You are on page 1of 9

PROIECT DIDACTIC

Disciplina:Informatică
CLASA: a IX - a A
Unitatea de învăţare: Algoritmi -
Tema: Algoritmi de prelucrare a cifrelor unui număr – Aplicaţii de laborator
Tipul lecţiei: Formarea şi consolidarea de deprinderi şi priceperi
Obiectiv cadru : realizarea de aplicaţii utilizând algoritmi specifici
Obiective de referinţă: Să realizeze algoritmi pentru rezolvarea de probleme;
Să urmărească etapele de realizare a unui algoritm
Locul de desfăşurare: LABORATORUL DE INFORMATICA

OBIECTIVE EDUCAŢIONALE
a) OBIECTIVE COGNITIVE:
 Să definească corect noţiunile teoretice însuşite de la capitolul Algoritmi de prelucrarea
cifrelor unui număr ;
 Să aplice corect operatorii matematici mod şi div în instrucţiunile de determinare a cifrelor
dintr-un număr.
 Să identifice modurile prin care se pot determina cifrele unui număr
 Să identifice situaţiile în care este necesară utilizarea structurilor de control repetitive ;
 Să aplice corect structurile de control repetitive însuşite în aplicaţii concrete;
 Să analizeze modul de funcţionare al algoritmilor
b) OBIECTIVE AFECTIVE:
 Să argumenteze corect alegerea unei variante
 Să argumenteze necesitatea utilizării algoritmilor de prelucrare a cifrelor unui număr
 Să aprecieze corect soluţiile oferite de ceilalţi
 Să manifeste interes faţă de problemele propuse şi dorinţa de învăţare prin descoperirea proprie
a adevarului ştiinţific;
 Să studieze individual şi în echipă
c) OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
 Să utilizeze corect noţiunile teoretice însuşite.
 Să dezvolte gândirea algoritmică, logică, flexibilă, creatoare;
 Să conceapă algoritmi pentru aplicaţiile propuse

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să reproducă şi să explice modalităţile de extragere a cifrelor dintr-un număr;
 Să reproducă şi să explice modalităţile de compunere a unui număr din cifre de la 0 la 9;
 Să definească corect variabilele folosite în elaborarea algoritmului
 Să definească corect structurile folosite în elaborarea algoritmului
 Să justifice necesitatea utilizări structurilor de control în elaborarea diverselor probleme
 Să trateze corect cazurile şi excepţiile care apar în execuţia algoritmului
 Să analizeze corect fiecare problemă

STRATEGII DIDACTICE:
Principii didactice:
1
 Principiul participării şi învăţării active;
 Principiul asigurării progresului gradat al performanţelor şi înlăturarea
treptată a punctelor de sprijin;
 Principiul conexiunii inverse;

METODE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
 metoda de comunicare orală: conversaţia, explicaţia, problematizarea
 metode bazate pe acţiune
 metode activ participative : - problematizarea, exerciţiul

PROCEDEE DE INSTRUIRE:
a) Conversaţia de recapitulare şi consolidare;
b) Problematizare prin crearea situaţiilor problemă;
c) Exerciţii de consolidare şi sistematizare;
FORME DE ORGANIZARE:
a) Frontală;
b) Individuală;
c) Pe grupe;

FORME DE DIRIJARE A ÎNVĂŢĂRII:


a) Dirijată de profesor sau prin materiale didactice;
b) Independentă;
RESURSE MATERIALE:
a) Manualul
b) Set de aplicaţii;
c) Tabla

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII INSTRUCTIVE:individuală


FORME DE DIRIJARE A ACTIVITĂŢII : independentă.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: caietele elevilor, tabla
MATERIALE BIBLIOGRAFICE:
MARIANA MILOŞESCU, Informatică – Profilul real, Editura DIDACTICĂ ŞI
PEDAGOGICĂ,2004.

RESURSE PSIHOLOGICE ALE DESFĂŞURĂRII ACTIVITĂŢII


 Capacitatea de învăţare a clasei - elevii şi-au însuşit noţiunile teoretice predate
la capitolul–Algoritmi de prelucrare a cifrelor unui număr.;

Diagnosticul motivaţiei :
o Interesul pentru însuşirea cunoştinţelor necesare prelucrării datelor este acelaşi la
întregul colectiv de elevi;
se vor conştientiza elevii de necesitatea cunoaşterii metodelor de determinare a cifrelor unui
număr şi de compunere a unui număr cu cifre citite de la tastatură;

METODE DE EVALURE:
a) Evaluare sumativă;
b) Evaluare continuă pe parcursul lecţiei(calculator);
c) Evaluare formativă.

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
2
I . Moment organizatoric

1.Organizarea şi pregătirea clasei (5 min):


o verificarea frecvenţei elevilor;
o verificarea existenţei resurselor materiale
o verificarea temei
2.Captarea atenţiei elevilor(1 min);
 anunţarea subiectelor pentru tema respectivă;

II. Captarea atenţiei elevilor pentru activitate didactică ce urmează (2 min)


III. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale (2min)
IV. Reactualizarea cunoştinţelor.(12min)

Reactualizarea cunoştinţelor:

Se realizează un set de întrebări pentru reactualizarea cunoştinţelor teoretice de mai jos:


1)Care sunt algoritmii învăţaţi la capitolul Algoritmi pentru prelucrarea cifrelor unui număr?
Raspuns:
1)Algoritmul pentru extragerea cifrelor unui număr.
2) Algoritmul pentru determinarea inversului unui număr(inversarea cifrelor unui număr)

2) Care este algoritmul pentru extragerea cifrelor unui număr?


Răspuns:
Algoritmul determină cifrele unui număr X, prin extragerea pe rând a fiecărei cifre, începând
cu cifra unităţilor cu ajutorul operaţiei X mod 10 şi eliminarea din număr a cifrei extrase cu operaţia
X div 10.

3)Cât timp se execută aceste operaţii?


Răspuns:
Aceste operaţii se execută pana cand nu mai există cifre de extras din X , condiţie specificată
prin (X=0).

4)Care sunt paşii care execută afişare cifrelor unui număr?


Răspuns:
1) se extrage cifra unităţilor prin operaţia c¬ X mod 10
2) se afişează cifra prin operaţia scrie(c)
3) Se elimină din număr cifra extrasă cu operaţia X¬ X div 10

5) Care este algoritmul de determinare a inversului unui număr?


Răspuns:
1) Se citeşte numărul X
2) Se iniţializează numărul invers o cu zero prin operaţia o ¬0
3) Se extrage cifra cea mai nesemnificativă din numărul X prin operaţia c ¬X mod 10
4) Se adună la numărul inv înmulţit cu 10 cifra extrasă prin operaţia o¬o*10 +c
5) Se elimină din numărul n cifra extrasă cu operaţia X¬ X div 10
6) Se revine la pasul 3 daca n<>0
3
Pentru fixarea cunoştinţelor elevii primesc un set de probleme pentru care vor scrie algoritmul în
schema logica si in limbaj pseudocod. (30 min)

1) Se da un numar X, sa se scrie un algoritm care afiseaza cifrele pare ale numarului.


Date de intrare:X
Date de iesire: C

START

CITES
TE
X

C X MOD 10

NU C MOD 2 DA
=0

SCRIE
C

X X DIV 10

DA X =0 NU

STOP

ALGORITMUL cifre_pare ESTE


4
VAR X,C:INTREGI
INCEPUT
CITESTE X
REPETA
C¬X MOD 10
DACA C MOD 2=0 ATUNCI SCRIE C
SF. DACA
X¬X DIV 10
PANA CAND X=0
STOP

2) Sa se scrie un algoritm care determina cate cifre de zero are un numar dat.
Date de intrare:X
Date de iesire: nr

ALGORITMUL cifre_zero ESTE


VAR X,C,nr:INTREGI
INCEPUT
CITESTE X
nr¬0
REPETA
C¬X MOD 10
DACA C =0 ATUNCI nr¬nr+1
SF. DACA
X¬X DIV 10
PANA CAND X=0
SCRIE nr
STOP

5
START

CITES
TE
X

nr¬0

C ¬ X MOD 10

NU C =0 DA

nr ¬ nr+1

X X DIV 10

X =0

SCRIE
nr

STOP

6
3) Se citeşte un număr X şi să se determine dacă numărul este palindrom.(un număr este
palindrom dacă citit de la stânga la dreapta are aceeaşi valoare cu numărul citit de la dreapta la
stânga.)
START
Date de intrare:X
Date de iesire: mesaj

CITES
TE
X

o¬ 0
I¬X

C ¬ X MOD 10

o ¬ o*10+C

X X DIV 10

DA NU
X =0

NU DA
o =I

SCRIE SCRIE
‘nu e ‘e palindrom’
palindrom’

STOP

7
ALGORITMUL palindrom ESTE
VAR X,C,o,I :INTREGI
INCEPUT
CITESTE X
o¬0
I¬X
REPETA
C¬X MOD 10
o¬o*10+C
X¬X DIV 10
PANA CAND X=0
DACA I=o ATUNCI SCRIE ‚e palindrom’
ALTFEL SCRIE ‚nu e palindrom’
SF DACA
STOP

4) Se citesc 2 numere a si b. Se se scrie un algoritm care determina care numar are produsul
cifrelor mai mare.

Date de intrare:a,b
Date de iesire: mesaj

ALGORITMUL numere ESTE


VAR a,b, C,p1,p2:INTREGI
INCEPUT
CITESTE a,b
P1¬1
P2¬1
REPETA
C¬a MOD 10
P1¬P1*C
a¬a DIV 10
PANA CAND a=0
REPETA
C¬b MOD 10
P2¬P2*C
b¬b DIV 10
PANA CAND b=0
DACA P1>P2 ATUNCI SCRIE ‚primul nr. are produsul cifrelor mai mare’
ALTFEL SCRIE ‚al doile nr. are produsul cifrelor mai mare’
SF DACA
STOP

START 8
CITES
TE
A,
B

You might also like