta Fecioară
Maria?”
Biserica noastră dreptmăritoare creştină atribuie Maicii
explicația
Domnului o mare cinstire şi laudă, fiind considerată
mijlocitoarea noastră, cea care urcă rugăciunile tuturor Fiului
său şi Dumnezeului Nostru. Acesta este motivul pentru care
Explicația
Biserica Ortodoxă îi acordă un cult de preacinstire.
activitate frontala
- „Cum poate fii cinstită Maica Domnului?”
conversația
Creștinii ortodocși o preacinstesc pe Maica Domnului prin Evaluare
O4 nenumărate rugăciuni, acatiste și paraclise, prin sfinţirea Argumentarea formativa
bisericilor cu hramul Sfintei Fecioare, prin pictarea cu evlavie activitate orala
Problematizare
a icoanele care o reprezintă şi se aşează la mare cinste în frontala/individuala
biserici, dar și în casele creștinilor, prin purtarea numelui a
Sfintei Fecioare Maria şi ţinând sărbătorile dedicate
Născătoarei de Dumnezeu.
Se rezolva exercițiile 1 şi 3/pag.32 şi fişa de lucru.
O1 Timp de lucru: 10 minute. Evaluare
O2 Profesorul va da citire unui citat din Pr. Dumitru Stăniloae: activitate formativa
O3 „În Maica Domnului avem în cer o inimă de mamă, inimă frontala/individuala orală
conversația
6. Consolidarea O4 care s-a topit cel mai mult pentru Fiul ei şi a bătut şi bate ea
cunoştinţelor însăşi la inima Lui pentru cauza Lui care este mântuirea
exercițiul
noastră, căci mântuirea nu e o chestiune de justiţie, ci de
explicația
iubire între Dumnezeu şi oameni.” De asemenea, elevii sunt
invitaţi să conştientizeze importanţa Maicii Domnului în viaţa
noastră, şi anume cel de mijlocitoare în rugăciunile noastre
spre ajutorul şi mântuirea noastră.
Prin recunoaşterea Născătoarei de Dumnezeu fiind mai presus
decât toate mamele din lume, elevii vor compara iubirea celei
mai scumpe ființe de pe pământ – care este mama – cu iubirea
Asocierea,
7. Născătoarei de Dumnezeu pentru Domnul nostru Iisus
generalizarea
Hristos.
Profesorul va aminti că virtuţile Maicii Domnului sunt puncte
de reper pentru viaţa noastră duhovnicească.
Profesorul va face aprecierile generale şi individuale referitor activitate
Aprecierea
la pregătirea elevilor pentru lecţie cat si implicarea lor in explicaţia frontală/individuala
8. activității
predarea noilor cunoștințe.
elevilor
Se notează elevii care au participat la lecție.

Precizarea şi Se anunţă şi se explică tema pentru acasă:


9. explicarea temei - alcătuirea unei compuneri Maica Domnului – rugătoarea explicaţia activitate
pentru acasă noastră către Dumnezeu”. frontală/individuala
Încheierea Rostirea rugăciunii împreună cu elevii. activitate
10. exerciţiul
activităţii Salutul. frontală/individuala

„În Maica Domnului avem în cer o inimă de mamă,


inimă care s-a topit cel mai mult pentru Fiul ei şi a bătut şi bate ea însăşi la inima Lui
pentru cauza Lui care este mântuirea noastră, căci mântuirea nu e o chestiune de
justiţie, ci de iubire între Dumnezeu şi oameni.”
(Pr. Dumitru Stăniloae)

Schiţa Tablei

Fecioara Maria s-a născut din Drepţii Părinţi Ioachim şi Ana şi este Maica Mântuitorului nostru Iisus Hristos.
Biserica Ortodoxă îi atribuie Născătoarei de Dumnezeu un cult de preamărire (hiperdulie).
Maica Domnului este ocrotitoarea tuturor creştinilor şi rugătoare neîncetată către Dumnezeu.
Nume elev:_____________________ Nume elev:_____________________
Data:_____________________ Data:_____________________
FISA DE EVALUARE FORMATIVĂ FISA DE EVALUARE FORMATIVĂ
(Rolul profeţilor în Vechiul Testament) (Rolul profeţilor în Vechiul Testament)

1. Completează spaţiile libere cu informaţiile corecte: 1. Completează spaţiile libere cu informaţiile corecte:

Supracinstire Supracinstire

Modalităţi de Modalităţi de
Sărbători Sărbători
cinstire cinstire

2. Defineşte, în cuvinte proprii, cine este Maica Domnului. 2. Defineşte, în cuvinte proprii, cine este Maica Domnului.
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________. ________________________________________________________

3. Dă trei exemple de modalităţi de cinstire a Maicii Domnului. 3. Dă trei exemple de modalităţi de cinstire a Maicii Domnului.
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________. ________________________________________________________

4. Care a fost rolul Maicii Domnului? 4. Care a fost rolul Maicii Domnului?
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________ ________________________________________________________
________________________________________________________. ________________________________________________________

5. Care este cea mai importantă sărbătoare închinată Maicii Domnului? 5. Care este cea mai importantă sărbătoare închinată Maicii Domnului?
___________ _____________________________________________. ___________ _____________________________________________.

You might also like