You are on page 1of 4

Proiect de lecţie

Unitatea de învăţământ: Liceul Tehnologic Turceni


Profesor: Șandru Oana
Data:
Clasa: a X a
Profil: Matematică-Informatică,
Disciplina: Informatică

Unitatea de învățare: Tablouri unidimensionale


Titlul lecției: Algoritmi pentru sortarea unui vector. Sortarea prin metoda bulelor (Bubble Sort)
Tipul lecţiei: Lecție de predare-învățare mixtă
Locul de desfășurare: Sala de clasă

Competențe generale:
 Identificarea datelor care intervin într-o problemă și aplicarea algoritmilor fundamentali de
rezolvare a acestora
 Elaborarea algoritmilor de rezolvare a problemelor
 Implementarea algoritmilor într-un limbaj de programare

Competențe specifice:
 Analizarea problemei în scopul identificării și clasificării datelor necesare
 Utilizarea funcțiilor specifice de prelucrare a datelor
 Elaborarea strategiei de rezolvare a unei probleme
 Analiza comparativă a eficienței diferitelor tehnici de rezolvare a problemei

Obiective operaționale:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
 Cognitive
o O1 – să analizeze problema pentru a identifica tipurile de date care trebuie folosite
o O2 – să analizeze problema pentru a identifica subproblemele
 Formative
o O3 – să aplice instrucțiunile învățate în lecțiile anterioare
o O4 – să aplice operațiile de citire și afișare a datelor care intervin în programe
o O5 – să aplice algoritmii de parcurgere și de sortare a unui vector
 Aptitudinale
o O6 – să efectueze cerințele indicate în probleme

Strategia didactică:
Metode de învățare: expunerea, explicația, conversația, exercițiul, problematizarea, învățarea prin
descoperire
Forma de organizare:individuală, frontală
Principii didactice: principiul participării și învățării active, principiul asigurării progresului gradat al
performanței
Procedee de instruire: învățarea prin descoperire, problematizarea prin crearea situațiilor problemă,
conversația de consolidare, explicația
Evaluare: evaluare continuă prin observarea activității elevilor și apreciere verbală

Resurse:
- Umane – 28 elevi
- Temporale – 50 de minute
- Materiale –videoproiector, soft educațional, tabla, creta.
Bibliografie:
- George Daniel Mateescu, Pavel Florin Moraru, Informatica-Fișe de lucru pentru elevi, Editura
Donaris
- A. Răducu, A. Matei , M. Hîrzoiu, Aplicații de informatică pentru liceu, Editura Paralela 45
- M. Miloșescu, Manual de informatică pentru liceu, profil intensiv informatică
Desfășurarea activității:
Resurse
Nr. Momentele Obiecti-
Activitatea Profesorului Activitatea Elevilor de Metode Evaluare
crt. Lecţiei ve materiale
timp
Profesorul va verifica Elevul de servici raportează
Organizarea și frecvența elevilor și dacă sunt absenții. 2-3
1. Conversația
pregătirea clasei asigurate condițiile necesare Elevii își pregătesc materialele min
desfășurării optime a orei. necesare orei
Profesorul îi anunță pe elevi
Captarea atenției
tema lecției ”Algoritmi pentru
și informarea Elevii sunt atenți la explicațiile
sortarea unui vector. Sortarea Tabla 1-2 Conversația
2. elevilor asupra profesorului și notează titlul
prin metoda bulelor (Bubble Creta min Explicația
obiectivelor lecției în caiete.
Sort)” și îi informează asupra
urmărite
obiectivelor urmărite.
Elevii sunt atenți la momentul
Lecția va începe cu un
introductiv și ulterior la
moment artistic, realizat de
explicațiile profesorului și își
câțiva elevi ai clasei, moment
notează în caiete definiția
în care va fi prezentată o
legată de metodele de sortare,
metodă de aranjare a unor
tipurile de sortări pe care le vor
numere într-un șir. Această
studia, precum și algoritmul de
operație este una de sortare în
O1 sortare prin metoda bulelor. Expunerea
ordine crescătoare după un Calculator
O2 De asemenea un elev va Explicația
algoritm specific. După acest Videoproiector
Prezentarea O3 parcurge aplicația realizată de 10-15 Problematizare
3. moment de introducere, Tabla continuă
noului conținut O4 profesor, pentru a demonstra min Conversația
profesorul le va prezenta Creta
O5 dacă a înțeles care este Exercițiul
elevilor noul conținut în
O6 procedeul de aranjare al
cadrul unei aplicații care va
elementelor în șir.
avea următoarele capitole:
Vor nota observațiile
 Captarea atenției
profesorului legate de
 Noțiuni generale
complexitatea acestui algoritm.
 Algoritmul Bubble Sort
Un elev va scrie algoritmul de
 Complexitatea
sortare pe tablă sub atenta
algoritmului și aplicații
îndrumare a profesorului.
Profesorul le propune elevilor Caiete Învățarea prin
Fixarea și O1, O2, Elevii vor rezolva problema în
rezolvarea problemei inclusă Tabla 10-15 descoperire
4. consolidarea O3, O4, caiet, după care un elev va Orală
în aplicația prezentării Creta min Exercițiul
cunoștințelor O5, O6 rezolva problema și la tablă.
realizate. Problematizarea
Nr. Momentele Obiecti- Activitatea Profesorului Activitatea Elevilor Resurse Metode Evaluare
crt. Lecţiei ve Profesorul formulează
concluziile cu privire la Elevii sunt consultaţi în
Concluzii,
activitatea desfăşurată, la legătură cu problemele pe care 2-5
5. apreciere, Orală
realizarea obiectivelor le-au întâmpinat. min
feedback
propuse şi apreciază nivelul Participă la discuţii.
clasei.
Profesorul le propune elevilor
câteva probleme pe care să le
Tema pentru Elevii notează în caiete tema 3-5 Conversația
6. O6 rezolve acasa, folosind Caiete
acasă pentru acasă. min Explicația
cunoștințele dobândite în
cadrul orei.

Data întocmirii: Întocmit de:


18.05.2016 Prof. Amelia Stoian

You might also like