Professional Documents
Culture Documents
C H A P T E R
Inventory Management
146
147 CHAPTER 12 I N V E N T O R Y M A N A G E M E N T
judgment call on the part of the hospital administrator. Another END-OF-CHAPTER PROBLEMS
major disaster means a certain shortage, yet any higher level may
be hard to cost justify. Many hospitals do develop joint or 12.1 An ABC system generally classifies the top 70% of dollar
regional groups to share supplies. The basic issue is how to put a volume items as A, the next 20% as B, and the remaining 10% as
price tag on lifesaving medicines. This is not an easy question to C items. Similarly, A items generally constitute 20% of total
answer, but it makes for good discussion. number of items, B items are 30%; and C items are 50%.
Percent of
ACTIVE MODEL EXERCISES Item Code Average Total $
Number Dollar Volume Volume
ACTIVE MODEL 12.1: Economic Order Quantity 1289 → 400 × 3.75 = 1,500.00 44.0%
(EOQ) Model 2347 → 300 × 4.00 = 1,200.00 36.0%
1. What is the EOQ and what is the lowest total cost? 2349 → 120 × 2.50 = 300.00 9.0%
EOQ = 200 units with a cost of $100 2363 → 75 × 1.50 = 112.50 3.3%
2394 → 60 × 1.75 = 105.00 3.1%
2. What is the annual cost of carrying inventory at the EOQ and
2395 → 30 × 2.00 = 60.00 1.8%
the annual cost of ordering inventory at the EOQ of 200 units.
6782 → 20 × 1.15 = 23.00 0.7%
$50 for carrying and also $50 for ordering
7844 → 12 × 2.05 = 24.60 0.7%
3. From the graph, what can you conclude about the relationship 8210 → 8 × 1.80 = 14.40 0.4%
between the lowest total cost and the costs of ordering and 8310 → 7 × 2.00 = 14.00 0.4%
carrying inventory? 9111 → 6 × 3.00 = 18.00 0.5%
The lowest total cost occurs where the ordering and 100%
inventory costs are the same. (rounded
$3,371.50 )
4. How much does the total cost increase if the store manager
orders 50 more hypodermics than the EOQ? 50 fewer hypodermics? The company can make the following classifications:
Ordering more increases costs by $2.50 or 2.5%. A: 1289, 2347 (18% of items; 80% of dollar-volume).
Ordering fewer increases costs by $4.17 or 4.17% B: 2349, 2363, 2394, 2395 (36% of items; 17.2% of dollar-volume).
5. What happens to the EOQ and total cost when demand is C: 6782, 7844, 8210, 8310, 9111 (45% of items; 27% of dollar-
doubled? When carrying cost is doubled? volume).
The EOQ rises by 82 units (41%) and the total cost rises 12.2 You decide that the top 20% of the 10 items, based on a
by $41 (41%) in either case. criterion of demand times cost per unit, should be A items. (In this
6. Scroll through lower setup cost values and describe the example, the top 20% constitutes only 58% of the total inventory
changes to the graph. What happens to the EOQ? value, but in larger samples the value would probably approach
The curves seem to drop and move to the left. The EOQ 70% to 80%.) You therefore rate items F3 and G2 as A items. The
decreases. next 30% of the items are A2, C7, and D1; they represent 23% of
7. Comment on the sensitivity of the EOQ model to errors in the value and are categorized as B items. The remaining 50% of
demand or cost estimates. the items (items B8, E9, H2, I5, and J8) represent 19% of the
The total cost is not very sensitive to mistakes in value and become C items.
forecasting demand or placing orders.
Annual
ACTIVE MODEL 12.2: Production Order Quantity Item Demand Cost ($) Demand × Cost Classificatio
Model n
1. What is the optimal production run size for hubcaps? A2 3,000 50 150,000 B
283 B8 4,000 12 48,000 C
C7 1,500 45 67,500 B
2. How does this compare to the corresponding EOQ model? D1 6,000 10 60,000 B
The run size is larger than the corresponding EOQ. E9 1,000 20 20,000 C
3. What is the minimal cost? F3 500 500 250,000 A
$70.71 G2 300 1,500 450,000 A
H2 600 20 12,000 C
4. How does this compare to the corresponding EOQ model? I5 1,750 10 17,500 C
The total cost is less than the cost for the equivalent EOQ J8 2,500 5 12,500 C
model.
CHAPTER 12 I N V E N T O R Y M A N A G E M E N T 148
12.3
#Ordere
$Value d (52 Weeks) Cumulative
Inventory per per Total $ Total Percent of Percent of
Item Case Week Value/Week ($*Weeks) Rank Inventory Inventory
Fish filets 143 10 $1,430 $74,360 1 17.54% 34.43%
French fries 43 32 $1,376 $71,552 2 16.88% 47.31%
Chickens 75 14 $1,050 $54,600 3 12.88% 59.53%
Prime rib 166 6 $996 $51,792 4 12.22% 69.83%
Lettuce (case) 35 24 $840 $43,680 5 10.31% 78.85%
Lobster tail 245 3 $735 $38,220 6 9.02% 83.82%
Rib eye steak 135 3 $405 $21,060 7 4.97% 87.25%
Bacon 56 5 $280 $14,560 8 3.44% 90.64%
Pasta 23 12 $276 $14,352 9 3.39% 93.74%
Tomato sauce 23 11 $253 $13,156 10 3.10% 95.71%
Tablecloths 32 5 $160 $8,320 11 1.96% 97.60%
Eggs (case) 22 7 $154 $8,008 12 1.89% 98.28%
Oil 28 2 $56 $2,912 13 0.69% 98.72%
Trashcan liners 12 3 $36 $1,872 14 0.44% 99.13%
Garlic powder 11 3 $33 $1,716 15 0.40% 99.42%
Napkins 12 2 $24 $1,248 16 0.29% 99.72%
Order pads 12 2 $24 $1,248 17 0.29% 99.83%
Pepper 3 3 $9 $468 18 0.11% 99.93%
Sugar 4 2 $8 $416 19 0.10% 99.93%
Salt 3 2 $6 $312 20 0.07% 100.00%
$8,151 $423,852 100.00%
(a) Fish filets total $74,360.
(b) C items are items 10 through 20 in the above list
(although this can be one or two items more or less).
(c) Total annual $ volume = $423,852.
12.4 12.8 (a) Economic Order Quantity (Holding cost = $5 per
7,000 × 0.10 = 700 700 ÷ 20 = 35 35 A items per day year):
7,000 × 0.35 = 2,450 2450 ÷ 60 = 40.83 41 B items per day where D = annual demand, S = setup or order cost, H = holding
7,000 × 0.55 = 3,850 3850 ÷ 120 = 32 32 C items per day cost
108 items
2(19,500)(25)
12.5 (a) EOQ = Q = = 493.71 = 494 units
4
(b) Annual holdings costs = [Q/2]H = [494/2](4) = $988
(c) Annual ordering costs = [D/Q]S = [19500/494](25) =
$987
2(8,000)45
12.6 EOQ = = 600 units
2
12.7 This problem reverses the unknown of a standard EOQ
problem to solve for S.
2 × 240 × S 480 S
60 = ; or 60 = , or
.4 × 10 4
3,600
60 = 120 S , so solving for S results in S = = $30.
12
That is, if S were $30, then the EOQ would be 60. If the true
ordering cost turns out to be much greater than $30, then the
firm’s order policy is ordering too little at a time.
2 DS 2 × 400 × 40
Q= = =80 units
H 5
149 CHAPTER 12 I N V E N T O R Y M A N A G E M E N T
2 DS 2 × 12,500 × 30
Q= = = 671 (a)
H 1 – dp 2 1 – 50
300
D 12,500
(b) Number of production runs (N ) = = = 18.63
Q 671
d 50
(c) Maximum inventory level = Q 1 − = 671 1 −
p 300
1
= 671 1 − = 559
6
559
= (18.63 × 30) + × 2 = $1,117.90
2
CHAPTER 12 I N V E N T O R Y M A N A G E M E N T 152
HQ SD
TC (200 units) = PD + +
2 Q
2(1,400)(25)
EOQ (no discount) =
0.2(400)
= 29.6 units
Total cost (no discount) = Cost of goods + Ordering cost
+ Carrying cost
1,400(25)
= $400(1,400) +
29.6
29.6($400)(0.2)
+
2
= $560,000 + $1,183 + $1,183
= $562,366
The next step is to compute the total cost for the discount:
2(1,400)(25)
EOQ (with discount) =
0.2($380)
= 30.3 units
EOQ (adjusted) = 300 units
Because this last economic order quantity is below the discounted
price, we must adjust the order quantity to 300 units. The next
step is to compute total cost.
Total cost (with discount) = Cost of goods+ Ordering cost
+ Carrying cost
1,400(25)
= $380(1,400) +
300
300($380)(0.2)
+
2
= $532,000 + $117 + $11,400
= $543,517
The optimal strategy is to order 300 units at a total cost of
$543,517.
12.22 D = 45,000, S = $200, I = 5% of unit price, H = IP
Best option must be determined first. Since all solutions yield Q
values greater than 10,000, the best option is the $1.25 price.
2 DS
(a) Q* = = 16,970.56
IP
Q 16,971
(b) Annual holding cost = (IP )= (.05) (1.25)
2 2
= $530.33
D 45,000
Annual order (setup) cost = (S) = (200)
Q 16,971
= $530.33
CHAPTER 12 I N V E N T O R Y M A N A G E M E N T 154
(c)
Allen
1–499 $16.00
500–999 $15.50
1,000+ $15.00
Baker
1–399 $16.10
400–799 $15.60
800+ $15.10
2 DS 2(8, 400)50
(a) Q = = =409.88 →410
H 5
155 CHAPTER 12 I N V E N T O R Y M A N A G E M E N T
1, 000 8, 400
at 1,000,TC = (5)+ (50)+ 8, 400(15)
2 1, 000
= $128, 920 BEST
Vendor: Baker
410 8, 400
at 410, TC = (5)+ (50)+ 8, 400(15.60)= $133, 089.39
2 410
800 8, 400
at 800, TC = (5)+ (50)+ 8, 400(15.10)= $129,365
2 800
Vendor Allen best at Q = 1,000, TC = $128,920.
12.25 S = 10, H = 3.33, D = 2,400
EOQ = 120 with slight rounding
Costs
Qty Price Holding Ordering Purchase Total
120 $33.55 $199.80 $200.00 $80,520.00 $80,919.80 Vendor A
150 $32.35 $249.75 $160.00 $77,640.00 $78,049.75
300 $31.15 $499.50 $80.00 $74,760.00 $75,339.50
500 $30.75 $832.50 $48.00 $73,800.00 $74,680.50
120 $34.00 $199.80 $200.00 $81,600.00 $81,999.80 Vendor B
150 $32.80 $249.75 $160.00 $78,720.00 $79,129.75
300 $31.60 $499.50 $80.00 $75,840.00 $76,419.50
500 $30.50 $832.50 $48.00 $73,200.00 $74,080.50 BEST
120 $33.75 $199.80 $200.00 $81,000.00 $81,399.80 Vendor C
200 $32.50 $333.00 $120.00 $78,000.00 $78,453.00
400 $31.10 $666.00 $60.00 $74,640.00 $75,366.00
120 $34.25 $199.80 $200.00 $82,200.00 $82,599.80 Vendor D
200 $33.00 $333.00 $120.00 $79,200.00 $79,653.00
400 $31.00 $666.00 $60.00 $74,400.00 $75,126.00
(b, c) Costs
Qty Price Holding Ordering Purchase Total
336 $17.00 $1,428.00 $1,428.57 $163,200.00 $166,056.57 Vendor 1
500 $16.75 $2,093.75 $960.00 $160,800.00 $163,853.75
1000 $16.50 $4,125.00 $480.00 $158,400.00 $163,005.00
335 $17.10 $1,432.13 $1,432.84 $164,160.00 $167,024.97 Vendor 2
400 $16.85 $1,685.00 $1,200.00 $161,760.00 $164,645.00
800 $16.60 $3,320.00 $600.00 $159,360.00 $163,280.00
1200 $16.25 $4,875.00 $400.00 $156,000.00 $161,275.00 BEST
CHAPTER 12 I N V E N T O R Y M A N A G E M E N T 156
The BB-1 set should therefore have a safety stock of 30 units; ROP = 90 units.
12.32 Only demand is variable in this problem so Equation ROP = (Daily demand × Average lead time in days)
(12-15) applies + Ζ × Daily demand × σ LT
(a) ROP = (Average daily demand × Lead time in days)
+ Zσ dLT
(
= (1,000 × 2) + (2.055)(σ d ) Lead time )
= 2,000 + 2.055(100) 2
= 2,000 + 291 = 2,291 towels
(b) Safety stock = 291 towels
12.33 Only lead time is variable in this problem, so Equation
(12-16) is used.
Ζ = 1.88 for 97% service level
157 CHAPTER 12 I N V E N T O R Y M A N A G E M E N T
= 163,750 ≅ 405
So ROP = 1,200 + (1.28)(405) ≅ 1,200 + 518 = 1,718 cigars
12.35 Fixed-period model.
Q = Target – On hand – Orders not received
= 40 – 5 – 18 = 17 poles.
CHAPTER 12 I N V E N T O R Y M A N A G E M E N T 158
12.36
Holding Ordering Cost
σ dLT = ( )
LT (15) = ( 4 ) (15) = 30
Cost
ROP = 369.99 where ROP = (d)(LT) + SS
$2,000 1,500
600 500 (e) SS = 69.99 from part (d)
750 800
280 30,000 (f) Annual safety stock holding cost = $209.97
12,800 500 (g) 2% stockout level ⇒ Z = 2.054
800 1,000 SS = (Z)(σ dLT) = 61.61
300 $34,300 The lower we make our target service level, the less
$17,53 SS we need.
Note: Items of new product development, advertising, and
research are not part of holding or ordering cost.
$34,300
Cost per order = = $171.50
200
$17,530
Holding cost per unit = = $1.753
10,000
(2)(1000)(171.5)
Therefore, EOQ = = 442.34 units.
1.753
12.37 Annual demand, D = 8,000
Daily production rate, p = 200
Setup cost, S = 120
Holding cost, H = 50
Production quantity, Q = 400
(a) Daily demand, d = D/250 = 8,000/250 = 32
(b) Number of days in production run = Q/p = 400/200 = 2
(c) Number of production runs per year = D/Q = 8,000/400 = 20
Annual setup cost = 20($120) = $2,400
(d) Maximum inventory level = Q(1 – d/p)
= 400(1 – 32/200) = 336
Average inventory = Maximum/2 = 336/2 = 168
(e) Total holding cost + Total setup cost = (168)50 + 20(120)
= $8,400 + $2,400
= $10,800
2 DS 2(8,000)120
Q= = = 213.81
(f) d 32
H − −
p
1 50 1
200
Total holding cost + Total setup cost = 4,490 + 4,490 =
$8,980
Savings = $10,800 – $8,980 = $1,820
12.38 (a) d = 75 lbs/day 200 days per year D = 15,000 lb/year
H = $3/lb/year S = $16/order
2(15,000)(16)
Q = 400 lb of beans =
3
Q
(b) Total annual holding cost = H = (200)($3) = $600
2
D
(c) Total annual order cost = S = (37.5)(16) = $600
Q
(d) LT = 4 days with σ = 15 Stockout risk = 1%
Ζ = 2.33
ROP = Lead time demand + SS
where SS = (Ζ )(σ dLT) and lead time demand = (d)
(LT)